New
Prognoza vremena
ZDRAVLJE
















































































SUNČANE NAOČALE ZA DJECU


suncane naocale za djecu

Jesu li djeci zaista potrebne sunčane naočale ili se radi o trendu?

Mnogi oftamolozi smatraju da su potrebne jer se oko 80 % izlaganja štetnom UV zračenju zbiva do 18-te godine!

Kad dijete može početi nositi sunčane naočale

Oko druge godine, odnosno kad je savladalo hodanje. Osim u ljetno doba, sunčane naočale je potrebno nositi i zimi, u situacijama kad snijeg snažno reflektira sunčevu svjetlost.

Što je važno kod odabira sunčanih naočala za djecu

Sunčane naočale bi trebale blokirati 99 -100 % UVB i UVA zračenja, dva tipa ultraljubičastog zračenja. Stoga je prvenstveno važno kupiti sunčane naočale sa zaštitom od UV zraka. Da biste bili sigurni da ste kupili upravo takve naočale, one sa sobom donose certifikat.

Posvetite pažnju etiketama koje bi trebale imati naznačen točan postotak UV zaštite. Ukoliko nemaju istaknut taj podatak, optičar može optičkim instrumentom utvrditi točan stupanj UV zaštite dječjih sunčanih naočala koje vam se sviđaju.

Iako cijena takvih naočala uvelike premašuje budžet većine roditelja, stručnjaci upozoravaju da je bolje ne nositi ništa nego sunčane naočale sumnjive kvalitete. Naime, rožnica prirodno blokira većinu UVB zraka kako ne bi dospjele u oko i oštetile unutarnje tkivo. Ako se ispred oka stavi tamna leća sunčanih naočala, zjenica se proširuje da bi ušlo više svjetla. Stoga se nošenjem sunčanih naočala koje ne filtriraju UV zračenje, zapravo povećava rizik od oštećenja vida.

Nadalje, iako neke jeftine sunčane naočale mogu imati UV zaštitu, one mogu donijeti druge rizike. Nije rijedak slučaj da se takve sunčane naočale povlače sa tržišta zbog, primjerice, nedozvoljene količine olova u površinskoj boji naočala.

Ako niste sigurni koje sunčane naočale odabrati za vaše dijete, obratite se optometristu ili optičaru koji će vam pomoći sa savjetima i preporukama.

Kakve sunčane naočale odabrati

Što se tiče materijala sunčanih naočala, uvijek je bolje odabrati umjetni materijal umjesto stakla, čime se umanjuje mogućnost ozljeđivanja oka pri padu ili sl.

- Najbolji materijal za leće dječjih sunčanih naočala je polikarbonat. Polikarbonatske leće su do 10 puta otpornije na udarce od standardnih plastičnih leća, a ugodne su za nošenje jer su lakše od stakla i standardnih plastičnih leća. Ipak, u našim trgovinama ćete rijetko naći sunčane naočale za djecu s polikarbonatskim lećama pa su druga varijanta one od plastike.

- Okviri naočala trebaju biti veći i prianjajući, čime se sprječava ulazak UV zraka i prašine u oči. Okviri trebaju biti nelomljivi i fleksibilni, što također sprječava mogućnost ozljede.

- Zglobovi ručkica naočala bi trebali imati "efekt opruge", što sprječava mogućnost da naočale djetetu ispadnu dok se igra ili trči, a to će spriječiti i elastična traka za naočale. Ona se stavlja na krajeve ručkica (nikada nemojte koristiti špagice ili sl. koje predstavljaju rizik od gušenja).

Treba li sunčane naočale nositi cijelo vrijeme boravka na suncu?

Sunčane naočale je potrebno nositi kad je sunce najjače (sredina dana) te u trenucima izravnog izlaganja očiju suncu. Primijetiti ćete da dijete škilji i pokušava skloniti pogled. Isto tako, UV zračenje prodire i kroz oblake pa iako u navedeno doba dana može biti oblačno, dobro je da dijete nosi sunčane naočale. Kombinirajte ih sa šeširićima širokog oboda, odnosno šiltericama, čija sjena pruža 50 % zaštite.

Dakle, ukoliko dijete nije alergično na sunčevu svjetlost, sunčane naočale ne treba nositi cijelo vrijeme jer sunčeva svjetlost donosi i brojne blagodati za zdravlje.

 
Baner

Newsletter

Želite li primati obavijesti o igrama darivanja i novim sadržajima na Lukinom portalu, predbilježite se na naš Newsletter.
KOLUMNE
Baner
Baner
Baner
Baner