New
Prognoza vremena
ZDRAVLJE
















































































VODA ZNAČI ŽIVOT


dijete pije vodu

Voda čini 70% našeg organizma, a tu je količinu potrebno obnoviti svakih pet do deset dana. Voda izgrađuje, regulira, prenosi, čisti i hrani svaki pojedini dio našeg tijela te je, uz kisik, jedan od najvažnijih elementa za održavanje života. Čovjek može bez hrane živjeti mjesec dana, ali bez vode samo otprilike sedam dana!

Kada i koliko trebamo piti?

Voda iz tijela izlazi procesom disanja, znojenja i obavljanja fizioloških potreba. Hrana koju pojedemo pokriva tek oko 20% potrebe za vodom (pola litre), pa da bi tijelo dobro funkcioniralo, potrebno je nadoknađivati svu tu tekućinu.

Žeđ nije pouzdan signal da naše tijelo treba vodu, žeđ ukazuje na to da je već došlo do dehidracije organizma. Zbog toga je neophodno obratiti pozornost na dovoljnu konzumaciju vode svakog dana.

Vodu treba piti tijekom cijelog dana, u malim gutljajima. Posebno je zdravo popiti čašu čiste vode ujutro, odmah nakon ustajanja.

Dnevna potreba za vodom računa se otprilike ovako:

0,3 dl vode/kg tjelesne mase dnevno (1,5 do 2,5 litre vode dnevno = 8 čaša vode dnevno)

Kod veće fizičke aktivnosti te kod većih temperatura zraka potreba za vodom je znatno veća.

Koliko vode trebaju piti djeca?

Do 6. mjeseca starosti djeteta, dojeno dijete dobiva svu potrebnu tekućinu iz majčinog mlijeka. Ukoliko je beba hranjena mliječnom formulom koja je nešto teža, nakon obroka joj se može ponuditi malo čiste, prokuhane vode.

Kad krene dohrana i što se više krutih obroka uvodi, povećava se potreba za dodatnim unosom tekućine, najbolje vode i prirodnih voćnih sokova (dijete koje ima tri obroka kašice dnevno, trebalo bi popiti najmanje 400 ml tekućine dnevno).

Djeca od 4. do 7. godine života bi dnevno trebala piti oko 0,8 litara, od 7. do 9. godine 0,9 litara, od 10. do 12. godine oko 1 litru vode.

Što se dijete više kreće i znoji, treba mu više tekućine, u najboljem slučaju voda ili s vodom razmućeni prirodni voćni sokovi.

Kod visokih temperatura se potreba tijela za  tekućinom povećava, a za vrijeme sportskih aktivnosti, djeca bi trebala piti svakih 20 minuta, uz dovoljno pauza za odmor. Kod temperatura zraka preko 29°C, djeca ne bi smjela baviti sportom.

Kakvu vodu piti?

Redovito kontrolirana voda iz vodovoda je zdrava i može se piti, ali vrlo često zbog tvrdoće vode preporučuje se uporaba filtera za pročišćavanje vode. Filteri pročišćavaju vodu od klora, teških metala, pesticida, herbicida, aluminija i drugih sastojaka.

Mineralna voda je voda iz mineralnih izvora i jako je korisna. Ipak, prednost treba dati mineralnoj negaziranoj vodi, a gaziranu vodu piti u umjerenim količinama.

Čistu vodu još možete dobiti:

- iz prirodnih izvora pitke vode
- iz svježe cijeđenih sokova
- iz ekološki uzgojenog voća i povrća
- pročišćavajući vodu uz pomoć filtera za vodu

* Industrijski proizvedena pića koja sadrže šećere i druge otopljene tvari, samo povećavaju potrebu za vodom jer se prilikom njihove razgradnje voda zapravo troši. Stoga je čista voda najbolji način zadovoljavanja potreba organizma!

 
Baner

Newsletter

Želite li primati obavijesti o igrama darivanja i novim sadržajima na Lukinom portalu, predbilježite se na naš Newsletter.
KOLUMNE
Baner
Baner
Baner
Baner