New
Prognoza vremena

MAMIN KUTAK

KAKO PREPOZNATI LOŠU DADILJU


kako prepoznati losu dadilju1

Nije lako znati radi li teta čuvalica svoj posao onako kako bi trebala. Da bi to saznali ili ako postoji sumnja, roditelji posežu za mjerama predostrožnosti poput nadzornih kamera i slično. Ipak, često je moguće doznati je li sve u redu i na manje drastičan način.

Sljedeće situacije mogu biti znak za uzbunu:
  • Dijete se ne veseli kad vidi dadilju i postaje povučeno i uznemireno
Naravno da teta čuvalica ne može zamijeniti mamu ili tatu, ali dijete bi trebalo voljeti svoju tetu i vjerovati joj. Možda se dadilja i dijete nisu uspjeli povezati ili dadilja djetetu ne pruža dovoljno topline. U svim međuljudskim odnosima, emotivna poveznost (često je nazivamo "kemija") je jako bitna. Ukoliko sumnjate na nešto ozbiljnije, pročitajte više u članku Znaci zlostavljanja djeteta.
  • Dadilja ne priča o tome kako je provela dan s djetetom
Kako dijete i teta čuvalica provode vrijeme ne bi trebala biti tajna. Kada dođete kući, želite čuti što se događalo dok ste bili odsutni. Ukoliko dadilja nevoljko razgovara o tome, onda nema dobru komunikaciju s vama ili nešto krije.
  • Djetetu se događaju nezgode koje je jednostavno izbjeći
Dadilja mora stalno imati dijete pod nadzorom i u svako doba znati što dijete radi, kako bi spriječila ozljede. Možda ostavlja dijete bez nadzora dok ono spava ili se igra. Djeca koja pužu ili uče hodati su sklonija ozljedama, ali obratite pozornost ako se ozljede nalaze na mjestima poput trbuha, lica, ušiju i bedara.
  • Dadilja ne slijedi vaše upute
Dadilja je dio tima koji brine o djetetu, stoga se ne smije ponašati kao da bolje od vas poznaje dijete i njegove potrebe. Dadilja ne smije inzistirati na postupcima koje roditelj nije odobrio.
  • Dadilja kritizira roditelje
Ukoliko dadilja ima nametljive primjedbe na način na koji podižete svoje dijete, ne radi u timu. Roditelji svakako trebaju pozitivno reagirati na konstruktivne prijedloge osobe koja provodi jako puno vremena s djetetom. Ali, ako imate osjećaj da s dadiljom jednostavno "niste na istoj strani", pogotovo po pitanju osnovnih djetetovih potreba poput hrane, spavanja i sigurnosti, vaš odnos neće funkcionirati na dulje staze.
  • Dadilja često kasni
Iznimno važna karakteristika dobre dadilje je pouzdanost. Nepouzdani skrbnik će vas ostaviti na cjedilu kad vam je najpotrebnije. Pronađitenekoga tkoje posvećenposlui obzirniji premavašimpotrebama. Sporost i česti izostanci mogu ukazivati na nemarnost i u drugim, za dijete važnim segmentima njenog posla.
  • Dijete često izgleda neuredno i prljavo
Ako dadilja ne može voditi brigu o osnovnim stvarima, to može biti znak da nije u stanju ispunjavati potrebe vašeg djeteta.
  • Njezine priče "ne drže vodu"
Nikad ne tolerirajte onoga tko krade, laže ili vas obmanjuje na bilo koji način. U osobu koja čuva vaše dijete biste trebali imati povjerenja.


I na kraju, kad se radi dobrobiti vašeg djeteta, uvijek preispitujte i nikada, baš nikada ne zanemarujte svoj roditeljski instinkt.


Moglo bi vas zanimati:


 

KAKO ODABRATI DOBAR VRTIĆ


kako odabrati dobar vrtic1

Vrijeme prije polaska u vrtić je puno neizvjesnosti za djecu i roditelje. Mališane nije jednostavno pripremiti na odvajanje, a roditelji vedrim razgovorima o svemu lijepome što vrtić donosi, pokušavaju ublažiti i vlastitu tjeskobu. Suzica će biti, biti će i vrtićkih bolesti i tu ne možemo ništa. Ono što možemo je pokušati izabrati vrtić koji će pružiti najbolje.

Prvi koraci

Raspitajte se kod prijatelja, rođaka, susjeda, roditelja u parku... u koji vrtić idu njihova djeca i kakva su njihova iskustva. Iako na osnovu njihovih iskustava nećete donijeti konačnu odluku, ona će vam biti od velike pomoći. Potom obiđite vrtiće koji dolaze u obzir. Za početak, vrtiće posjetite nenajavljeno. Pogledajte kako izgleda vrtićko dvorište, kako je opremljeno i osigurano te ima li u blizini opasnih prometnica. Ukoliko je vrijeme lijepo, mališani će se igrati vani. Obratite pozornost na aktivnost djece i odgajatelja.

Potom telefonski dogovorite razgovor i obilazak vrtića.

Na što treba obratiti pažnju

Najvjerojatnije ćete prvi razgovor voditi s voditeljicom vrtića. Pogotovo ako se radi o privatnom vrtiću, taj će razgovor proteći u vrlo susretljivoj atmosferi i činiti će se da vam je već veliki dio kamena pao sa srca. Ipak, ne potiskujte svoj roditeljski instinkt i ne zaboravite pitati sve što ste naumili:

  • Period adaptacije - koliko dugo roditelj može biti uključen, pristupa li se djetetu individualno u mogućim okvirima?
  • Odgovara li vrtić na specifične potrebe vašeg djeteta (hrana, spavanje...)?
  • Radno vrijeme vrtića i organizacija u slučaju kašnjenja roditelja?
  • Stabilnost - dobri vrtići zadržavaju odgajatelje. Ako se odgajatelji prečesto izmjenjuju, pripazite.
  • Raspored i ritam aktivnosti, te dodatne aktivnosti?
  • Kojim stručnim suradnicima raspolaže vrtić (liječnik, psiholog, pedagog, logoped, defektolog)?
  • Kako se provodi disciplina?
  • Otvorenost za roditeljsko mišljenje i prijedloge?

Trebali biste se slagati s filozofijom i ciljevima vrtića te pristupom njegovih djelatnika.

Obilazak vrtića

Veliku pozornost obratite na higijenu vrtića, posebice vrtićku kuhinju i toalet te na cjelokupno unutarnje uređenje. Ono treba udovoljavati svim zdravstvenim i sigurnosnim standardima. Prostorije trebaju biti vesele, svijetle, tople i prozračne, opremljene adekvatnim igračkama.

Odgajatelji i djeca

Djeca bi u pravilu trebala biti sretna i aktivna, a razina buke umjerena. Odgajatelji trebaju biti otvoreni, vedri, strpljivi, susretljivi i angažirani. Promotrite kako se odvija interakcija između djece i odgajatelja, posebice ako uočavate neku specifičnost u ponašanju pojedinog djeteta (povučenost, tuga ili neprihvatljivo ponašanje).
Kako se pristupa djetetu u periodu prilagodbe, kako se provodi disciplina, imaju li odgajatelji kontrolu nad svojom grupom djece?

Potom biste trebali upoznati potencijalnu grupu vašeg djeteta i odgajatelje te grupe. Zadržite se kratko vrijeme u prostoriji, djelatnici ne bi trebali imati ništa protiv. Razgovor s potencijalnim odgajateljem vašeg djeteta je iznimno važan. Slobodno postavljajte pitanja. Odgovori odgajatelja i način na koji surađuje s vama, je možebitna prekretnica u vašoj odluci.

Što ako nemate izbora?

Izbor vrtića je često određen mjestom stanovanja i roditeljskim materijalnim prilikama. Ako ste u takvoj situaciji, a niste zadovoljni zdravstvenim ili sigurnosnim prilikama u vrtiću, vaša je obveza reagirati. Obratite se voditeljici vrtića i zatražite objašnjenje. Ukoliko ne dobijete zadovoljavajući odgovor ili se stanje ne promijeni, obratite se prosvjetnom inspektoratu (Zakon o predškolskom odgoju i naobrazbi - članak 44).

Na isti način trebate postupiti ukoliko primjetite da se postupcima odgajatelja krše prava djeteta ili da dijete ne prima adekvatnu skrb. Ovdje roditelji trebaju biti promišljeni i svjesni da ulaze u kolektiv u kojemu vladaju određena pravila, kako bi isti uopće mogao funkcionirati.

Pokušajte se opustiti, to će uvelike pomoći vašem djetetu da hrabrije kroči u novu etapu. Nedoumica će biti, ali kad završi period privikavanja, mnogo toga će vam biti jasnije. Ne zaboravite, vrtić je koristan i imati će veliku ulogu u socijalno-emocionalnom razvoju vašeg djeteta.


Više:

 

CENDRANJE - ZAMKA ZA DJECU I RODITELJE


cendranje

Cendranje i kukanje mališana je pravi trening za roditeljske živce. Ali, djeca ne odustaju... To uzima maha oko djetetove treće godine i ukoliko roditelji ne pronađu pravi modus, može prilično dugo potrajati. Zašto je tako? Hoće li djeca "cendranjem" uvijek dobiti ono što žele? Apsolutno ne. Trebaju li naučiti da se stvari postižu dobrim argumentima koji će na razuman i šarmantan način odgovarati i njihovim potrebama i potrebama drugih? Apsolutno da, ako želite da budu uspješni i izvan roditeljskog doma.

Cendranje je svojstveno mlađim predškolcima. Roditelji obično kažu djetetu da razumljivo ponovi svoju želju jer ga ne razumiju dok tako priča. No, cendranje je naznaka i nečeg dubljeg. Stoga, ako želite zaustaviti cendranje, trebate saznati što stoji iza toga:

1. Dijete cendra jer ne zna kako se nositi s vlastitim potrebama i onim što se od njega traži

Ukoliko ne zadovoljite osnovne djetetove potrebe za kvalitetnim obrocima, odmorom, igrom i ljubavlju, možete računati na cendranje. Dijete možda neće imati ispade bijesa, ali zasigurno će cendrati ako ga npr. prisiljavate da izdrži kupovinu, a već je umorno ili gladno.

2. Dijete cendra jer treba veću povezanost

Prevenirajte. Pobrinite se da vaše dijete dobiva dovoljno vaše pozitivne pažnje, bez da je izaziva. Preduhitrite cendranje dajući djetetu pozornost prije nego što postane zahtjevno. Svatko tko je morao zamoliti partnera za izjavu ljubavi, zna da pažnja dobivena na taj način nikada stvarno ne ispunjava potrebu.
Tajna je u preuzimanju inicijative i čestom davanju pozornosti za koju dijete nije pitalo. Na taj način dijete osjeća sigurnost i povezanost. I osobito je važno obratiti pažnju na prvi znak da dijete treba vašu emocionalnu potporu, prije nego sve krene nizbrdo.

3. Dijete cendra jer mu se ne sviđa to što se događa, a osjeća se bespomoćno

Kad dijete cendra, osjeća se nemoćno. Ako smo ga ukorili zbog toga ili odbili poslušati, povećavamo njegov osjećaj nemoći. Ako smo se predali samo da zaustavimo cendranje, nagrađujemo tu nemoć. Ali, ako smo opušteno i razigrano pozvali dijete da nam se obrati jasnim tonom, pridonosimo njegovom samopouzdanju i ponovo stvaramo most koji nas povezuje.

Razgovor započnite dajući djetetu do znanja da čujete njegove želje;
"Ti stvarno želiš ići u park, a ja te zadržavam kupujući stvari za večeru. I sad si razočaran, zar ne?"
Djetetu je ponekad dovoljan osjećaj da ga je roditelj čuo da bi prestalo cendrati.
Zatim, ako se cendranje nastavi, možete reći zaigranim tonom: "Ne zvučiš mi poput sebe. Pitam se, gdje je otišao tvoj jaki glas?" Činjenica da može koristiti svoj "jaki" glas i ponuditi vam pomoć u potrazi za njim, ovu će situaciju pretvoriti u igru.
"Pa, dobro, gdje je taj tvoj jaki glas? Bio je ovdje prije minutu! Volim tvoj jaki glas i pomoći ću ti ga naći! Da nije ispod stolca? U kutiji s igračkama? Nije... Hej! Našao si ga! To je bio tvoj jaki glas! Jeeej! Daj mi sad reci jakim glasom što si želio?

cendranje4 copy

I konačno, naučite dijete kako nešto tražiti i pregovarati na primjeren način. Budući da je cendranje najčešće izraz nemoći, pomozite djetetu da osjeti kako može dobiti ono što želi u razumnim okvirima. To će mu biti od velike koristi u životu. Ne želimo da dijete uči kako se uspjeh postiže kuknjavom, već upravljanjem svojim emocijama i gledanjem na stvari iz kuta druge osobe (win/win situacija - više u članku Kako spriječiti dječje svađe/vještine pregovaranja).

Ako danas jednostavno nemate vremena ići u park, onda nemojte ići. Ali, budite suosjećajni naspram djetetove želje i pomazite ga kad je u krizi. Isto tako, ako se dijete pribralo i ponovilo vam svoju želju na razuman način, a postoji mogućnost da ipak svratite do parka, ponudite spomenuto win/win rješenje:

"Ok, ti bi išao u park, a ja moram još nešto kupiti. Ajmo ovako; ako budemo stvarno brzi, svratiti ćemo u park pri povratku kući. Razmisli možeš li mi pomoći da budemo brzi. Ako brzo uskočiš u autosjedalicu, dulje ćemo ostati u parku."

Jeste li time nagradili cendranje? Ne. Osnažili ste dijete, pokazujući mu da je pronalaženje rješenja koje odgovara i jednoj i drugoj strani način da u životu dobije ono što želi.
 
4. Cendranje jer dijete ima potrebu plakati

Dijete je napeto zbog stresnih situacija; nova dadilja ili prilagodba na vrtić, neko dijete mu je uzelo igračku, privikavanje na tutu, nova beba u kući... nema kraja stresnim razvojnim izazovima! Pokušajte ljubazno odgovoriti na djetetov plač i cendranje, a kad dođete kući, odvojite neko vrijeme samo za dijete. Uzmite ga u krilo, pogledajte ga u oči i obratite se djetetu;
"Vidim da si mi tužan/na. Idemo se malo pomaziti. A ako želiš malo plakati, u redu je. Svi ponekad imamo potrebu plakati. Tu sam i čuvam te."

5. Cendranje - jer pali

Ne nagrađujte cendranje. Nemojte popustiti i kupiti tu igračku, ali budite ljubazni. Odogovarajući na djetetove želje s empatijom (Znam da želiš tu igračku), pomažete mu da se osjeća manje razočarano. I nema ništa loše u pronalaženju nečeg drugog što će usrećiti dijete (sjajna crvena jabuka ili odlazak u park). Ako, s druge strane, dijete osjeća kako uvijek dobiva baš ono što želi, postati će stručnjak za cendranje.

6. Cendranje jer ne činite ništa da biste to spriječili

Promijenite svoj stav. Zašto roditelje cendranje izluđuje? Jer je cendranje zapravo zreliji oblik plača. Dijete vam daje na znanje da treba vašu pažnju, a čovjek je "programiran" da na to reagira i zadovolji djetetove potrebe. Tako već u prvoj minuti cendranja, reagiramo tjeskobom.

Ali, ako duboko udahnete i podsjetite se da nema panike, osjećati ćete se puno bolje i bolje ćete reagirati kao roditelj. Nemojte automatski odgovoriti na krizu, zauzimanjem borbenog stava ili bijegom. Nemojte grozničavo razmišljati što sada. Namiješite se djetetu i zagrlite ga. U većini slučajeva, cendranje će prestati.

Dr. Laura Markham

 

SEDMOGODIŠNJACI


sedmogodisnjaci 2016

Roditelj ste sedmogodišnjaka? Osim "veselja" koje donose prvi dani škole, mogli biste se zapitati što se to još događa s vašim sedmogodišnjakom...

Mali veliki ljudi

Sedmogodišnjaci se nalaze na prijelazu između vedrine šestogodišnjaka i ekspanzivnosti osmogodišnjaka. Zapravo se čini da su neki sedmogodišnjaci u fazi povlačenja - pobjegnu u sobu čitati knjigu ili slušati priču kako bi bili sami. Ali, iako sedmogodišnjaci mogu biti pomalo melankolični, oni su zabavni i ljubazni sve dok su roditelji spremni prihvatiti njihove promjene raspoloženja i osjetljivost.

Sedmogodišnjaci su i promišljeniji. Mogu promisliti svoje osjećaje i ponašanje prije djelovanja i manje umarati sami sebe.

Djeca ove dobi iznenađuju neobičnim ili novim ponašanjem. Možete ih pronaći u čudnim pozama (stoj na glavi i balansiranje), kako nervozno lupkaju olovkom ili nogom, lupaju vratima kad su ljuti ili su pretjerano osjetljivi ako nešto ne razumiju. Variraju između stanja uravnoteženosti i neuravnoteženosti, a na njihove osobine i ponašanje utječu razni unutarnji i vanjski faktori.

10 zanimljivih osobina sedmogodišnjaka:
  • Obrambeni stav
Mnogi sedmogodišnjaci misle da su se njihovi vršnjaci, braća i sestre, roditelji ili učitelji okomili na njih. Te priče uzimajte s rezervom. Namršteni pogled sedmogodišnjaka je normalan dio razvoja.
  • Brinu se
Sedmogodišnjaci brinu. Mogu brinuti kako će nešto biti "preteško" ili "previše" za njih. Mogu brinuti da će nešto propustiti ili neće stići. Sedmogodišnjaci mogu danima pričati o svojim malim ozljedama, modricama ili ogrebotinama. Često imaju osjećaj da imaju "peh". Važno je da roditelji razumiju normalnu fazu osjetljivosti i melankolije sedmogodišnjaka.
  • Neustrašivost
Mnogi sedmogodišnjaci su svladali strahove poput npr. odlazaka stomatologu ili vožnje bicikla bez pomoćnih kotača. Svladavaju strah od mraka, uzimajući svjetiljku kojom gledaju sjene po zidu. Drugim riječima, nezavisniji su u svladavanju "strašnih" situacija.
  • Isključivost
Sedmogodišnjaci koriste snažne riječi kad komuniciraju sa ostalima. Npr., sedmogodišnja djevojčica bi mogla reći: "Mama se više uopće ne igra samnom!" ili "Moja seka uvijek sjedi pored tate!". Kako se njihovi svjetovi šire, oni važu svoj odnos s okolinom.
  • Tmurni izrazi
Obzirom da mnogi sedmogodišnjaci iskuse trenutke melankolije, možete ih vidjeti namrštena lica. Znaju brzo zasuziti i onda pokušavaju suzdržati suze, zbog srama. Sedmogodišnjaci izražavaju širok spektar emocija, često zbog ne ispunjavanja njihovih velikih očekivanja. Lako se razočaraju i uče da stvari koje se isplaniraju, ponekad završe ispod prvobitnih očekivanja.
  • Učenici
Dosta sedmogodišnjaka voli učiti. Neki počinju čitati, a neki već znaju. Sedmogodšnjaci pažljivo slušaju druge i uživaju u razgovorima sa odraslima.
  • Mislioci
U ovoj dobi, djeca proživljavaju svoje misli. Povlače se kako bi razmišljali, promatrali i reflektirali se na nove stvari koje otkrivaju. Npr., sedmogodišnjak može početi promatrati kako ga svijet definira i razmišljati poklapaju li se te definicije s time što on želi postati.
  • Sagledavaju perspektive
Mnoga djeca u ovoj dobi počinju slušati što ostali pričaju i stavljaju se u njihovu poziciju. Sada mogu sagledati tuđu perspektivu i početi razumijevati kako uvijek postoje dvije strane priče.
  • Teškoće sa prijelazima
Većina sedmogodišnjaka uživa gledajući završen zadatak. Zbog toga im je teško prebaciti se na nešto drugo, pogotovo ako ste zatražili da stanu prije nego su gotovi. Treba im pomoći pri učenju tranzicije i prioriteta. Neka djeca se bore s perfekcionizmom, jer žele sve učiniti baš kako treba.
  • Privatnost
Nekim sedmogodišnjacima je neugodno kad ih vidite bez odjeće ili djelomično obučene. Privatnost postaje jaka potreba. Npr., sedmogodišnjak može vikati ako mu 2-godišnja sestra upadne u kupaonicu dok se tušira. Dio djetetovog odvajanja i razvoja prema samostalnosti je u tome da dijete nauči štititi intimu svojeg tijela. Pravo na privatnost je zdrav i važan dio razvoja.

Uglavnom, sedmogodišnjaci žele istražiti i doznati više o sebi u svijetu u kojem žive. Iako se mnoga sedmogodišnja djeca čine manje vedra i sretna nego što su bila kao šestogodišnjaci, s vremenom postaju opušteniji. Dobro je da roditelji razmišljaju unaprijed i zapamte da je ovo samo još jedna faza u razvoju njihovog djeteta.

Zabavne igre za sedmogodišnjake

Nacrtaj priču

Potrebna vam je bilježnica za crtanje.
Jedna osoba započinje pričati priču. Kad priča započne, druga je osoba crtajući prenosi na papir.

Pogodi životinju

Igra za više djece. Dijete šapne drugom djetetu koja životinja treba biti. Tu životinju treba oponašati bez riječi i zvukova, a druga djeca trebaju pogoditi o kojoj životinji se radi.

Ne budi medu

Jedno dijete će biti medo koji se pravi da spava. Druga djeca trebaju prolaziti pokraj "mede" najtiše moguće da ga ne probude. Tu je zgodno pripremiti zapreke, šuštave papire i sl. Onaj tko probudi medu, postaje uspavani medo.

Što je u čarapi?

Pronađite dugačku čarapu. Jedno dijete natrpa čarapu raznim stvarčicama koje ne pokazuje drugim igračima. To mogu biti kamenčići, olovke, gumice, bomboni i drugo što djeca mogu prepoznati. Svako dijete treba gurnuti ruku u čarapu, bez gledanja, i prepoznati predmet samo na osnovu dodira. Dijete koje pogodi najviše predmeta, u idućem krugu odlučuje što će se staviti u čarapu.

Vježbanje memorije i abecede

Jedno dijete započinje rečenicu na slovo A.
Npr. "Aligator ima jako oštre zube."
Potom drugo dijete započinje rečenicu na slovo B;
"Bomboni su jako fini, ali ne treba ih pojesti previše."
Nastavlja se dok nisu "potrošena" sva slova abecede ili dok netko ne zaboravi koje slovo abacede je iduće po redu.

Pazi, gledam te!

Djeca sjede u krugu. Jedno dijete započinje igru tako da odabire onoga koji ga treba netremice gledati barem pola minute.
Ako se "gledatelj" nasmije ili skrene pogled, ispada iz igre.

 

ZDRAVO RAZMIŠLJANJE


zdravo razmisljanje

Učenje zdravom razmišljanju pomaže djeci da smanje negativnosti, stres i anksioznost. Fokusiranjem na lijepe stvari, djeca uče kako se pronalaze rješenja i kako se sagledava šira slika.

Kako djeca mogu razviti naviku zdravog razmišljanja;
  • Provjeravajte svoje misli
Kad prepoznate negativne misli, zaustavite ih i preokrenite u pozitivne ili ih jednostavno otpustite. Neka vaša djeca vide da provjeravate svoje misli. Tako će znati kako promijeniti vlastita negativna razmišljanja.
  • Usredotočite se na širu sliku
Da bi razvila naviku zdravog razmišljanja, djeca trebaju naučiti kako se usredotočiti na nešto lijepo, pozitivno i svjetlo. Iako je ono što se sada događa bolno, zastrašujuće ili nepravedno - s vremenom će proći. Ovdje je korisno podsjetiti dijete na to kako se osjećalo prošle godine, kada je npr. bilo ignorirano od strane prijatelja, kad je propustilo loptu na kraju igre ili je bilo optuženo za nešto što nije učinilo... Sada rijetko razmišlja o tom događaju, zar ne? Fokusiranje na širu sliku uči djecu kako se zdravo nositi s izazovima s kojima se susreću u životu.
  • Staklenka zahvalnosti
Ukrasite staklenku i označite je natpisom "Staklenka zahvalnosti". Jednom dnevno ili nekoliko puta tjedno, svaki član obitelji treba napisati nešto za što je zahvalan i papirić staviti u staklenku. Staklenku postavite na vidno mjesto i povremeno zajedno pročitajte što piše na papirićima. Tako se na zabavan i neopterećujuć način, uče djeca i podsjeća cijela obitelj na zahvalnost.
  • Realna očekivanja
Važno je da djeca već u ranoj dobi uče kako imati realna očekivanja za sebe i druge. Ljudi koji su "zapeli" u negativnim razmišljanjima, često imaju nerealna očekivanja. To pridonosi negativnim osjećajima, jer nisu postigli cilj.
Kad vaša djeca vide da postavljate realna očekivanja za sebe i druge i oni će učiti razvijati realna očekivanja, što će rezultirati zdravim razmišljanjem.
  • Obitelj kao tim
Ako svi članovi vaše obitelji vide jedni druge kao tim, lakše je usvojiti zdravo razmišljanje. U obiteljima u kojima postoji nadmetanje u smislu tko će biti glasniji i dominantniji, negativno razmišljanje ubrzo postaje nezdrava navika.
Obitelji u kojima članovi poštuju jedni druge, opraštaju jedni drugima i usredotočeni su na zajedništvo - gradi se navika zdravog razmišljanja.


Učenje djece zdravom razmišljanju je iznimno važan dio roditeljstva. Budite primjer. Djeca brže i lakše slijede roditeljske korake nego savjete...

 
Više članaka...
Baner

Newsletter

Želite li primati obavijesti o igrama darivanja i novim sadržajima na Lukinom portalu, predbilježite se na naš Newsletter.
KOLUMNE
Baner
Baner
Baner
Baner