New
Prognoza vremena
ZDRAVLJE
















































































OZEBLINE I POTHLAĐENOST


zima clanak ozebline pothladenost

Zima nije zima ako ne zabijeli sa snijegom ili mrazom! Brzo se isprobavaju prošlogodišnji skafanderi, čiste se i podmazuju sanjke, djeca se vesele i poslije ih je teško nagovoriti na povratak u kuću.

Tijekom hladnog zimskog vremena, ne treba brinuti ako djetetu koje boravi na otvorenom malo procuri nos. No, ako nos, uši, obrazi ili prsti postanu jako hladni i poprime bijelu ili žućkasto-sivu boju, moguće je da se radi o ozeblinama koje često prati i pothlađivanje. Oba stanja kod djece su vrlo ozbiljna i zahtijevaju hitnu medicinsku pomoć.

Što su ozebline i kako ih tretirati?

Ozebline ili smrzotine se događaju kada se koža i vanjska tkiva smrznu. Djeca su izrazito podložna ozeblinama, pogotovo prstiju na rukama i nogama, nosa, ušiju i obraza. Dio tijela pogođen ozeblinom postaje izrazito hladan, te pobijeli ili poprimi žućkasto-sivu boju.

Ozebla koža je tvrda na dodir i u tom području obično nema osjeta. Ako ozeblu osobu utoplimo, zahvaćena će koža porumenjeti, blago oteći i biti bolna. U ekstremnim slučajevima mogu nastati mjehuri (koji se ne smiju probijati) i dubinsko oštećenje tkiva.

Budući da ozebline mogu uzrokovati ozbiljne posljedice, čim se primijete navedene promjene, ozebli dio treba odmah pokušati ugrijati toplinom vlastitog tijela - prislanjanjem djeteta uz svoju kožu, stavljanjem ručica i stopala ispod svojih pazuha ili među dlanove.
  • Zatražite hitnu medicinsku pomoć
Ako nije moguće odmah potražiti liječničku pomoć, dijete treba unijeti u toplu prostoriju i pokušati ga postepeno zagrijati.
  • Skinite svu mokru i usku odjeću koja steže dijete i grijte ga svojim tijelom
Hladne ruke zagrijte između bedara, a stopala ili nos prekrijte i grijte rukama. Pri tome treba voditi računa da dijete nije preblizu radijatora, peći, otvorenog plamena ili toplinske svjetiljke.
  • Topla tekućina
Ozeblu osobu ugrijte "iznutra" toplim (ne vrućim) čajem ili juhom (djecu koja su na prsima je korisno podojiti).
  • NE trljajte ozebline snijegom niti ih naglo zagrijavajte vrućom vodom
Ozebline se ne smiju nabrzinu zagrijavati u pretoploj vodi, jer to doprinosi oštećenju kože. Ozeble prste se može namočiti u mlakoj vodi (topline tjelesne temperature), a na dijelovima tijela koje nije moguće namočiti u vodu, najbolje je upotrijebiti vlažne obloge, također tjelesne temperature, ali bez pritiskanja ili trljanja ozeblog mjesta.
  • Zagrijavanje treba nastaviti dok se koži ne vrati boja
To najčešće traje oko 30 do 60 minuta. Po potrebi se može dodavati topla voda, ali pri tome se mora paziti da ne bude iznad 38°C.
  • Ponovno izlaženje
Ako je nakon ugrijavanja ozeblih dijelova morate ponovno izaći na hladno (npr. po liječničku pomoć), ozebla mjesta moraju biti dobro utopljena, jer bi ponovno smrzavanje otopljenog tkiva moglo prouzročiti daljnja oštećenja.

Što je pothlađenost i kako je tretirati?

Pothlađivanje ili hipotermija se događa kada se tjelesna temperatura, nakon duljeg izlaganja hladnoći, spusti ispod normalnih razina.

Organizam gubi više topline nego što je može proizvesti, pa temperatura tijela pada ispod 36°C.

Pothlađenost može biti blaga, umjerena ili jaka, a posebno je opasna pothlađenost beba. Ona se očituje žarko crvenom, hladnom kožom, manjkom energije i slabim apetitom.

Znakovi pothlađenosti su drhtanje, naježena koža, utrnute ruke, zbunjenost, pospanost. U slučaju jake pothlađenosti, dijete može prestati drhtati i početi gubiti svijest.
  • Zatražite hitnu medicinsku pomoć
Ako sumnjate na pothlađenost, hitno zatražite liječničku pomoć (112)!
  • Topla prostorija
Do dolaska hitne pomoći, dijete treba čim prije maknuti iz hladne okoline u topli zatvoreni prostor. Ako to nije moguće, pokušajte ga ugrijati toplinom vlastitog tijela.
  • Presvlačenje
Djetetu treba skinuti mokru i hladnu odjeću, osušiti ga i zamotati u slojeve tople i suhe odjeće i prekrivače. Ugrijavanje je potrebno usredotočiti na ključna područja - prsa, vrat, glava i prepone.
  • Topli napitak
Djetetu treba dati topli (ne vrući već tjelesne temperature) napitak, čaj, juhu, podoj.

Kako spriječiti ozebline i pothlađenost?

Ozebline i pothlađenost mogu se spriječiti odgovarajućim odijevanjem i zaštitom izloženih područja kože. No, najvažnije je ograničiti vrijeme koje dijete provodi na otvorenom tijekom jako hladnog vremena. Djeca bi se svakako trebala povremeno vraćati u zatvoreni prostor kako bi se ugrijala i po potrebi presvukla u suhu, toplu odjeću i obuću.
  • Slojevito odijevanje i zaštita izloženih područja kože
Odjeća neka bude slojevita i ne preuska, a vanjski sloj nepropustan na vjetar i vlagu. Po mogućnosti, neka odjeća bude od vune, polipropilena i svile koja zadržava više topline u unutarnjim slojevima od pamuka.
  • Ograničeno vrijeme boravka na otvorenom
Ograničite vrijeme koje dijete provodi na otvorenom tijekom jako hladnog vremena. Djeca se trebaju povremeno vraćati u zatvoreni prostor kako bi se ugrijala i po potrebi presvukla u suhu, toplu odjeću i obuću.
  • Znojenje
Reguliranje tjelesne temperature kod djece je teže. Djeca se brzo oznoje pa ako im se zbog znojenja skine dio odjeće, može doći do pothlađivanja. Ako primijetite povećano znojenje, čim prije presvucite vlažnu odjeću koja uzrokuje gubitak topline.

 
Baner

Newsletter

Želite li primati obavijesti o igrama darivanja i novim sadržajima na Lukinom portalu, predbilježite se na naš Newsletter.
KOLUMNE
Baner
Baner
Baner
Baner