New
Prognoza vremena
ZDRAVLJE
















































































O MEDU


med

Mnogo naših sugrađana u proljeća pati od peludnih alergija, a dolaskom ljeta i cvatnjom ambrozije trpe neugodne alergijske simptome. Med (lokalnog pčelara) ih može u dobroj mjeri osloboditi problema. Funkcija lokalnog meda u sprečavanju peludne alergije je jednostavna. Peludna zrnca u medu su "umrtvljena" i organizam ih prihvaća bez neke značajnije "pobune". Pritom se u organizmu odvija nešto slično kao i s cjepivom protiv gripe. Organizam puno lakše svladava pelud u medu, a pritom izgrađuje vlastite obrambene mehanizme. Kad počne cvatnja biljaka na koje smo osjetljivi, posredstvom meda mi smo otporniji i možemo ponovo uživati u prirodi.

Med
je sladak i gust sok što ga pčele medarice tvore od nektara koji skupljaju na cvjetovima ili slatkim izlučevinama (medene rose) nekih kukaca. Med je i najsavršeniji proizvod prirode, u njemu se nalaze gotovo svi sastojci koji grade ljudski organizam.

Mnogima je poznato da se med ne smije grabiti metalnom žlicom jer gubi svoje vrijedne sastojke, te da ga se ne smije pregrijavati, jer izlaganjem temperaturi većoj od 45°C gubi mnoga ljekovita svojstva.

Preporuka za konzumaciju meda je da se med rastopi u mlakim ili hladnim napitcima. Ne preporučuje ga se uzimati žlicom i odmah gutati. Med je higroskopan (navlači vlagu, isušuje) i ako ga se direktno guta, može štetiti sluznici i teže "pasti na želudac". Tom riziku su posebno izložena djeca. Ako svejedno volite na ovaj način konzumirati med, nemojte ga odmah progutati već ga nekoliko minuta topite u ustima.

Činjenica je da se sve najvrijednije sastavnice meda upiju u organizam odmah u ustima, i to ispod jezika. Pri tome se događa i jedna nevjerojatna pojava; plak koji se taloži uz zubno meso na zubima - nestaje. Upale zubnog mesa se povlače, a simptomi paradentoze se bitno smanjuju ili nestaju.

Jedan neugodni suputnik naše probave može biti Helicobacter pylori, bakterija koja uzrokuje čir na želucu i kojeg redovita upotreba meda uspješno onemogućava u subverzivnom djelovanju u našim crijevima.

Djeca i med

Zbog fiziološke nezrelosti probavnog sustava, djeci se med uvodi u ishranu tek od navršene prve godine života. Ukoliko u obiteljskoj anamnezi postoje alergijske reakcije, s konzumacijom je dobro pričekati do djetetove treće godine, odnosno potrebno je posavjetovati se s pedijatrom.

Med se u dječju ishranu uvodi postepeno, tako da se malom količinom meda zasladi mlijeko ili čaj.

Kako čuvati med?

Med treba čuvati u čistim, suhim i tamnim prostorijama, s dobrim provjetravanjem. Prostorija ne smije biti vlažna jer med lako upija vlagu te stoga lako prihvaća druge mirise.

Gdje i od koga kupiti kvalitetan med?

Najbolje je direktno od pčelara. Med je gotov, formiran proizvod već u pčelinjoj košnici. Ne treba mu ništa dodavati, ali niti oduzimati. Tajnu proizvodnje pravog prirodnog pčelinjeg meda pčele nose u svom tijelu i organima za probavu koji taj proizvod pretvaraju u lijek, gotovo nezamjenjiv u ljudskoj prehrani.

Svaka nepotrebna manipulacija meda mu umanjuje vrijednost (pretakanje, filtriranje, homogeniziranje, grijanje i sl.) i stoga je to bolji što je "bliži" košnici.

 
Baner

Newsletter

Želite li primati obavijesti o igrama darivanja i novim sadržajima na Lukinom portalu, predbilježite se na naš Newsletter.
KOLUMNE
Baner
Baner
Baner
Baner