New
Prognoza vremena

MAMIN KUTAK

KAKO PRESTATI VIKATI


kako prestati vikati

Većina roditelja misli da "treba" prestati vikati, ali ne vjeruju da postoji i drugi način da zadobiju djetetovu pozornost.

Uostalom, naš je posao da ih učimo, a kako ih drugačije primorati da poslušaju? Ionako ih naša vika ne boli, prevrću očima i jedva da nas i tako čuju. Oni znaju da ih volimo čak i kad smo vikali, zar ne?

Pogrešno. Istina je da vikanje plaši djecu. Otvrdnjuje njihova srca spram nas. Kad vičemo, djeca se suprostavljaju, bježe ili se "smrznu", i svakako prestaju usvajati ono što im želimo poručiti. Štoviše, naša vika ih vježba da ne reagiraju na naš povišeni ton ili da počnu uzvraćati na isti način.

Ako se čini da se dijete ne boji roditeljske ljutnje, to samo znači da ju je osjetilo previše puta i razvilo obrambeni mehanizam spram nje i - roditelja. Dakle, gubimo utjecaj na njih baš kad nas najviše trebaju.

No, vjerovali ili ne, moguće je u ljutnji ne podizati glas na djecu. Roditelji koji to postižu nisu nužno emocionalno hladni niti savršeni roditelji sa savršenom djecom. Takvo što ne postoji. To su roditelji koji se također naljute, ali su dovoljno svjesni svojih emocija da se zaustave i smire prije "ekspolozije".

Za takav obrat nije potreban emocionalni terapeut, jer ga svatko od nas već ima - u sebi:
  • Obavežite se da ćete se djetetu obraćati s poštovanjem. Priznajte si da i sami još učite i pritom griješite.
  • Prihvatite da je roditeljski posao broj 1 znati upravljati vlastitim emocijama, kako biste to isto naučili svoje dijete. Djeca se uče suosjećanju samo ako se suosjeća s njima.
  • Sjetite se da se djeca ponašaju kao - djeca, to je jednostavno tako! Nezrela su i uče. Ispituju granice da vide dokle mogu ići. Eksperimentiraju sa svojom moći, ali tako i uče odgovorno je koristiti. Smanjite svoja očekivanja kako biste ih mogli usmjeravati sa simpatijom.
  • Nemojte sve nakupljati u sebi - ako imate loš dan, loše raspoloženje se samo taloži i čeka "trenutak". Umjesto toga zastanite, preuzmite odgovornost za vlastito (ne)raspoloženje i pronađite nešto od čega ćete se osjećati bolje. Tako ćete sami sebe (i sve oko sebe), smjestiti na sretnije mjesto.
  • Pokažite razumijevanje kad dijete pokaže neku emociju, bilo koju. Tako će ono naučiti prihvaćati svoje osjećaje, što je prvi korak u učenju kako upravljati njima. Nakon što dijete nauči prepoznavati svoje emocije, lakše će ih kontrolirati. Osim toga, ako dijete vidi da ga razumijemo, rijeđe će biti uznemireno i manje zahtjevno.
  • Pokušajte sagledati stvari iz dječje perspektive i ostanite povezani i kad im postavljate granice. Kad nam vjeruju, djeca se iskreno žele "popraviti", manje testiraju naše strpljenje i bolje prihvaćaju postavljene granice.
  • Kad ste ljutiti, STANITE. Pokušajte ostati zatvorenih usta. Ne poduzimajte nikakve korake i ne donosite nikakve odluke. Duboko dišite. Ako ste već počeli vikati - zaustavite se! Nemojte nastavljati dok se ne umirite.
  • Uzmite roditeljski time-out. Ako je moguće, sklonite se na trenutak. Ako to nije moguće, poprskajte lice hladnom vodom, to će vam skrenuti pozornost s djeteta na vaše unutarnje stanje. Ispod ljutnje koja vas je obuzela su strah, tuga i razočaranje. Pustite to iz sebe i samo dišite. Neka i suze poteku, ako je potrebno. Nakon što ste si dopustili osvijestiti što se nalazi u pozadini vaše ljutnje, ona će se jednostavno istopiti.
  • Pronađite vlastitu mudrost. S tog mirnog mjesta, zamislite da ste glas razuma koji stvari sagledava objektivno, i pronalazi najbolje rješenje za sve aktere. Kad biste bili svoj osobni trener roditeljstva, što biste rekli? Možda; "U ovoj situaciji ne moraš pobijediti. Možeš dopustiti da dijete napravi ovo ili ono." Što bi učinili da stvari budu bolje? Što možete učiniti već sada? Isprobajte ovaj savjet. Istraživanja pokazuju da radi.
  • Kad ste utišali svoju ljutnju, učinite pozitivan korak. Možete upitati svoje dijete misli li da ste pretjerali, porazgovarati s njime o tome i ispričati mu se. Tako ćete svojem uzdrmanom mališanu pomoći s njegovim emocijama, on će se vjerojatno isplakati i nakon toga će biti dobro. Možete odustati od kućanskih poslova i zašuškati se pod dekicom s klincima i hrpom slikovnica, dok se svi ne oraspoložite. Dovoljno je poduzeti bilo što od čega ćete se svi osjećati bolje.

/

Naravno, teško je i zahtijeva veliku samokontrolu. Biti će zbrke, ali ne odustajte!

Dobra vijest? To funkcionira. Biti će vam sve lakše i lakše ne vikati, a potom ćete naučiti zaustaviti se prije no što otvorite usta. Važno je držati se zacrtanog smjera. U jednom ćete trenutku shvatiti da su prošli mjeseci od kad ste zadnji put vikali.

Najbolja vijest? Vaše dijete će se transformirati točno pred vašim očima. Vidjeti ćete svojeg najdražeg nestaška kako se trudi kontrolirati kad ga spopadne ljutnja. Vidjet ćete ga kako surađuje. A bez da ste podigli glas.

 

KAKO RAZGOVARATI S DJEVOJČICAMA


kako razgovarati s djevojcicama2

Donosimo vam tekst američke književnice i aktivistice Lise Bloom, autorice poznate knjige "Think: Straight Talk for Women to Stay Smart in a Dumbed Down World".

Ovim tekstom se ne poručuje da djevojčicama nikada ne treba dati kompliment za njihov izgled. Naravno da treba, baš kao što ćemo im kupiti i najljepšu haljinicu. Ali, to ne bi smio biti imperativ. Više no ikad, trebamo njegovati njihovo samopouzdanje, zdrav odnos prema vlastitom tijelu i razvijanje različitih interesa.

/

Prošli sam vikend bila pozvana na večeru kod prijatelja, gdje sam upoznala njihovu petogodišnju kćer. Malena Maya, kovrčave smeđe kose i tamnih, srnećih očiju, bila je neodoljiva u sjajnoj, ružičastoj spavaćici.

Željela sam uzviknuti; "Maya, preslatka si! Pogledaj se! Hajde zavrti te volančiće na haljinici, ma prelijepa si!"

Ali, nisam. Zaustavila sam se. Uvijek pregrizem jezik kad sretnem malenu djevojčicu, obuzdam prvi impuls zbog kojega bih joj prvo rekla kako je slatka/lijepa/super odjevena/lijepo nalakiranih noktića...

Što je loše u tome? To su standardni izrazi u našoj kulturi kojima probijamo led. Ali, zašto im ne dajemo pohvale koje će poboljšati njihovo samopoštovanje? Jer su toliko dražesne da ne možemo izdržati...

Zadržimo tu misao samo na trenutak.

Nedavno je ABC News izvijestio kako je gotovo 50% djevojčica u dobi od 3-6 godina, zabrinuto zbog svojeg izgleda i težine. Istraživanja pokazuju kako 18% djevojčica do 12 godina, redovito koristi maskaru, olovku za oči i ruž za usne, povećan je broj poremećaja u prehrani, a smanjeno samopoštovanje. 25% mladih djevojaka bi radije pobijedilo na natjecanju ljepote nego dobilo Nobelovu nagradu za mir, a čak i bistre studentice izjavljuju kako bi radije bile privlačne nego pametne. Situacije u kojima žene svih dobi postaju žrtve estetskih zahvata, više nikoga ne iznenađuju.

Pokazujući djevojčicama da je njihov izgled prvo što ćemo primijetiti, učimo ih da je vanjština važnija od svega drugog. Time ih pripremamo na dijetu već s pet godina, oko jedanaeste na korištenje pudera, a sanjarenja o estetskim zahvatima i botoxu kreću ili se realiziraju oko sedamnaeste.

U zapadnoj su kulturi savršene tjelesne proporcije postale imperativ za djevojčice, a žene postaju sve nesretnije. Što nedostaje? Smislen život, obogaćen idejama, čitanjem knjiga... život u kojem se vrednuju misli i postignuća.

Zbog toga se trudim razgovarati s djevojčicama na sljedeći način:

"Maya," obraćam se djevojčici, spuštena na razinu njezine visine, gledajući je u oči, "drago mi je što sam te upoznala."

"I meni je drago što sam upoznala tebe." - kaže ona, naučenim, ljubaznim, razgovaram-s-odraslim glasićem.

"Hej, jesi li nedavno pročitala kakvu zanimljivu knjigu?" - pitam sa sjajem u očima. Volim knjige. Luda sam za njima i pokazujem to.

Oči su joj postale veće, a uvježban, uljudan izraz lica, ustupio je mjesto istinskom uzbuđenju zbog ove teme. Zastala je, ipak se malo srameći.

"Volim knjige", rekla sam,"A ti?"

Većina djece ih voli.

"Da", rekla je ona. "I sad ih mogu sve sama i pročitati!"

"Wow, nevjerojatno!" - rekla sam. I je, za djevojčicu od pet godina.

"Koja je tvoja omiljena knjiga?" - pitala sam je.

"Sad ću je donijeti! Mogu li ti je pročitati?"

"Purplicious" je bio Mayin izbor i, za mene, nešto novo. Maya se na kauču privila uz mene i ponosno čitala svaku riječ; o junakinji koja voli ružičasto, ali je gnjave djevojčice koje nose samo crno... Ajme, bila je to priča o djevojčicama i onome što odijevaju, i kako ih definira izbor njihove odjeće. Ali, nakon što je Maya zaklopila knjigu, usmjerila sam razgovor na dublje probleme knjige: zlobne djevojčice, pritisak vršnjaka i neslaganje s grupom. Rekla sam Mayi da mi je najdraža boja zelena jer volim prirodu, i njoj se to svidjelo.

* Koliko puta u životu smo pričali o odjeći, frizuri, ili nečijem izgledu... Iznenađuje koliko je teško držati se podalje ovih tema u razgovoru s djevojčicama, ali ja sam tvrdoglava.

Rekla sam joj da upravo pišem knjigu i kako se nadam da će i ona pisati jednoga dana. Bila je oduševljena tom idejom.
Obje smo bile tužne kad je došlo vrijeme da Maya pođe u krevet, ali sam joj rekla da za idući put odabere drugu knjigu, koju ćemo skupa pročitati i o njoj porazgovarati. Ups. To ju je previše razbudilo, pa se još nekoliko puta navirivala iz svoje sobe.

Dakle, dogodilo se jedno sitno protivljenje kulturi koja šalje posve pogrešnu poruku djevojčicama, gurka u pozadinu vrednovanje ženskog mozga. Dogodio se jedan kratki trenutak namjernog usmjeravanja.

Hoće li mojih nekoliko minuta s Mayom promijeniti milijarde dolara tešku industriju ljepote, reality emisije koje ponižavaju žene, našu posvećenost poznatima i slavnima? Neće, ali promijenila sam Mayinu perspektivu barem te večeri.

Pokušajte ovo kad idući put sretnete djevojčicu. Možda će u početku biti iznenađena i nesigurna zbog pitanja koja se tiču njezinog uma, ali računajte na to, budite strpljivi i držite se toga. Upitajte djevojčicu što čita. Što voli, a što ne, i zašto. Nema pogrešnih odgovora. Vi samo vodite inteligentan razgovor koji poštuje njezin um.

Sa starijim djevojčicama možete razgovarati o raznim aktualnostima u svijetu; što ih smeta i što bi voljele promijeniti? Mogli biste dobiti začuđujuće odgovore. Pričajte im o svojim idejama i dostignućima, o svojim omiljenim knjigama. Budite primjer onoga sto pametna žena govori i radi.

Mislim da se tako mijenja svijet. Pomalo.

Prijevod: A.V. (Lukin portal)
 

ŠTO SVAKI DJEČAK TREBA ZNATI O "MUŠKOSTI"


sto svaki djecak treba znati o muskosti

Od najranije dobi, dječake se često ohrabruje frazama poput; "ponašaj se kao muško", "stisni zube", "dječaci ne plaču" i sl.Takva očekivanja dječacima pružaju vrlo uzak pogled na muškost, i oni postaju prilično zbunjeni. Mnogi tek u odrasloj dobi počinju mijenjati stereotipe koji im otežavaju život.

Sve počinje u roditeljskoj kući, gdje veliku ulogu u formiranju stavova dječaka imaju očevi. Pozitivni uzori i zdrava komunikacija, pomoći će malenom dječaku da izraste u stabilnog muškarca.

Kako dječacima pružiti ispravan pogled na stvari?
  • U redu je pokazati emocije
Roditelji trebaju objasniti sinovima da je prirodno osjećati i pokazati emocije, kojih ljudsko biće ima cijeli spektar; strah, sreću, tugu, razočarenje, ljubav, ljutnju i sl. Osjećaji nas povezuju s drugim ljudima i s nama samima, a prihvaćanje osjećaja nas oslobađa. I ne brinite. Vaš dječak neće izrasti u "velikog plačka". S vremenom će se (kao i svi, uostalom), naučiti nositi s određenim situacijama i neće više tako intenzivno proživljavati svoje emocije, a u isto će vrijeme biti lišen nagomilanih frustracija.
  • Nema potrebe stalno dokazivati  muškost
U našem društvu, dječaci osjećaju da je njihova muškost pod "prismotrom". Od "macho" poza do želje da budu glavni u grupi, mnogi dječaci misle kako se trebaju svakodnevno dokazivati. Osim toga, zbog raznih komentara, dječaci se osjećaju prozvanima i žele obraniti svoju muškost. Potrebno ih je učiti samopouzdanju, a ne aroganciji. Objasniti im da je važno biti opušten i zadovoljan sobom.
  • Djevojčice nisu najgora stvar
Zasigurno ste čuli kako roditelji govore sinovima; "ne ponašaj se kao djevojčica", kao da je biti djevojčica najgora stvar na svijetu. Takvim riječima i ponašanjem neizbježno šaljemo poruku da su djevojčice manje vrijedne, što stvara iskrivljenu sliku o spolovima. Dječake treba naučiti da istinska muškost uključuje poštovanje spram suprotnog spola.
  • U redu je ne biti dobar u sportu
Neki dječaci nisu sportski tipovi. Zbog toga mogu biti na meti zadirkivanja i potrebne su godine da se riješe srama. Dječaci su pod velikim pritiskom da budu uspješni u sportu, a na one koji ne vole sport se gleda sumnjičavo. Zbog toga dječaci moraju naučiti da njihova muškost nije vezana uz spretnost i sposobnost hvatanja lopte.
  • Muškarac ne mora biti krupne građe
U crtićima, stripovima i sl., dječaci nailaze na predodžbu "pravog muškarca" kao visokog i mišićavog. Zbog toga se dječaci koji nemaju takve fizičke predispozicije mogu osjećati manje vrijednima i to kompenzirati kroz nepoželjna ponašanja. Skrenite pozornost svojem dječaku na kvalitete koje doista čine pravog muškarca; pouzdanost, upornost, plemenitost.., a to su vrednote koje dolaze iz srca i uma.
  • Nasilje ništa ne rješava
Mnogi dječaci misle da je nasilje jedini način da se riješi neki sukob. Do toga ih može dovesti osjećaj da ih se ne poštuje ili da su na neki način ugroženi. Ta se stalna agresija počne provlačiti kroz sve aspekte života mladog muškarca. Stoga je dječake potrebno naučiti da nasilje samo stvara novo nasilje te da postoje druge, zdravije tehnike rješavanja sukoba. Muškost nije definirana sposobnošću da se nekoga povrijedi ili da se dominira nad drugima.
  • Muškarac ne treba imati "puno cura"
U nešto kasnijoj dobi, previše dječaka dokazuje svoju muškost "osvajanjem" suprotnog spola. Učimo svoje sinove da poštuju sebe i suprotan spol i da stvaraju veze koje će ih obogaćivati na svim razinama.
  • U redu je razgovarati
Uvriježeno je mišljenje da muškarci manje pričaju i da mnoge stvari "zadržavaju za sebe", a da je suprotno znak slabosti i ranjivosti. Dječaci to uče. Pokušajte stvoriti opušteno i sigurno okruženje, u kojem će se dječaci osjećati ugodno i slobodno govoriti o čemu god žele, a ponajprije o svojim emocijama. Pritom je vrlo važno doista poslušati ono što žele podijeliti s nama.

 

RODITELJIMA MALE DJECE - NISTE GROZNI!



roditeljima male djece-niste grozni
Slika: autor teksta Steve Wiens sa sinom


Dozvolite mi da ovo kažem naglas:

Nalazim se u periodu života u kojem mi je svaka kost u tijelu stalno umorna. Raščupan sam, jedva gledam i samo želim izdržati do kraja dana.

Imam tri sina, mlađa od 5 godina. Ne žalim se. U stvari, možda malo, iako znam da postoje ljudi koji bi dali sve na svijetu za kuću punu smijeha i zbrke. Ja sam bio ta osoba godinama i godinama; želja za djetetom i bol jer to nismo mogli ostvariti, bili su naša konstanta. Sjećam se kako sam dozvoljavao nadi da me cijelog obuzme, a onda gledao kako se ta nada ruši, i tako iz mjeseca u mjesec, sedam godina. Ali, o tome drugi put.

Sada su u mojem životu tri dječaka mlađa od 5 godina. Bezbroj je trenutaka u kojima su oni fantastični, kao prošli tjedan, kad je Isaac rekao mojoj šogorici: "Mojem tati svuda raste kosa!". Ili kad je Elijah stavio zelenu krpu na bradu i ponosno izjavio "Tata! Imam bradu kao i ti!" Ili kad se Ben iskrade ujutro prije druge dvojice, nasmiješi mi se, i kaže: "Vrijeme je za tatu i Bena."

Ali, mnogo je trenutaka i kad uopće nemam ideju kako ću izgurati dan, dok ne odu na spavanje. Stalni zahtjevi, potrebe i natezanja su kao škripanje po školskoj ploči.

Jedno od moje djece će sigurno biti sljedeći Steve Jobs (osnivač tvrtke Apple Computer). Sad stvarno suosjećam s njegovim roditeljima. Mali ima preciznu viziju onoga što želi – samo to i nikako drugačije. Ponekad je to način na koji njegov tanjur treba biti centriran, ili kako trebaju stajati njegove čarape, ili kako točno treba izgledati slika ružičastog delfina – "sa hrabrim očima, ne tužnim očima, tata!" On je ko laserska zraka i nije zadovoljan dok sve nije potpuno u redu.

Moram priznati da me ponekad njegovo izvoljevanje tjera da se sakrijem u smočnicu. I neću priznati, niti poreći da, dok sam tamo, kompulzivno jedem čips i/ili čokoladu za kuhanje.

Ima ljudi koji mi govore: "Trebaš uživati u svakom trenutku! Djeca tako brzo rastu!"

Ja se obično nasmiješim, ali iznutra ih potajno želim malo držati ispod vode. Samo jednu minuticu ili malo više. Samo dok se malo ne uspaniče.

Ako imate prijatelje s malom djecom – naročito ako su vaša djeca sada tinejdžeri ili su odrasla – molim vas, zakunite se da im to više nikada nećete reći. Ne zato što to nije istina, već zato što stvarno, ali stvarno, ne pomaže.

Znamo da je točno da djeca brzo odrastu. Ali, osjećaj da moram uživati u svakom trenutku baš i nije neki poklon, izgleda kao još jedna stvar koju je nemoguće napraviti, a lista je ionako predugačka. Nije svaki trenutak roditeljstva uživanje. Nije bio za vas, a nije ni za mene. Vi ste to samo očigledno zaboravili. To vam mogu oprostiti. Ali ako mi još jednom kažete da uživam u svakom trenutku, prekidam s vama!

Ako ste roditelj male djece, znate da postoje trenuci nevjerojatne sreće i ne možete vjerovati da vam je uopće pružena mogućnost da budete s tim malim ljudima. Ali, pristajem biti onaj koji će naglas reći i ovo:

Niste grozan roditelj ako ne možete osmisliti način kako da vaše dijete jede zdravo kao i dijete vaše prijateljice. Ona valjda koristi neki sumnjiv način hipnoze.

Niste grozan roditelj ako ponekad vičete na djecu. Imate male diktatore koji žive s vama u kući. Kad bi netko drugi tako razgovarao sa vama, strpali bi ga u zatvor.

Niste grozan roditelj ako ne možete smisliti kako im na miran način i u realnom vremenu odrediti odgovarajuće posljedice za svaki čin terorizma koji oni tako kreativno provode.

Niste grozan roditelj ako biste radije bili na poslu.

Niste grozan roditelj ako ne možete dočekati da odu u krevet.

Niste grozan roditelj ako zbog njihove buke ponekad poželite bez najave odletjeti prvim avionom.

Niste grozan roditelj.

Vi ste samo stvaran roditelj s granicama. Ne možete postići baš sve. Svi moramo priznati da smo zasićeni informacijama o roditeljstvu i da imamo vrlo visoke standarde, u kojima osjećamo nevjerojatnu krivnju ako djecu nahranimo nekom brzom hranom i pustimo ih da ujutro gledaju TV.

Pa, možda je vrijeme da prestanemo čitati baš sve što nam se servira, tekstove koji nam govore kako odgojiti budućeg predsjednika koji je znao čitati s tri godine i koji i kuha, a ne samo jede, svoje povrće. Možda je vrijeme da budemo roditelj koji kaže "oprosti" kad viče. Koji djelima pokazuje što znači posvetiti vrijeme i sebi. Koji nastoji biti što bolja verzija sebe, a ne samo idealan roditelj.

Zato, idući put kad vidite prijatelje s malom djecom, s izgubljenim izrazom lica, naručite im pizzu i navečer im je pošaljite na kućnu adresu. Pričuvajte im klince na par sati, da mogu malo biti sami i podružiti se kad nisu toliko umorni... Stavite im ruku na rame, pogledajte ih u oči, i recite im da rade dobar posao. Samo se nemojte uplašiti ako počnu nekontrolirano plakati. Većinu vremena se osjećamo kao da krpamo sve što radimo i mislimo da će nam djeca odrasti u neke grozne ljude koji će nas mrziti i nikada neće htjeti biti s nama kad odrastu.

Svaka kost vam je umorna. Nisam siguran kad će biti bolje. Danas će možda biti dobar dan ili će možda biti dan u kojem ćete se izgubiti u mjeri koja će iznenaditi i vas same.

Udahnite. Izdahnite.

Niste sami.
Prijevod: A.V. (Lukin portal)
 

MAME I DRUŽENJE


mame i druzenje nova copy

Uz malu djecu se prijateljstva mijenjaju...

Dolazak djeteta je preokrenuo Vaš svijet, i to ne samo zbog broja pelena koje treba promijeniti ili neprospavanih sati. Iznenaditi će Vas promjene u najvažnijim odnosima u Vašem životu. Vaš je partner postao tata, Vaši roditelji djedovi i bake..., a Vaše prijateljice?

S jedne strane, više nego ikad Vam je potrebna njihova potpora i društvo. Nakon svih obaveza koje imate, čini se da bi šalica kave i ohrabrujuće čavrljanje mogli učiniti čudo. S druge pak strane, umorni ste, osjetljivi i živite posve drugačiji život nego prije.

Prijateljicama bez djece može biti teško razumjeti Vaš novi životni stil. Kako zadržati stara i steći nova prijateljstva?

Nova prijateljstva

Majčinstvo može otvoriti put prema iskrenim, novim prijateljstvima. Mnoge novopečene mame sklope doživotna prijateljstva sa ženama koje upoznaju na tečajevima ili grupama za mame i djecu, u parkovima... Trebate samo biti dovoljno otvoreni za nove susrete. Obzirom da smo genetski predodređeni da se za djecu brinemo u skupinama, većina majki se lako povezuje s drugim mamama, bez obzira na to jesu li u drugim područjima života slične ili posve različite.

Djeca iste dobi su sjajan temelj za nova roditeljska prijateljstva. Dok djeca stvaraju svoja prijateljstva, prirodno je da se povezuju i obitelji. Neka od tih poznanstava će trajati neko vrijeme, a druga se mogu pretvoriti u pravo prijateljstvo.

Žene na koje prije niste računali:

Mame- s tečajeva i grupa
Mame - kolegice s posla
Mame - nečije prijateljice / rođakinje / sestre...
Mame – susjede
Mame – iz parka, jaslica, vrtića

Stara prijateljstva

A što je s Vašim starim prijateljicama, koje još uvijek izlaze dok ste Vi kod kuće s malim djetetom? Može se dogoditi da odjednom shvatite da mjesecima niste razgovarali s onima s kojima ste prije bili u svakodnevnom kontaktu. Novopečene mame teško razmišljaju o vlastitim potrebama, a kamoli o potrebama svojih prijateljica.

Ono što je iznimno važno jest da ne izgubite doticaj s osobom kakva ste bili prije majčinstva. Pokušajte najbolje iskoristiti malo svojeg slobodnog vremena. Spontane kave možda više ne dolaze u obzir, ali imati ćete vremena za večernji telefonski razgovor, slanje e-maila ili čestitke, koji će prijateljici dati do znanja da mislite na nju.

Sjetite se da koliko god divna Vaša beba bila, postoji svijet i izvan Vašeg doma. Kad uhvatite vremena za razgovor s prijateljicom, pokušajte ne pričati samo o djetetu, pitajte prijateljice što ima novoga i u njihovom životu. Važno je da pokažete zanimanje za njihov život, kako bi se osjećale dijelom Vašeg svijeta.

Za prijateljice bez djece

Posvemašnja zaokupljenost ranog majčinstva je prolazno razdoblje. Ako volite i cijenite svoju prijateljicu, ostanite uz nju u "ludim" danima pospanosti i osjetljivosti. Dani vašeg druženja nisu prošlost.

I ne zaboravite!

Čvrsta prijateljstva će, uz volju s obje strane, sigurno preživjeti promjene koje donosi majčinstvo.

 
Više članaka...
Baner

Newsletter

Želite li primati obavijesti o igrama darivanja i novim sadržajima na Lukinom portalu, predbilježite se na naš Newsletter.
KOLUMNE
Baner
Baner
Baner
Baner