New
Prognoza vremena

MAMIN KUTAK

KAKO POBOLJŠATI KOMUNIKACIJU S UČITELJIMA


kako si roditelji mogu olakšati komunikaciju s uciteljima

Prvi kontakt s učiteljicom ili učiteljem vašeg djeteta je u puno pogleda važan. Za vrijeme tog kratkog susreta, stav koji ćete zauzeti pomaže ili odmaže razvitku i izgradnji međusobnog povjerenja. Svakako je najbolje da prvi kontakt ostvarite susretom, ali ako niste u mogućnosti, neka to bude telefonski poziv.
Dobro vrijeme za prvi individualni razgovor je tijekom prvog tjedna škole. To i roditeljima i učiteljima daje mogućnost razgovora neopterećenog eventualnim pritužbama. U suprotnom, prvi kontakt s učiteljem može biti neugodan. 

Naime, učitelji najčešće zovu na razgovor kako bi iskazali zabrinutost zbog nepoželjnog ponašanja djeteta ili problema vezanih uz učenje. Takav prvi kontakt roditelje stavlja u obrambenu poziciju zbog čega je daljnja komunikacija otežana.

Tijekom prvog tjedna škole, učitelj vjerojatno zna vrlo malo o vašem djetetu. Stoga ste već pri prvom susretu u poziciji da učitelju pružite korisne informacije. Isto tako, dajte učitelju na znanje da ima vašu punu podršku i da ste voljni surađivati. Ostavite učitelju svoj broj telefona te recite kako vas uvijek slobodno može kontaktirati. Tako će učitelj od početka znati da želite raditi s njim, a ne protiv njega, za dobrobit vašeg djeteta. Ne trebate imati osjećaj da gnjavite ili da zahtjevate "specijalni tretman".
Vi jednostavno pokazujete da za svoje dijete želite najbolje.

Ukoliko u međuvremenu nije bilo potrebe za informativnim razgovorom, nakon nekoliko tjedana od početka škole, ponovo nazovite kako biste dobili informaciju o djetetovom napretku.
Čak i ako se dijete dobro snašlo i učitelj nema primjedbi, nastojte dogovoriti susret, pri kojemu su najprikladnija sljedeća pitanja:
  • Za prvašiće:
- Kako se dijete snalazi u grupi?
- Sudjeluje li u zajedničkim aktivnostima?
- Na koji način mogu pomoći djetetu da svlada određeno gradivo?
- Možete li mi reći više o programu čitanja?
  • Drugi i treći razred:
- Ima li moje dijete poteškoća s nekim konkretnim vještinama?
- Kako mu možemo pomoći da ih svlada?
- Ima li moje dijete ikakvih poteškoća koje bi ga mogle ometati u budućnosti?

Kako ostvariti zdravu i konstruktivnu komunikaciju i suradnju s učiteljem

  • Neka vaš svaki susret s učiteljem bude svrhovit
Jeste li se već susreli s učiteljem? Je li razlog susreta bio vaša zabrinutost zbog slabe vještine pisanja vašeg djeteta ili ste došli po test s rezultatima? Ove dvije situacije su potpuno različite i zahtijevaju drugačiju pripremu za razgovor.

Kad zatražite hitan individualni razgovor, uvijek učitelju najavite svoje razloge. Time mu omogućujete pripremu, te za obje strane jednostavniji i kooperativniji tijek razgovora.
  • Praktično isplanirajte i organizirajte razgovor
Zapišite sva pitanja koja želite postaviti učitelju. Tijekom tog procesa ćete izdvojiti najvažnija, jezgrovita pitanja na koja ćete dobiti i jasne, preciznije odgovore.

Neka dogovoreno vrijeme sastanka bude praktično učitelju. Tako će biti u mogućnosti prikupiti sve informacije koje su vam potrebne i imati dovoljno vremena za razgovor s vama. U suprotnom, neplanirani sastanak može biti frustrirajuć i za roditelja i za učitelja.
  • Budite fokusirani
Pokušajte se zadržati na temi koja je glavni razlog vašeg sastanka s učiteljem, jer je vrijeme uvijek ograničeno. Ako u planu i imate nekoliko točaka, nastojte da sastanak ne bude predug.
Informativni razgovori koji traju duže od 40 minuta mogu biti zamorni i za roditelje i za učitelja. Ako niste uspjeli proći sve što ste željeli, radije zakažite novi sastanak. Do idućeg puta imate priliku još jednom promisliti o prethodnim dogovorima i revidirati ih, ako je potrebno.
  • Pozitivan stav
Tijekom sastanka budite pozitivni. Znajte da vaš stav ne odražavaju samo vaše riječi, već i boja vašeg glasa, mimika lica i govor tijela. Ukoliko ste jako glasni, izražavate dominaciju. Kruto držanje poručuje ljutnju ili neodobravanje.
Uvijek pozorno slušajte i pokažite entuzijazam, budite otvoreni i kooperativni. Ako zauzmete neprijateljski ili obrambeni stav, vaš razgovor će biti neuspješan. Čak i ako učitelj ima pritužbe na ponašanje vašeg djeteta ili vam predočuje loše rezultate, pokušajte ostati objektivni. To nije nimalo jednostavno jer se radi o vašem djetetu, ali ukoliko zajedno ne pronađete način kojim ćete pokušati riješiti problem, teškoće će se nagomilavati. Izborite se za dobru suradnju s učiteljem vašeg djeteta.
  • Osigurajte djetetov napredak
Ukoliko se vaše dijete uspješno nosi sa školskim obvezama, u suradnji s učiteljem se pobrinite da tako i ostane. Ukoliko ima poteškoća, uvjerite se da je učitelj prepoznao problem, te da ima ideju i prijedlog kako pomoći učeniku. Mnogi su roditelji  obeshrabreni i ogorčeni kad učitelji ističu probleme, a ne nude rješenja. Ne dopustite da se to dogodi. Ako vam učitelj nije u mogućnosti odmah dati smjernice, svakako je potrebano dogovoriti ponovni sastanak.

Zamolite učitelja neka vam da primjere iz svakodnevnog rada, kako biste bolje razumjeli prednosti i slabosti vašeg školarca. Na taj ćete način uvidjeti ima li napretka od vašeg zadnjeg informativnog razgovora. Ako nema poboljšanja ili je problem još veći, jesu li iskušane i druge metode i korišteni drugi materijali? Kako vi kao roditelj trebate raditi s djetetom kod kuće?
  • Otvaranje nove teme
Kad ste postigli dogovor oko teme koja je razlog vašeg dolaska, nema potrebe unedogled nastavljati istu diskusiju. Time ćete samo otvarati nova pitanja koja mogu poremetiti prethodni dogovor. Radije se dotaknite nove teme i uvidjeti ćete da će razgovor biti vrlo produktivan.
  • Potrebno je razumjeti informaciju
Potrudite se razumjeti informacije koje primate od učitelja. Učitelji često koriste stručnu terminologiju i ne treba vam biti neugodno zatražiti objašnjenje. Ako ste zbunjeni ili nesigurni, vaše dijete neće imati koristi, a učenje može biti otežano. Na kraju sastanka trebate biti sigurni da ste razumjeli sve informacije koje ste dobili od učitelja.

Vezani članak:

Nije lako biti učitelj

 

GOVOR BLIZANACA


govor blizanaca2

Istraživanja su pokazala da blizanaci mogu kasnije progovoriti od svojih vršnjaka, naročito ako su mališani rođeni prijevremeno ili su imali nisku porođajnu težinu. Čest je slučaj i da roditelji blizanaca imaju manje vremena posvetiti se svakom djetetu pojedinačno, pa to može biti jedan od razloga slabijeg razvoja govora.
Naravno, ne radi se o pravilu, vaši mališani mogu biti pravi "brbljavci", a jedan od mališana često zna biti spretniji u govoru od drugoga.
Obično je on dominantnija osoba, pa zato sebi daje ulogu "advokata" i odgovara na pitanja za oboje. Drugom blizancu najčešće ta podjela uloga odlično odgovara, jer zna da će brat ili sestra reći u njegovo ime sve što i on misli. Taj šutljiviji mališan je s druge strane spretniji u nečemu drugom, na primjer, razvijenija mu je motorika.

Ako vaši blizanci i zaostaju u govoru u odnosu na svoje vršnjake jedince, oni su intelektualno na istom nivou.
Te razlike u govoru bi se trebale izgubiti u ranoj školskoj dobi djece, a stručnjaci smatraju da bi roditelji trebali razvijati dijalog sa svakim djetetom pojedinačno, a ne im se obraćati kao "cjelini".
Još jedan od razloga nerazumljivosti blizanačkog govora jest i to što se blizanci često međusobno natječu za pažnju odraslih, pokušavaju čim više reći pa pričaju brže i nespretnije.

Oko 40 % blizanaca u drugoj godini života, u periodu tzv. ekspanzije govora, razvijaju svoj jezik koji samo oni razumiju. U znanosti je ovaj fenomen poznat kao "jezik blizanaca", a stručno se naziva idioglosija, kriptofazija ili autonomni govor. Blizanci izgovaraju riječi neispravno, pa čak i izmišljaju nove, a pritom se međusobno odlično razumiju.


To je kasnije također razlog njihovih slabijih govornih sposobnosti, iako oni bez problema razumiju govor drugih. Oko treće godine, blizanci sami od sebe prestaju pričati svojim jezikom. Ako se i dalje nastave sporazumijevati samo na taj način i tako se izoliraju od okruženja, treba se posavjetovati sa logopedom.

Najvažnije je da svakom blizancu pojedinačno posvećujete dovoljno pažnje, odnosno da nekoliko puta dnevno razgovarate sa svakim odvojeno. Prilika za to ima dovoljno, jer blizanci ne moraju sve raditi istovremeno. Tako se npr. mama može posvetiti samo jednom djetetu u nekoj aktivnosti, a tata drugome.

Uvijek sa svojim mališanima pričajte ispravno izgovarajući riječi i očekujte od njih da vam odgovore na isti način. Kada se igrate svi zajedno ili radite nešto drugo, ne obraćajte im se kao cjelini, na primjer: "Što ste radili?" ili "Donesite mi igračku", već svakom posebno.

 

NIJE LAKO BITI UČITELJ


nije lako biti ucitelj

Ako ste učiteljica ili učitelj, onda dobro znate na kakve sve reakcije roditelja možete biti spremni. Pri tome učitelju nije jednostavno ostati pribran. Ipak, pri ophođenju s roditeljima učitelji se uvijek trebaju voditi etikom. Većina roditelja razvija povjerenje ili odbojnost prema učitelju upravo na osnovu komunikacije kojoj je glavni smisao - dobrobit djeteta.

Donosimo nekoliko savjeta koji mogu pomoći učiteljima u njihovoj komunikaciji s roditeljima:
  • Budite ljubazni i strpljivi
Neki roditelji ne podnose kritike na račun njihovog djeteta. To je očigledno kad uporno opravdavaju djetetove postupke. Radi se o lošoj roditeljskoj praksi koju ne možete spriječiti. Što učiniti? Izrazite svoju zabrinutost bez da prozivate dijete ili njegove roditelje. Istina je da su pojedina djeca izrazito problematična, ali loša komunikacija s njihovim roditeljima će sve samo pogoršati. Uvijek nastojte biti ljubazni i strpljivi.
  • Fokusirajte se na dobre osobine djeteta
Čak i blagi roditelji teško podnose konstantne pritužbe. Pri razgovoru s roditeljima, referirajte se na dobre osobine djeteta i njegova postignuća i pokažite kako to cijenite. Tako ćete o onome na čemu s djetetom treba poraditi, roditelje informirati na ohrabrujući način.
  • Razgovor nemojte voditi pred djetetom
Čak i ako se radi o djetetovim vrlinama, razgovor s roditeljima nije dobro voditi pred djetetom. Takvi razgovori utječu na djetetove emocije, pa se ono može precijeniti ili biti obeshrabreno.

Uvjerite roditelje da imate situaciju pod kontrolom. U suprotnom, roditelji će vas svakodnevno salijetati pitanjima. Takav tip roditelja će se uplitati i "učiti" vas što i kako trebate raditi. Nemojte dozvoliti da se to dogodi. Potrudite se uvjeriti ih da možete izaći na kraj s djetetom, ali da vam za to trebaju dati prostora.
Također, izbjegavajte diskusiju s roditeljima o vašem planu rada. U učionici vi trebate biti autoritet, s planom rada koji se temelji na vašem iskustvu i koji je na dobrobit učenika.
  • Neke informativne razgovore zadržite u tajnosti
Ponekad roditelji ispituju svoju djecu o učiteljima, iako su učitelji ovdje i dostupni su za razgovor i bolje upoznavanje.
To djeci daje priliku za razne "žalopojke". Nemojte si dopustiti neugodnu situaciju koja će vas demotivirati u radu s učenikom. Vi ste samo čovjek i vaše emocije također mogu utjecati na vašu prosudbu. Obazrivo zamolite roditelje za razgovor bez prisustva djeteta.
  • Djetetove radove imajte uz sebe
Djetetovi radovi ili testovi su neophodni da biste roditeljima predočili situaciju. Bez tih materijala, informativni razgovor ne može biti dovoljno konstruktivan.
  • Učitelj, a ne obiteljski savjetnik
Ponekad su djeca dekoncentrirana zbog raznih obiteljskih problema. Vi ne trebate biti obiteljski savjetnik, ali roditeljima svakako trebate napomenuti da se obiteljska situacija odražava na vašeg učenika.
  • Tjedni informativni razgovori
Iako roditelji svakodnevno dolaze u školu, izbjegavajte konkretnije razgovore ili diskusije na dnevnoj bazi. To činite na tjednim informativnim razgovorima ili nazovite roditelje kad smatrate da je potrebno.
  • Prvo saslušajte, a onda govorite
Radi se o savjetu koji je vrlo koristan. Nikad nemojte izgubiti kontrolu pred roditeljima. Doznajte što ih muči, a potom izrecite svoje profesionalno mišljenje. Na taj način možete istaknuti ono o čemu prije niste razgovarali.
  • Budite motivirani
I na kraju, ali jednako važno, pokušajte zadržati motivirajući stav. Roditelji cijene učitelje koji im uvijek daju tračak nade kad govore o rezultatima ili ponašanju njihovog djeteta.

Vezani članak:

Kako roditelji mogu poboljšati komunikaciju s učiteljima

 

PREHRANA U OSNOVNOJ ŠKOLI


prehrana u skoli

Pravilna prehrana osnovnoškolaca treba zadovoljiti potrebu organizma za dnevnim unosom energije i dovoljnom količinom prehrambenih i zaštitnih tvari koje su neophodne za funkcioniranje organizma i zdravlje.

Hranom se osiguravaju hranjive tvari nužne za izgradnju tkiva (bjelančevine, željezo i kalcij), energija za metabolizam i tjelesnu aktivnost (masti i ugljikohidrati) te nutrijenti potrebni za fiziološke funkcije organizma (vitamini i minerali).

Škola ima višestruke mogućnosti djelovanja na prehranu i prehrambene navike osnovnoškolaca. Informacije i vještine naučene u školi trebaju biti u skladu s navikama stečenim u obitelji, a s konačnim ciljem lakšeg formiranja i usvajanja pravilnih prehrambenih navika koje će djeca primijenjivati tijekom života.

Kako bi se osigurala pravilna prehrana učenika i učenica za vrijeme boravka u osnovnoj školi, Ministarstvo zdravlja propisalo je Normative za prehranu učenika u osnovnoj školi.
Normativima se propisuju preporučene vrste hrane i jela, optimalni unos energije i hranjivih tvari, broj obroka te raspodjela preporučenog unosa energije po obrocima.

Dnevni preporučeni energetski unos prema dobi i spolu učenika osnovne škole naveden je u tablici i odnosi se na normalno uhranjene i umjereno tjelesno aktivne učenike.

tablica prehrane

S obzirom na duljinu boravka u školi, učenici mogu birati između 6 modula: modul 1 podrazumijeva 4 obroka, modul 2 tri, moduli 4 i 6 dva (doručak-ručak ili ručak-užina), a moduli 3 i 5 jedan obrok (doručak ili ručak).

Normativima je raspoređeno vrijeme posluživanja obroka, pa je tako vrijeme za zajutrak od 7,10 do 7,45 sati, doručak od 9,30 do 9,45 te ručak od 12,00 do 13,00 sati. Vrijeme za užinu od 15,00 do 15,15, a posljednji obrok, večera, treba biti između 18,00 i 19,00 sati.

Raspodjelom preporučenog dnevnog unosa energije po obrocima, zajutrak treba zadovoljiti 20% dnevnih potreba osnovnoškolaca, doručak 15% energije, ručak 35% energije, a užina 10% dnevnih potreba energije. Večera s udjelom od 20% je navedena radi cjelovitog dnevnog unosa energije po obrocima.

Preporuke obroka
  • Zajutrak i doručak - mlijeko ili mliječni proizvodi, svježe pripremljeni mliječni napitci, žitne pahuljice ili kruh od cjelovitog zrna, orašasti plodovi i sjemenke, sir, maslac, meki margarinski namazi, marmelada, med, mliječni namazi, svježe pripremljeni namazi od mahunarki, ribe ili povrća, mesni naresci, jaja, sezonsko voće i povrće, prirodni voćni sok.
  • Ručak - juhe, kuhano povrće ili miješana variva od povrća, krumpira, mahunarki i žitarica, složena jela od mesa s povrćem, krumpirom i proizvodima od žitarica, meso, perad, riba, jaja, salate od svježeg povrća i voće.
  • Užina - mlijeko, jogurt i drugi fermentirani mliječni proizvodi, mlijeko sa žitnim pahuljicama, pekarski proizvodi iz cijelog zrna, tijesto i proizvodi od tijesta iz cijelog zrna: biskvitna tijesta i okruglice s voćem ili sirom, štrukle, savijače, pite i sl., voće, voćni sok bez dodanog šećera.
Učestalost konzumacije pojedinih prehrambenih proizvoda

U planiranju dnevnih i tjednih jelovnika preporuke su da se svaki dan konzumiraju: mlijeko i mliječni proizvodi, žitarice, proizvodi od žitarica i krumpir, voće, povrće, perad, jaja, mahunarke, orašasti plodovi i sjemenke u mljevenom obliku i voda, dok se meso preporučuje do najviše pet puta tjedno. Ribu se preporučuje pripremati najmanje 1 - 2 puta na tjedan, a do dva puta mjesečno hranu s visokim udjelom masti, šećera i soli.

Preporučene vrste hrane i jela u planiranju dnevnih i tjednih jelovnika za učenike

Mlijeko i mliječni proizvodi

Maslac i margarin - maslac i mekani margarinski namazi.

Ulja - Isključivo biljna ulja (npr. maslinovo, suncokretovo, od kukuruznih klica, repičino, bučino).

Vrhnje - s 12% mliječne masti.

Kolači, kompoti, marmelade/džemovi, med, sladoled i ostale slastice

Kolači - pripremljeni u školskoj kuhinji i industrijski gotovi kolači, s manjim količinama šećera i masti, prednost iz cijelog zrna, a bez kreme na osnovi sirovih jaja.

Kompoti - od svježeg voća s malo šećera ili meda. U slučaju loše opskrbe svježim voćem koristiti industrijski kompot, ali razrijeđen vodom (dodati oko 20% vode) te sokom od svježeg limuna.

Marmelade, džemovi, med - prednost dati marmeladama i džemovima s manje šećera, ali bez dodatka umjetnih sladila. Sve vrste meda.

Puding - pripremati mliječne pudinge, a prednost dati pudinzima pripremljenim s manjim dodatkom šećera. Pudinzi se mogu pripremati s dodatkom svježeg i suhog voća, orašastih plodova i sjemenki.

Sladoled - mliječni sladoled.

Začini

Sol - jodirana kuhinjska sol, začinska sol.

Ocat - jabučni ili vinski ocat te sok od limuna.

Začinsko bilje - peršin, celer, vlasac, bosiljak, origano, mažuran, komorač, kim, ružmarin, lovor list, cimet i sl.

Voda i napitci na osnovi vode

Voda - pitka negazirana voda po želji.

Čaj - svježe kuhani biljni čaj (npr. od šipka, kamilice, metvice) ili voćni čaj uz dodatak soka od limuna, kao topli ili hladni napitak. Za zaslađivanje prednost dati medu, a dodani šećer koristiti u minimalnim količinama.

prehrana u osnovnoj skoli2

Hrana koju treba rijetko konzumirati ili izbjegavati

Hrana koju treba rijetko konzumirati (do dva puta mjesečno) ili izbjegavati su:

Pekarski i slastičarski proizvodi, industrijski deserti - u pravilu sadrže velik udio masti i šećera te je zbog toga preporučljivo da se u slučaju njihovog uključivanja u jelovnik koriste samo takvi proizvodi koji sadrže manje šećera i masti i koji su izrađeni na podlozi mlijeka (jogurta), iz cijelog zrna, s dodanim voćem, sjemenkama, orašastim plodovima itd., čime je bitno povećana njihova nutritivna gustoća,

Gazirana ili negazirana slatka pića - proizvedena su na temelju umjetnih bojila i voćnih aroma te dodanog šećera ili umjetnih sladila. Savjetuje se potpuno izbjegavanje pića koja sadrže kofein,

Mesni, krem/čokoladni namazi, tvrdi margarini - sadrže velik udio masti i/ili neželjenih trans-masnih kiselina, radi čega se ne preporučuje njihova uporaba. Primjerenija je umjerena uporaba mliječnih namaza, namaza na osnovi grahorica, mliječnih margarina ili kiselog vrhnja,

Hrana s velikim udjelom masti i hrana koja sadrži pretežno zasićene i trans masne kiseline - priprema jela s upotrebom masti povećava udjel masti u cjelodnevnoj prehrani, radi čega preporučamo umjerenu uporabu masti. Životinjske masti u većoj mjeri zamijeniti kvalitetnim biljnim uljima. Kod klasičnih prženih jela, ako se stavljaju u jelovnik, paziti na upotrebu svježeg ulja za prženje hrane i na temperaturu ulja tijekom pripreme.

Mesni proizvodi - proizvodi kod kojih je struktura homogena radi mljevenja (pašteta, hrenovke, mesni naresci i sl.),

Instant juhe i jušni koncentrati te slični koncentrirani proizvodi - visoki sadržaj soli i aditiva.

Usvajanjem kvalitetne, biološki vrijedne, raznovrsne i kalorijski primjerene prehrane uz kontrolu namirnica u stručnim institucijama, smanjit će se broj djece s poremećajima vezanim uz nepravilnu prehranu (pretilost, prekomjerna tjelesna težina, bolesti metabolizma, pothranjenost). Na tjelesnu težinu utječe i genetsko naslijeđe, no važnije od toga su životne navike i stil života, a čimbenici na koje možemo utjecati su prehrambene navike i svakodnevna primjena tjelesne aktivnosti u školi i tijekom slobodnog vremena.

 
Marija Škes, mag.educ.rehab.
Zavod za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar

 

ŠTO RODITELJI KAŽU, A ŠTO DJECA ČUJU


sto roditelji kazu

Primjeri koji slijede se vjerojatno događaju svim roditeljima. Bez obzira koliko se trudimo biti jasni, djeca ponekad rade po svom, pa si postavljamo pitanje - koji dio onoga što smo im rekli nisu razumjeli?

Zvuči kao šala, ali ne čini li vam se da djeca stvarno neke naše rečenice tumače ovako:

Pospremi svoju sobu - Idi u svoju sobu, sjedni na krevet i glasno se žali, čak i ako si sam u sobi.

Napiši zadaću - Gledaj bezizražajno u knjigu, uzdahni svakih par minuta i traži neke grickalice.

Idi u kupaonicu, operi zube i spremi se za spavanje jer je već jako kasno - Vrijeme je za igru!

Podijeli s drugima - Neće ti ništa ostati.

Trebaš biti u krevetu najkasnije u 08:30 - Reci mi, kad tvoji prijatelji iz razreda moraju biti u krevetu? Tko sve smije ostati budan do kad želi?

Budi dobar - Budi tiši.

Ugasi televizor - Pojačaj ton na TV-u tako da me ne čuješ.

Ako ne požuriš, idem bez tebe - Ja ću stajati na vratima dok se god ne spremiš, bez obzira koliko to trajalo.

Obuci se - Vrti se bezveze po kući deset minuta, a onda stani ispred ormara i čekaj da te obuče.

Ne znam možemo li to učiniti. Vidjet ćemo. - Ne znam, ali ako me pitaš još sto puta, to ti povećava šanse.

Možda - Da!

Ispričaj se - Ispričaj se i pokaži nam koliko ti to teško pada.

Pogledaj lijevo, pa desno prije nego što ćeš prijeći cestu - Zaleti se po loptu bez obzira na promet.

Prestani plakati - Plači još više.

Mama stiže kući - Moramo počistiti.

Tata stiže kući - Sad će tata promijeniti program i gledati Dnevnik.

Staviti ćemo hladan oblog i zavoj - Sve će biti u redu.

Volim te - Sve je u redu.

Naravno, daleko od toga da je popis tumačenja potpun, ali zbog zadnja dva "prijevoda", zar ne da im sve opraštamo?

 
Više članaka...
Baner

Newsletter

Želite li primati obavijesti o igrama darivanja i novim sadržajima na Lukinom portalu, predbilježite se na naš Newsletter.
KOLUMNE
Baner
Baner
Baner
Baner