New
Prognoza vremena

MAMIN KUTAK

AH, TAJ GLAS R!


vjezbanje glasa R 1a

Jezik, govor i izgovor se svladavaju postupno. Postoje glasovi ranog i kasnijeg sazrijevanja, a glas R djeca obično svladavaju oko 5. godine života.

Vježbe koje pripremaju za artikulaciju glasa "r"

Za izgovor glasa "r", potreban je složen rad svih mišića jezika:

- napeti prednji dio s vrškom je podignut prema alveolama (naboranom prednjem dijelu nepca iza prednjih zuba)
- vršak jezika vibrira u zračnoj struji
- srednji dio jezika je spušten
- bočne strane jezika prijanjaju uz gornje kutnjake
- strujanje zraka je snažno i usmjereno

Tome pomažu sljedeće vježbe:
  • "Čiji su zubi čišći"
Svrha: vježbanje podizanja jezika prema gore i upravljanja jezikom.

Opis: lagano otvoriti usta, osmjehnuti se i vrškom jezika "počistiti" gornje zube s unutarnje strane, pokretima iz strane u stranu.

Pažnja: vršak jezika ne viri iz usta, niti se uvrće prema unutra; donja vilica miruje.
  • "Gljiva" - ponoviti 3-10 puta
Svrha: uvježbati podizanje jezika prema gore, rastezati podjezičnu vezicu.

Opis: osmjehnuti se, priljubiti cijeli jezik uz nepce i široko otvoriti usta (gljiva na nožici).

Pažnja: obje bočne strane jezika trebaju biti priljubljene jednako čvrsto, usta se otvaraju sve jače.
  • "Harmonika" - ponoviti 3-10 puta
Svrha: jačati mišiće jezika, rastezati podjezičnu vezicu.

Opis: osmjehnuti se, lagano otvoriti usta, priljubiti jezik uz nepce i početi otvarati i zatvarati usta.

Pažnja: u pokretu je samo donja vilica; paziti da jezik nije iskošen.
  • "Ličilac"
Svrha: jačati mišiće jezika, uvježbati podizanje prema gore i njihovu pokretljivost.

Opis: osmjehnuti se, otvoriti usta i "pogladiti" vrškom jezika tvrdo nepce pokretima naprijed-natrag.

Pažnja: u pokretu je samo jezik; paziti da jezik ne izlazi iz usta.
  • "Tko će dalje baciti loptu"
Svrha: uvježbati stvaranje tečne, dugotrajne, neprekidne zračne struje koja teče središnjom linijom jezika.

Opis: usne su u položaju "osmijeh"; široki opušteni jezik je na donjoj usni; izgovorajući glas f otpuhnuti lopticu od vate na suprotnu stranu stola.

Pažnja: donja usna ne pokriva zube; obrazi se ne napuhuju, izgovara se f, a ne h, kako bi zračna struja bila uska, a ne raspršena.
  • "Konj"
Svrha: jačati mišiće jezika i pokret prema gore.

Opis: osmjehnuti se, lagano otvoriti usta i coktati vrškom jezika.

Pažnja: tempo je prvo polagan, a zatim brži; u pokretu je samo jezik, donja vilica miruje. Paziti da se vršak jezika ne uvrće prema unutra, odnosno da se čuje coktanje, a ne šljapkanje.
  • "Ukusan pekmez"
Svrha: uvježbati podizanje širokog prednjeg dijela jezika prema gore.

Opis: lagano otvoriti usta i širokim prednjim dijelom jezika oblizati gornju usnu pokretom odozgo prema dolje.

Pažnja: radi samo jezik dok donja vilica miruje (može se pridržavati prstom); jezik je širok, bočnim stranama dodiruje uglove usana; pokret jezika treba biti odozgo prema dolje, a ne iz strane u stranu.
  • "Puran"
Svrha: uvježbati podizanje jezika prema gore i pokretljivost prednjeg dijela.

Opis: lagano otvoriti usta, staviti široki jezik na gornju usnu i pokretati ga gore i dolje nastojeći ga ne odvajati od usne. Prvo to izvoditi polako, a onda ubrzati tempo i dodati glas dok se ne bude čuo "bl-bl" (poput glasanja purana).

Pažnja: jezik se treba kretati gore-dolje po usni, a ne iz strane u stranu, mora "oblizivati" usnu, a ne izbacivati se unaprijed.
  • "Bubnjar"
Svrha: jačati mišiće jezika, uvježbati podizanje prema gore i naprezanje vrška.

Opis: osmjehnuti se, otvoriti usta i pokucati vrškom jezika iza gornjih prednjih zuba, ritmično i više puta za redom, izgovarajući glas d: d-d-d-d. Početi polagano, a onda ubrzati.

Pažnja: usta su stalno otvorena; u pokretu je samo jezik; vršak se ne smija uvrtati; usmjeriti zračnu struju na vršak tijekom izgovaranja glasa d.

Napomena: Ovo je skup vježbi koji postupno vodi prema ispravnoj artikulaciji i zato je važno održavati redoslijed. Ako neka vježba ne uspijeva, vraćamo se na prethodnu i/ili slijedimo upute.

Ilona Posokhova, prof. logoped
"Izgovor: Kako ga poboljšati"


Možda će Vas zanimati:
 

LIJEPO ZANIMANJE - TETA


lijepo zanimanje - teta2

Postali ste teta. To nije ovisilo o Vama - jednostavno se dogodilo i promijenilo Vaš život. Na isti se način postaje nećakom ili nećakinjom. Znate da ste povezani krvnim srodstvom, a sve ostalo je u početku prilična nepoznanica...

Saznanje da ste teta će Vas razveseliti i ispuniti očekivanjima, ali ujedno i zbunjivati. Uloga roditelja ili baka i djedova je definirana, i za njih kao da stvari same od sebe "sjednu na mjesto". Ali, što znači postati tetom?
  • Jedinstvena veza
Postoji nešto osobito u odnosu tete i djeteta. Teta je otprilike maminih godina, jednako važna kod obiteljskih okupljanja. Za razliku od bake koja je druga generacija, mamu i tetu povezuju isti ili slični doživljaji, razgovori i interesi.

Teta poznaje povijest obitelji, razumije perspektivu nećaka. Sve je to čini vrlo bliskom, a njezinu poziciju nezamjenjivom.
  • Teta je zabavna
Teta nema odgovornost odgajanja i s nećacima provodi vrijeme u veselom raspoloženju. Igre, odlasci na izlet ili u kazalište, s tetom postaju nezaboravne avanture. Ona je stalna odrasla osoba u djetetovom životu, koja ima najpoželjnije osobine. Ulijeva sigurnost i povjerenje, a ujedno zna biti djetinjasta.
  • Teta razumije
Djeca se često povjeravaju upravo tetama. Tete nemaju predrasude, otvorenije pričaju o svojim iskustvima i znaju čuvati tajne. One mogu biti i važni posrednici između nećaka i roditelja. Iako to roditelje ponekad može smetati, posredništvo mudre tete je na dobrobit sviju.
  • Teta je pouzdana
Djeca odrastaju uz svoje tete. Počevši od najranijih sjećanja, tete su mirisom i glasom utkane u voljena bića - svoje nećake. One dojure kad je potrebno pričuvati i u hodu svladavaju svo potrebno znanje. Imaju "nos" za potrebe svojih nećaka, bilo da im je potrebna utjeha, ohrabrenje ili nešto džeparca. Upravo zato, tete su u pomalo nezavidnom položaju, poput mama u sjeni. Brinu i razumiju mnoge stvari, ali im je mogućnost djelovanja ograničena. Ipak, ono što je najvažnije ne dolazi u pitanje. Djeca itekako osjećaju i znaju da se u svoje tete mogu pouzdati.
  • Teta je uzor
Tete su često uzor djeci, osobito nećakinjama. Ako su tete mlađe i slobodne, njihov je izgled, način života i nesputan duh, prava riznica tema za razgovore i ideja za druženje. Ako pak teta ima svoju obitelj, nećacima pruža primjer još jednog načina obiteljskog života. Tu su često i bratići i sestrične pa su zajednička okupljanja česta i nezaboravna.
  • Teta ne stari
Teta u godinama će nerijetko čuti; "Teta, ti si uvijek ista...", a tako gledaju oči ljubavi i zahvalnosti. Te iste oči će vam tada uzvratiti zabavnim trenucima, razumijevanjem i pouzdanjem, i znati ćete da je "biti teta" doista jedno od najljepših zanimanja.

 

KAD DJECA ZAMIJENE RODNE ULOGE

 
kad djeca zamijene rodne uloge8
Kćer se igra kamionima, a sinčić oblači lutke... kako se postaviti kad naša djeca zamijene svoje rodne uloge?

Ušli ste u sobu svojeg dječačića i pronašli ga kako odijeva sestrinu haljinu, a u ruci mu je ruž za usne.

Vi ćete:

a) Poželjeti nazvati dječjeg psihologa jer izgleda da nedostatak muškog uzora u kući čini svoje.

b) Reći sinu da je njegova omiljena boja plava i pospremiti ruž.

c) Slegnuti ramenima i posegnuti za vlažnim maramicama kojima ćete obrisati ruž s ormara.

Što god od toga učinili, nije neobično. U svim obiteljima, bile one jednoroditeljske ili dijete odrasta uz oba roditelja, igra zamjene rodnih uloga je dio razvojne faze djeteta. Obično oko četvrte godine, djeca eksperimentiraju s uočenim idejama o spolu.

Dakle, ako vaša djevojčica juriša sa svjetlećim mačevima, a dječak se baš fino uživio u ulogu Fifi iz crtića "Fifi i cvjetno društvo", to ne znači da se vaše dijete oblikuje u osobu suprotnog spola (niti je za to "kriva" prevelika mamina pažnja ili tatina strogoća).

Roditeljski utjecaj na djecu jest osnova, ali ipak samo dio brojnih drugih utjecaja. Djeca se uče specifičnim rodnim ulogama promatrajući mamu i tatu, ali i okolina im pruža mnoštvo rodnih tragova. Rodbina, prijatelji obitelji pa čak i zabavni likovi iz knjiga i crtića, računaju se kao rodni uzori. Razmislite o tome tko sve i na koji način utječe na vaše dijete, ali nemojte robovati stereotipima.

Nakon pete ili šeste godine, djeca počinju osjećati pritisak vršnjaka da sudjeluju u rodno specifičnim aktivnostima.
Nekoj djeci će to odgovarati, drugoj možda ne. Najvažnije je da djetetu pomognete razviti pozitivnu sliku o sebi, osjećaj vlastite vrijednosti i poštivanja različitosti.

Ako se vaš sin želi igrati s lutkama, a kćer s autićima - pustite im to. Nemojte ih opterećivati svojim rodnim očekivanjima. Briga za lutku je način kojim dijete izražava svoje suosjećanje, sudar dvaju autića razvija djetetov smisao za uzrok i posljedicu. To su dobre osobine koje su potrebne i jednom i drugom spolu, a dijete ih najbolje može doživjeti kroz igru i istraživanje.

Isto tako, u određenoj prilici objasnite djetetu kako se muškarci i žene mogu baviti svim poslovima, od pranja suđa do leta u svemir. Cilj je da se djeca oba spola pripreme za aktivno i ravnopravno sudjelovanje na svim područjima života.

Po riječima jedne majke: "Kad je Marko imao desetak godina, jako mu je bilo važno macho držanje, ali je svejedno želio zadržati svoju dužu kosu. Na ničemu od toga mi nismo inzistirali. To je jednostavno bio - on."

 

RODITELJSTVO BEZ STRESA


roditeljstvo bez stresa predskolci-skolarci1

Roditelji vrlo brzo shvate da u stresu ne mogu postići dobro i kvalitetno roditeljstvo, bez obzira na pozitivne namjere.
Istina je da moderan način života uzrokuje stres, ali i da se stres jedne osobe reflektira na druge.
Stres je zapravo samo dijelom ono što nam se događa, većinom se radi o našoj reakciji na događaje.

Kao roditelji, imamo odgovornost naučiti i znati nositi se sa stresom. Naposljetku, svi želimo da naša djeca dobiju najbolje od nas, a ne ono što je od nas preostalo...

Donosimo vam 10 strategija za uspješno svladavanje stresa. Pokušajte ih primijeniti već danas!
  • Disanje
Obratite pozornost na disanje. Što češće se sjetite disati smireno i duboko, kroz cijeli dan. Kasnite? Dišite! Djeca su upravo pobacala igračke u WC školjku? Dišite. Duboko disanje reducira stres, jer smanjuje količinu hormona stresa koji cirkulira tijelom. Disanje nas vraća u trenutak u kojem se nalazimo, zaustavlja paniku i omogućuje nam izabrati bolji način rješavanja stvari.

Izgleda jednostavno, ali disanje vam doista može promijeniti život. Ako je potrebno, posvuda zalijepite podsjetnike: Diši!
  • Rasteretite svoj raspored
Puno stresa koji osjećamo dolazi od rutinskog natrpavanja obvezama. To je stvar izbora koji nas i košta. Djeci je potreban kvalitetan kontakt s roditeljima, pa kad smo prezauzeti, postaju nemirna i neposlušna. Neka vaša djeca i vaš partner budu prioritet, a sve ostalo smanjite koliko god možete. Kuća može biti u neredu još neko vrijeme. Ništa se neće dogoditi ako za večeru ispečete jaja. Ne morate ništa dokazivati, vaša vas obitelji ne bi mijenjala nizašto na svijetu.
  • San
San je osnovno "oružje" protiv stresa. Vaše tijelo koristi san za obnavljanje i uspostavljanje biokemijske ravnoteže. To nije uvijek jednostavno, jer san ne možemo kontrolirati. Ali, možemo pokušati "uhvatiti" što više sna, makar to ponekad značilo ići u krevet u vrijeme kad djeca idu na spavanje. Jednostavno to napravite!
  • Krećite se
Nakon dubokog disanja i dovoljno sna, vježbanje je najefikasniji način oslobađanja od stresa. Dvadeset minuta znojenja svakoga dana će vam popraviti raspoloženje i sagorjeti masnoće. Nije li to divno? Uključite muziku i plešite zajedno s djecom!
  • Budite fleksibilniji
Ne morate se živcirati baš za svaku neposlušnost ili glupost vašeg mališana. To što se vaš sin potukao ili je kćer pošarala zid ne znači da s njima ili s vama nešto nije u redu. Većinom se radi tek o razvojnim fazama i nema potrebe "raditi dramu". Uspostavite kontakt s djetetom, popričajte, nasmijte se skupa i tako ćete otkloniti i svoj i djetetov stres.
U dane kad vam se od dječjih nepodopština diže kosa na glavi, prisjetite se trenutaka kad ste ih prvi put uzeli na ruke i sreće koja vas je obuzela. To su vaši mališani koji vam pokazuju kako god znaju da su im potrebni vaša prisutnost, ljubav i razumijevanje.
  • Odgađajte sve osim ljubavi
U situacijama u kojima stvarno trebate reagirati kako biste postavili granice - reagirajte. Međutim, prvo se podsjetite da nema žurbe. Ne morate naučiti dijete lekciji istog trenutka. Pobrinite se da svi budu sigurni i smirite se. Što god trebate reći djetetu, bolje ćete mu reći kad budete smireni i povežete se s ljubavlju. To će smanjiti stres koji nastaje ne samo zbog onoga što se dogodilo, već i zbog pritiska da morate postupiti ispravno, a to nije moguće osmisliti u sekundi. Odgoda će vas spriječiti i da kažete nešto zbog čega će vam kasnije biti žao i tako će vaš postupak učiniti efektivnijim.
  • Odustanite od savršenstva
Naravno, život nije bajka, ali je li to razlog da odgađate sreću? Ne postoje savršeni ljudi, niti savršeni roditelji. Težnja ka savršenstvu je velik izvor stresa. Volite sebe - stvarno osjetite ljubav prema sebi iako niste savršeni, to je najbolja stvar koju možete učiniti za sebe kako biste se othrvali stresu. To je nešto što će uvelike biti od koristi i vašem djetetu. Vježbajte pozitivan razgovor sa sobom. Nađite načina da se posvetite sebi. Kad preispitujete svoje roditeljstvo, nemojte si suditi po djetetovom ponašanju već ocjenjujte svoju reakciju na to ponašanje.
  • Zahvalnost i optimizam
Svaki put kad osjetite naviranje negativnih misli i osjećaja, prisjetite se što više stvari na kojima ste zahvalni i pokušajte stvarno osjetiti zahvalnost. Istraživanja pokazuju da se tim načinom znatno reducira stres i pridonosi zdravlju i općem osjećaju zadovoljstva i sreće.
  • Pronađite podršku
Roditeljstvo je najteži posao koji postoji. Svima nam je potrebna podrška nekoga kome se možemo požaliti bez da nas osuđuje ili pokušava "popraviti". Ukoliko vam je potrebno više takve podrške, pokušajte pronaći druge roditelje s kojima se osjećate ugodno i opušteno i započnite novo prijateljstvo. Pročitajte neku inspirativnu knjigu o roditeljstvu. Pišite - dnevnik, blog... to je također odličan način putem kojega se možete rasteretiti i na kraju, biti podrška sami sebi.
  • Unesite više duha u svoj život
Odmaknite se malo od strke u tišinu koja će vas inspirirati i povezati s vašom najdubljom mudrošću. Neke od nas će inspirirati šetnja prirodom i promatranje zvijezda. I djeci će dobro doći tiho provedeno vrijeme u prirodi. Svima nam je potrebna veza s čudesnim svijetom koji nas okružuje i čudesnim nama samima u njemu.

 

KAD VAS DIJETE ZOVE IMENOM


kad vas dijete zove imenom3

Djeca u dobi od dvije-tri godine, pa i u nešto kasnijoj predškolskoj dobi, mogu steći naviku da svoje roditelje oslovljavaju imenom. Iskustvo jedne mame je sljedeće:

"Kad je moj Josip imao oko tri godine, često se budio noću i tada bi me zvao imenom. Znala sam ga pitati zašto me ne zove "mama", a on bi mi odgovorio da je to stoga što kad me pozove mojim imenom, zna da ću doći baš ja, a ne neka druga mama! Njegov mi se odgovor svidio, pametne su te male glavice, ali svejedno mi nije bilo drago kad me je van kuće zvao imenom, a ne - mama!"

Dosta djece otkrije da kad koriste mamino ili tatino ime, privuku njihovu pažnju puno više nego kad ih pozovu s "mama" ili "tata". Druga pak djeca samo istražuju i eksperimentiraju s govorom. Isto tako, kad vas dijete oslovljava imenom koje koriste drugi odrasli, to mu daje osjećaj "odraslosti" koji djeca povezuju s moći.

Ukoliko vam to smeta, donosimo nekoliko savjeta koji mogu pomoći:
  • Objasnite
Kad vas dijete pozove imenom, recite mu; "Jesi li me pozvao/la s (vaše ime)? To je moje ime i tako me zovu drugi ljudi. Ali ti si moje dijete i ti me možeš zvati mama. To je posebno ime. Tako me mogu zvati samo moja djeca. Jako sam sretna kad mi kažeš mama!" Tada zagrlite dijete. Nemojte biti negativni kad vas dijete pozove imenom, već mu nježno dajte do znanja koliko volite kad vas pozove s mama. Vjerojatno ćete to trebati ponoviti nekoliko puta.
  • Ignorirajte
Ako ćete tome pridavati velik značaj i uzrujavati se, dijete će vjerojatno to raditi i češće. Djeca silno žele našu pažnju, pa makar i onu negativnu.
  • Dajte djetetu izbor
Ako je dijete nešto starije i ustraje u tome da vas zove imenom, možete mu reći: "Ako ćeš me zvati imenom, neću ti odgovoriti. Ali ako ćeš me pozvati s "mama" (tata), odazvati ću se. Ti odluči."
  • Strpljenje
Kao i kod većine stvari koje su povezane s razvojem djeteta, radi se o fazi koju uzmite sa simpatijom. Ta faza obično traje svega nekoliko tjedana, jer "mama" i "tata" su nazivi koji su djetetu nezamjenjivi u emocionalnom i svakom drugom smislu.

 
Više članaka...
Baner

Newsletter

Želite li primati obavijesti o igrama darivanja i novim sadržajima na Lukinom portalu, predbilježite se na naš Newsletter.
KOLUMNE
Baner
Baner
Baner
Baner