New
Prognoza vremena

MAMIN KUTAK

STIGLA JE NOVA BEBA - A JA?


stigla je nova beba a ja

Beba je stigla i uzbuđenje je na vrhuncu. Nemojte biti iznenađeni ako starije dijete ne dijeli vaše oduševljenje. Koliko ga god dobro pripremili, biti će trenutaka u kojima će se pobuniti. Prosječna dobna razlika između prvog i drugog djeteta je 34 mjeseci, što znači da se većina starijih još sami po sebi nalaze u "dramatičnoj" fazi.

Donosimo vam načine uz pomoć kojih možete svoje prvorođeno brže priviknuti na novog člana.
  • Povratak kući
Provjerite želi li vaše starije dijete doći po vas i bebu ili želi biti uključeno u pripreme kod kuće. Na taj se način ono neće osjećati zapostavljeno ili po strani.
  • Pozornost
Beba će biti obasuta darovima i pažnjom. Jednim okom uvijek pratite svoje starije dijete. Kod kupovine ne zaboravite darovati i njega, a uz to neka i ono samo izabere nešto što će darovati braci ili seki.
  • Obitelj i prijatelji
Zamolite obitelj i bliske prijatelje da ne zaborave da nemate samo malu bebu. Podsjetite ih da kod posjeta prvo neko vrijeme provedu u razgovoru s vašim starijim djetetom. Neka i njega daruju, i jedna čokolada će biti dovoljna.
  • Samo vaše vrijeme
Ukažite starijem djetetu na praktične prednosti njegove dobi, zatražite njegovu pomoć kod brige oko male bebe. To će dijete učiniti važnim i probuditi empatiju prema novorođenom bratu ili sestrici. Ovdje budite oprezni i izbjegavajte upozoravati starije dijete riječima poput;"Ti si sada velik." Umjesto da ga gurate u ulogu koju ne želi (ono bi najradije bilo u vašem naručju umjesto bebe), omogućite mu vrijeme samo za vas, za razgovore i puno maženja.
  • Ne pretjerujte s očekivanjima
Starije dijete vam može pomagati na mnogo načina; donositi vam pelene i vlažne maramice, pomagati kod večernje kupke, pjevušiti bratu ili sestrici. Većina djece voli pomagati, ali neka to nikada ne bude prisilna pomoć ili djetetova odgovornost.
  • Pozitivna komunikacija
Prirodno je da se osjećate zaštitnički spram novorođenčeta i da ga želite držati podalje od svojeg bučnog predškolca. Isto tako, nemojte tolerirati nikakvu agresiju. No, umjesto da stalno upozoravate starije dijete da ne radi ovo ili ono, pokušajte se izražavati na pozitivan način. Npr., umjesto da nervozno kažete: "Ne viči! Probudit ćeš bebu!", objasnite djetetu zašto je potrebno biti tiši dok beba spava, a dio tog vremena iskoristite za neku zajedničku aktivnost.
  • Rutina
Koliko god je moguće, nastojte ne poremetiti rutinu na koju je vaše starije dijete naviklo. Primjerice, nemojte preskočiti priču za laku noć ukoliko beba ima kolike. Priču može ispričati tata, baka... U ovoj fazi velike promjene, starijem djetetu su još važniji trenuci koji mu donose sigurnost.
  • Razgovori s drugim ljudima
Kad razgovarate s drugim ljudima, a uz prisutnost starijeg djeteta, nastojte ne pričati samo o bebi iako je prirodno da ste zaokupljeniji njome. Ne zaboravite govoriti o događajima vezanim uz starije dijete, novostima, njegovim napretkom ili sl. Kakva god situacija bila, nemojte ga "ogovarati" već pronađite razlog za pohvalu njegovom snalaženju u novonastaloj situaciji.
  • Povezivanje
Čak i kad se čini da beba još ne zamijećuje stariju seku ili brata, možete se poslužiti malim trikom koji će kod starijeg djeteta potaknuti osjećaje spram novog bića u njegovom životu. Na primjer, kad se beba smiješi, recite; "Vidi, smiješi ti se! To je zato što zasigurno osjeća da si ti njezin brat/seka." Zanimljivo je da to zapravo može biti istina.
  • Nova lica starijeg djeteta
Kad beba dođe kući, starije dijete može pokazati osobine koje kod njega do tada niste imali prilike vidjeti. Da, može neko vrijeme biti sebično, a može se pretvoriti i u neustrašivog zaštitnika. Kako god bilo, dozvolite mu da se požali ponekad. Ma, sa smiješkom priznajte i njemu i sebi; bebe znaju biti pravi gnjavatori. Ali, odajte mu još nešto. U godinama koje dolaze, taj će mali gnjavator narasti i, ukoliko se oboje potrude, postati djetetov najbolji prijatelj.


Više:
Rivalstvo ili ljubomora između djece

 

MALE RODITELJSKE LAŽI


male roditeljske lazi

U dosadašnjim člancima ste mogli pročitati kako prepoznati govori li dijete istinu ili zašto prešućuje neke stvari. Nadamo se da ćete se sada zabaviti čitajući o malim roditeljskim "tajnama". Ponekad to činimo da bi ih zaštitili ili da se djeca ne bi razočarala, a ponekad tek da ugodimo sebi.

Pa krenimo...

  • Blagdanski slatkiši
Onaj jedan čokoladni uskrsni zec nam ne da mira. Uostalom, u ormariću je toliko slatkiša da brinemo hoće li im isteći rok upotrebe. Čini se da je taj zec baš slastan, počinje omiljena večernja serija... Mmmm, dobro je sjeo.
U jednom od idućih dana, od svih slatkiša, dijete će pitati baš za tog zeca. Koji zec? Jednostavno se ne možemo sjetiti.

Druge stvari:

Predlažete zanimljive zajedničke igre. Dijete je doktor, a vi pacijent, da biste mogli leći.

"Gledam te, dušo! Divno!", a zapravo gledate televiziju. Naći ćete "rupu" kroz koju je to moguće ili neprimjetno namijestiti dijete.

"Slušam te, i što je onda bilo?", a nemate pojma o čemu priča i u "mute" modu pospremate posuđe.

"Evo me, za minutu!", a znate da nema teoretske šanse.

"Ne možeš sada igrati igricu na mojem mobitelu jer mu je baterija prazna."

Izmišljate pravila društvene igre.

Glasno se divite najnovijem crtežu, a razmišljate kud s njim.

Namjerno ćete izgubiti u nekoj igri tako da se možete prestati igrati.

Namjestiti ćete neriješen rezultat kako malac ne bi postao razdražljiv.

Tvrdit ćete da u jelu nema povrća, ovo crveno i narančasto je nešto drugo. Puno finije.

"Nije to onaj sir koji ne voliš, ovo je drugi."

Govorite djetetu da će mu narasti dugi nos, bude li lagalo (!?)

Lažete o djetetovim godinama kod kupnje karata ili rezervacije.

Smijete se vicevima koji vam uopće nisu smiješni da ne bi morali slušati poantu ili razočarati mališana.

"Mama se nije svađala s tatom, ljubavi. Razgovarali smo glasno da bi bolje čuli jedno drugo."

Objašnjavate da neka pića štete djeci. Odraslima ne škode.

"Park je danas zatvoren.", "Igraonica ne radi danas."...

"Nema crtića jer je već noć i televizija spava."

"Ako ćeš pojesti to meso i grašak, sutra ćeš biti najbolji na nogometu."

"Automobil ne može krenuti dok svi nismo vezani."

"Ako ćeš to raditi s očima, može ti tako ostati zauvijek!"

"Mama i tata se idu malo odmoriti."

"Nije došla Zubić vila? Valjda je zaspala, doći će večeras sigurno!"

"Ako mi kažeš istinu, neće biti nikakvih problema."

 

KAKO MOTIVIRATI DIJETE ZA UČENJE


kako motivirati na ucenje

Zabava, znatiželja i podrška, djeci su ključni poticaji za učenje. Ukoliko su motivirana, djeca će u svemu postići puno, ali i obrnuto ukoliko im motivacije nedostaje.

Kako im možemo pomoći?
  • Neka bude zabavno
Optimizam i veselje su najbolja podrška i poticaj.
  • Svjež zrak i vježbanje
Boravak na svježem zraku ne mora biti dug, ali neka bude svakodnevan i poželjan prije učenja. Iznenaditi ćete se kako će se osloboditi "male moždane vijuge", pogotovo ako će šetnja biti zabavna i ići u istaživačkom smjeru. Vježbanje je također odličan način za oslobađanje od ustajale energije i za buđenje motivacije.
  • Svakodnevni razgovori i putovanja
Oni su prilika za opušteno učenje o stvarima i pojavama! Zajedno uočavajte pa na zanimljiv način razgovarajte o onome što ste vidjeli ili doživjeli. Potaknite djetetovu znatiželju, a ako na nešto nemate odgovor, potrudite se doznati i svoje istraživanje pretvorite u malu avanturu.
  • Čitanje
Čitanje pobuđuje interese djece, djeca vole znati razne stvari. Neka čitanje bude navika, opskrbite se raznom literaturom primjerenom uzrastu djeteta, od bajki do enciklopedija. Razgovarajte o likovima, temama i porukama knjiga. Podijelite s djetetom svoje misli i uspomene vezane uz pročitano. Posjećujte s djetetom knjižnice, obiđite ih, posuđujte naslove. Tako knjiga djetetu postaje zanimljiva i značajna, ono se s njome sprijateljuje.
  • Igre
Putem igara, dijete priprema teren za motivirano učenje. Igre na otvorenom, društvene igre..., sve one dijete uče, a da ono toga nije niti svjesno. Sudjelujte u igrama, a potom možete s djetetom vedro popričati o tome što ste kroz igru novoga doznali i koliko je truda uloženo da bi se neka igra savladala.
  • Kreativnost
Stvarajući, djeca potiču svoju inteligenciju, razvijaju maštu i usavršavaju motoričke vještine. Omogućite im da što više stvari izrade sami, potaknite ih svojim entuzijazmom i podrškom. jeste li već zavirili u našu rubriku Uradi sam?
  • Kuhanje
Kuhanje je matematika, fizika i kemija. A prvenstveno - zabava. Neka vam djeca pomognu pri spravljanju jela i kolača, važu, mjere, uspoređuju, uočavaju...
  • Prepoznajte interese
U čemu vaš mališan uživa? Primjećujete li nadarenost za sport, glazbu, crtanje, izrađivanje, znanost? Nabavite rekvizite koji će djetetu pomoći da razvija svoje interese.
  • Dokumentarci
Umjesto nekog crtića ili igrice na kompjuteru, potaknite dijete da s vama pogleda kvalitetan dokumentarac o prirodi, životinjama, znanosti... Zainteresiranost je najveća motivacija za učenje, a cilj ćete brže postići ako će dokumentarni filmovi koje budete gledali pratiti aktualno školsko gradivo.
  • Posjećujte razna događanja
Jeste li već bili s djetetom u muzeju, galeriji, na sajmu nekog obrta? Svaki eksponat ima svoju priču. Interes za nova područja i znanja može se iznenada probuditi nakon šetnje tehničkim ili povijesnim muzejom.
  • Unutarnja motivacija
Naučite dijete da su stečeno znanje ili vještina sami po sebi dovoljna motivacija za učenje, daleko značajnija od nove igračke kao nagrade. Upitajte dijete kako se osjeća sada kad je nešto savladalo, neka čim duže bude usredotočeno na taj dobar osjećaj.
  • Novi načini
Pomozite djetetu pronaći uvijek nove načine putem kojih može doći do rješenja. S vremenom će shvatiti da su mogućnosti velike, samo je potrebno razmišljati i pokušavati. Postavljajte djetetu pitanja koja potiču razmišljanje i rješavanje problema, to mogu biti posve jednostavne situacije; "Nisam sigurna kako bih postavila ovaj stol. Što ti misliš? Možeš li mi pomoći?"
  • Dopustite djetetu da samo posegne za odgovorima
"Gdje bismo mogli potražiti odgovor?", "Hajd'mo to sada isprobati!" i ono najvažnije pitanje; "Pitam se - zašto?". Ono otvara vrata učenju.
  • Educirajte se
Učenje je proces za cijeli život. Ukoliko će vaše dijete vidjeti kako se i sami obrazujete, čitate, informirate, biti ćete model i vaši će poticaji njegovom učenju imati pravi smisao i značenje. Ujedno će naučiti njegovati vlastite interese.
  • Pohvaljujte dijete, ali precizno
Umjesto da djetetu kažete; "Ti si jako pametan.", recite mu "Odlično si došao do rješenja ovog zadatka!" Usmjerite se na trud djeteta, pohvalite proces. Pohvaljujte ono u što je dijete uložilo rad, vrijeme, entuzijazam, kreativnost…
  • Korigirajte konstruktivno
Nikad nemojte reći; "Ovo ništa ne valja!" jer to je put ka niskom samopouzdanju vašeg djeteta i njegovom odustajanju. Radije recite; "Mislim da bi se to moglo napraviti i drugačije ili poboljšati." ili "Vidim da si se trudio i znam što si htio, ali rješenje ovog zadatka nije X već Y, jer..."
  • Dobra komunikacija s učiteljem
Ako dijete vidi da poštujete njegovog učitelja, i ono će ga poštovati i potruditi se ispunjavati školske zadatke. Sve ev. primjedbe ili nezadovoljstva ostavite za informativni razgovor s učiteljem.
  • Kutak za učenje
Neka dijete s vama uredi svoj kutak za učenje. Voljet će ga i bit će motivirano njime.
  • Donošenje odluka
Uz diskretnu intervenciju, dopustite djetetu da samo donosi odluke vezane uz učenje i bude svjesno posljedica koje iz toga proizlaze. Na taj će način naučiti organizirati svoje vrijeme za učenje i svoje slobodno vrijeme, naučiti da mu odgovornost zapravo donosi slobodu.
  • Pričajte o školi
Razgovarajte s djetetom o školi, njegovim iskustvima, potrebama, razmišljanjima... Sjetite se vremena vlastitog školovanja i imajte razumijevanja. Vašem je djetetu najvažnija vaša podrška i međusobno povjerenje. Na taj način, s vremenom djetetu motivacija neće biti vaši poticaji već će ih pronalaziti u samome sebi.


Više: Poticajne tehnike za bolje učenje

 

MALE-VELIKE POBJEDE MAJKI


pobjede majki3

Majčinstvo je najljepši, ali i najteži posao na svijetu. Nema prepreka na kojima se odustaje, tek možda malo zapinje prije negoli se krene dalje. Ali, upravo te prekretnice majke čine ponosnima i svaka je od njih zapravo velika pobjeda...
  • Dijete je prespavalo noć
Naviknuti dijete da prespava noć "u komadu", velika je stvar za mame, ali i za čovječanstvo! Jer (koliko-toliko odmorne) majke zapravo drže svijet u svojim rukama.
  • Dijete zna reći što želi
Od trenutka kad ste postali majka, vaša osnovna težnja je omogućiti djetetu da sigurno raste. Brige i nedoumice postaju manje onda kad je dijete sposobno izraziti gdje ga boli, zbog čega je nezadovoljno i što želi.
  • Dijete pokazuje rezultate lijepog odgoja
Kad, bez podsjećanja, mališani počnu koristiti četiri čarobne riječi; "hvala, molim, izvoli, oprosti" i pokriju usta i nosić dok kišu ili kašlju, majke su s pravom ponosne do neba.
  • Dijete je zavoljelo povrće
Sretna je majka čije dijete obožava jesti voće i grickati mrkvicu. Ako će uz to izjaviti da mu je omiljena hrana špinat ili brokula, obratite pažnju na pobjednički osmijeh njegove majke.
  • Dijete pokazuje napredak i znanje
Npr. u šetnji zoološkim vrtom, dijete priča o razlici između krokodila i aligatora. Tada izraz majčinog ozarenog lica ponosno objavljuje; "To je moje sunce pametno!"
  • Dijete se zna zauzeti za sebe i druge
Jedan od najljepših osjećaja je kad shvatite da se vaše dijete dobro snalazi, da se zna postaviti i, ukoliko je potrebno, srčano zauzeti i za svoje prijatelje. Samopoštovanje koje ste gradili kod svojeg djeteta, tada vam se vraća kao pobjednički pehar.
  • Dijete s osmijehom odlazi u vrtić ili školu
Period u kojemu majka otpraća uplakano dijete u vrtić ili školu, svakako spada u emocionalno najteže. Zato je trenutak u kojemu ove probleme ostavljate iza sebe, pobjednički trenutak vrijedan slavlja.
  • Drugi roditelji ili odgajatelji hvale dijete
Kad začujete pohvalu na račun svojeg djeteta, njegovog lijepog ponašanja, znanja ili sposobnosti, ponosno se uspravite jer to zaslužujete.
  • Dijete se slaže s braćom i sestrama
Pogled na nježan odnos između braće i sestara i njihovu lijepu zajedničku igru, ispuniti će majčino srce veseljem i ponosom.
  • Dijete se samo igra i posprema svoje igračke
Majke znaju da su trenuci u kojima se na prstima naviruju u sobu iz koje se čuju samo zvuci dječje igre - neprocjenjivi. Konačno je došlo vrijeme kad vam se vraćaju kreativno provedeni sati s djetetom, ono je maštovito i neovisno, a vi možete uživati u malo mira. Ako je pritom dijete naučilo cijeniti svoje igračke i pospremati ih za sobom, slobodno si čestitajte!


Više:

Bezvremenski savjeti majki

 

TATINA POSLA


James superheroj

James je trogodišnjak koji se od svojih vršanjaka razlikuje po tome što preskače lavu, leti pomoću superherojskih sprava, nestaje i pojavljuje se, igraonicu pretvara u raketnu pistu, barata svjetlosnim mačem i super legićima...

Sve to izvodi bezbrižno i s lakoćom jer je njegov tata animator Dreamworks studija! On snima svojeg sinčića u svakodnevnim situacijama i kasnije ih pretvara u "nesvakidašnje", dodajući im specijalne efekte!

Pogledajte kako James postaje akcijski junak:

 
Više članaka...
Baner

Newsletter

Želite li primati obavijesti o igrama darivanja i novim sadržajima na Lukinom portalu, predbilježite se na naš Newsletter.
KOLUMNE
Baner
Baner
Baner
Baner