New
Prognoza vremena

MAMIN KUTAK

RIME ZA SVAKI DAN


rime 3

Rime nisu samo za pjesme i uspavanke. Kad djeca čuju rimu i počnu je sama slagati, uče se fonologiji, odnosno otkrivaju mogućnost razlikovanja zvukovne strukture od izgovorenih riječi. Postoji direktna veza između fonološke svijesti i svladavanja vještine čitanja, a čitanje slikovnica koje sadrže rimu pobuđuje i razvija djetetovu maštu.

  • Rima uz večeru
Obitelj se okuplja za stolom. Nastojimo da obrok protekne što urednije i da djeca usvoje pravilne navike pa se to vrijeme pretvara u rutinu koju možemo "obojiti" s malo zabave. Čak i pri jelu možemo slagati rime! Započnemo sa zvukom ili riječi, a zatim svaka iduća osoba smisli riječ koja se rimuje s prethodnom. Na primjer, možete odabrati nešto što se nalazi na tanjuru i pokušati smisliti što više stvari koje se rimuju s tim. Koliko riječi u nizu možete smisliti? Pokušajte oboriti vlastiti rekord s idućom riječi koju odaberete.
  • Dovrši rečenicu
Navedite dijete na koncentraciju i slušanje, uz pomoć brzih igara kao što je "Dovrši rečenicu". Ovo možete igrati ujutro dok se spremate, prilikom kupanja ili prije spavanja. Vi recite frazu, a zatim neka vaša djeca završe rečenicu s nečim što se rimuje. Na primjer:

* perem zube da me mama i tata... (poljube)

* spremam stvari kao krtić, sada idem ja u... (vrtić)

* na jastuku je glava jer se meni... (spava)
  • Igra pogađanja
Kad idući put dođete u knjižnicu, posudite nekoliko knjiga koje sadrže rimu, a koje vaš mališan još nije pročitao. Umjesto da mu pročitate knjigu, dopustite mu da sam završava rečenice s rimama za koje misli da odgovaraju. Ovo zaista može biti zabavno. Čak možete napraviti natjecanje između djeteta i tate ili braće i sestara. Ova aktivnost ne samo da potiče veselje zbog čitanja, već pomaže mališanima osmisliti priču na osnovu slika i prethodnih riječi. To uvelike pomaže kod pripreme za samostalno čitanje.
  • Šetnja prirodom
Pri vašoj idućoj šetnji parkom, pokušajte osmišljati rime. Odaberite nešto što vidite na putu, izgovorite naziv naglas i zamolite dijete da smisli riječ koja se s time rimuje. Na primjer; drvo/prvo, cvijet/svijet... Imajte na umu da riječi koje dijete smisli, ne moraju biti prave riječi. Besmislice koje se rimuju također vrijede za učenje fonološkog osvješćivanja.
  • Dobaci rimu
Ubacujte razne stvari u košaru ili kutiju. Sjednite u krug s obitelji, dodajte košaru osobi do sebe i neka ona uzme jedan predmet iz košare. Osoba bi trebala uzeti stvar i sjetiti se što više riječi koje se s tom stvari rimuju, pravih ili izmišljenih. Kad se osoba više ne može sjetiti riječi, dodaje  košaru sljedećem igraču.
  • Igra rimovanja
Pokušajte koristiti besmislice kad se igrate, a igrati se možete i u kuhinji ili prilikom kupanja. Zamolite dijete da vam doda "kavu za palačinke." Nasmijat ćete ga i pomislit će da se mama zabunila, te vas ispraviti s "tavom za palačinke!" Ovo je odličan način za popraviti raspoloženje!

 

KOJE SU NAJBOLJE GODINE ZA MAJČINSTVO


koje su najbolje godine za majcinstvo

Kad je savršeno vrijeme za dobiti bebu? Kad osjetite veliku želju za djetetom? Nakon dugotrajnog planiranja? Kao iznenađenje? Kad priroda tako odluči? Na ova pitanja ćemo dobiti različite odgovore, ovisno o tome koga se pita...

Pogledajte mišljenja mama koje su začele u različitoj životnoj dobi. Razlozi njihovog "tajminga" variraju, ali poveznica je u tome što su sve zadovoljne sa svojim izborom, i s jednakim entuzijazmom prihvaćaju radosti i izazove odgajanja djece.
  • 1. Mama
- Postala je mama s 21 godinom, ima dvoje djece (2 i pol godine i 11 mjeseci)

Zašto je to pravo vrijeme: Moj muž i ja smo zajedno od srednje škole, i oboje smo željeli dijete odmah nakon ženidbe. Sviđa nam se što smo dovoljno mladi da se sjećamo vlastitog djetinjstva dok naša djeca prolaze kroz svoje. Želimo biti mladi i snažni i kako bi se bolje nosili s djecom kad budu tinejdžeri. Osim toga, smatram da je trudnoća jednostavnija kad je tijelo mlađe i komplikacije su manje vjerojatne.

Prednosti: Imam puno energije, pa svi zahtjevi djece nisu toliki izazov.

Mane: Problem je novac. Nismo baš uspjeli uštedjeti, a ako nam nešto i ostane, odlazi na djecu. Također, većina naših prijatelja još nema djecu, pa više nemamo mnogo zajedničkih tema.
  • 2. Mama
- Postala je mama s 30 godina, ima dvoje djece (4, 20 mj.) i trudna je s 3. djetetom

Zašto je to pravo vrijeme: Svog supruga sam upoznala nakon što sam završila fakultet. Udala sam se s 27 godina. Planirali smo djecu odmah, no uspjela sam zatrudnjeti tek nakon dvije godine. Oduvijek sam znala da se želim posvetiti djeci i biti kod kuće, pa kad sam postala majka bila sam potpuno spremna na takvu obavezu. Biti dobra majka zahtjeva puno odricanja, za što mislim da u svojim 20-ima nisam bila spremna.

Prednosti: Osjećam se sretnom što sam mogla uživati u slobodi prije nego što sam se skrasila. U isto vrijeme, znala sam da želim više od jednog djeteta, pa mi je drago da nisam duže odgađala trudnoću.

Mane: Možda bi mojem tijelu bilo lakše da sam mlađa. Dobila sam puno kilograma u trudnoći, ali to me ne opterećuje jer nisam opsjednuta mršavošću kao nekad.
  • 3. Mama
- Postala je mama s 35 godina, ima jedno dijete od 18 mjeseci

Zašto je to pravo vrijeme: Kroz svoje 20-e i rane 30-e, bila sam jako usredotočena na svoju karijeru i na to da nešto doživim. Moj muž i ja smo imali puno vremena za sebe; putovali smo i ostvarivali svoje ciljeve. Imati dijete u srednjim 30-ima je za mene najbolji izbor jer mi je to dopustilo da se "skrasim" prije nego započnem obiteljski život. Smatram da su te stvari puno teže ostvarive kad imaš djecu. Uostalom, puno sam zrelija osoba sada i osjetila sam da je pravo vrijeme za bebu.

Prednosti: Moj muž i ja dovoljno smo emocionalno i financijski sigurni da bi se mogli brinuti za dijete. Uz to, naša kćer nas motivira da pazimo na sebe. Želimo ostati zdravi i imati dovoljno energije da možemo držati korak s njom.

Mane: Razumijem rizik komplikacija u trudnoći nakon 35., ali imala sam sreće. Zbog moje dobi, liječnik mi je preporučio amniocentezu. Čekanje rezultata bilo je teško, ali sve je ispalo u redu i nije bilo nikakvih problema.
  • 4. Mama
- Postala je mama s 44 godine, ima jedno dijete od 10 mjeseci

Zašto je to pravo vrijeme: Mislila sam da sam navikla na to da sam sama, neovisna žena, iz velikog grada. Imala sam uspješnu karijeru i puno prijatelja. Bila sam zadovoljna svojim životom. No, dogodilo se to da sam upoznala predivnu osobu i udala se sa 40 godina. Moj suprug je bio siguran u to da želi dijete, ja ne toliko. Brinula sam nisam li prestara? Jesam li spremna za takvu promjenu? Odlučili smo pokušati i vrlo brzo sam ostala trudna. Srećom, trudnoća je bila jednostavna i osjećala sam se odlično (naravno, zbog moje dobi, savjetovali su mi dosta prenatalnih pretraga). Rodila sam carskim rezom 3 tjedna ranije zbog manjih komplikacija, ali dijete je savršeno zdravo.

Prednosti: U takvoj smo financijskoj poziciji da sam mogla odlučiti hoću li ostati kod kuće, što sam i željela. Mislim da sam bolja majka nego što bih bila da sam mlađa. Smirenija sam i ne pogađaju me toliko sitnice kao nekada.

Mane: Nećemo imati drugo dijete, uglavnom zbog mojih godina. Osjećamo da bi to možda bilo pretjerivanje. Također, čini mi se da ponekad nisam u skladu s ostalim mamama. Mnoge su puno mlađe od mene.
  • 5. Mama
- Postala je mama s 51 godinom, ima djevojčicu od 2 i pol godine

Zašto je to pravo vrijeme: Nisam imala djece u prvom braku, koji je završio kad sam imala 39 godina. Kad sam se preudala, s 44 godine, znala sam da želim dijete i da mi ponestaje vremena. Zatrudnjela sam odmah, ali sam imala spontani pobačaj. Nakon toga, mislila sam da je prekasno da dijete bude začeto prirodnim putem, ali 6 godina kasnije i na naše veliko iznenađenje - ostala sam trudna. Oboje smo bili uzbuđeni i presretni!

Prednosti: Osjećam da je ovo najbolje vrijeme za dobiti dijete. Imam više znanja o samoj sebi, strpljenja i mudrosti nego što sam imala i u 40-ima. Motivirana sam da se brinem o samoj sebi i, na sreću, blagoslovljena sam visokim stupnjem energije.

Mane: Očito, nije lako začeti u tako kasnoj dobi prirodnim putem. Još jedan problem je u tome što suprugovi i moji roditelji više nisu s nama pa naše dijete nije upoznalo svoje bake i djedove. Uz to, velike su razlike u godinama u našoj obitelji. Jedna od mojih šogorica ima unuke koji su dobi našeg djeteta, a ljudi ponekad pomisle da nisam majka već baka.

 

KAKO OHRABRITI DIJETE


kako ohrabriti dijete

Napravi ovo, napravi ono, moraš, nemoj to raditi, što to radiš - često osjećamo da su to jedine riječi koje govorimo svojoj djeci. Pitamo se, provodimo li dan naređujući im više nego ohrabrujući ih. Osjećate li se i vi ponekad tako?

Fokusiramo se na ono što treba napraviti ili kako želimo da se ponašaju, umjesto na ono što oni jesu. Što bi se promijenilo kad bi se usredotočili na ohrabrujuće metode pri našim zahtjevima. Bi li inspirirali djecu da naprave više, ponašaju se bolje i možda koriste manire na svakodnevnoj bazi.

Pravo ohrabrenje fokusira se na djelo, a ne na onoga koji radi. To iznutra motivira dijete da slično, pozitivno ponašanje demonstrira i u budućnosti, da cijeni stvari kao što su rad, poboljšanje, zajedništvo i ustrajnost.

Ovdje su neki od primjera kojima možemo ohrabriti dijete:
  • Hvala ti na pomoći!
  • Budi ponosan na sebe!
  • Pogledaj koliko si napredovao!
  • Ovo pokazuje da si vrijedno radio!
  • Jako si se potrudio da dovedeš sobu u red!
  • Hvala ti što si postavio stol, puno si mi pomogao!
  • Primijetila sam da si vrlo strpljiv s mali bratom, što ti misliš o tome?
  • Vidim da ti je znanost vrlo bliska.
  • Tvoj rad se isplatio!
  • Zaista je teško, ali uspjet ćeš!
  • Pogledaj do kuda si dogurao!
  • Vjerujem tvojoj procjeni.
  • Vrijeme koje ulažeš u..., uistinu se isplatilo.
  • Volim biti s tobom.
  • Svojim si lijepim riječima razveselio ovu osobu.
  • To je jako dobra primjedba.
  • Hvala ti na suradnji.
  • Vidim da si vrlo detaljno obavio ovaj posao.
  • To ja zovem ustrajnošću!
  • Vidim da ti je zaista stalo.
  • Kad ti to radiš, čini se stvarno jednostavno!
  • Vidi se da puno vremena posvećuješ razmišljanju o tome.
  • Zaista se osjećam kao dio pravog tima kad radimo zajedno!

Izazov za roditelje: Pokušajte stati prije no što impulzivno reagirate i pokušajte koristiti ove primjere u radu s djecom. Iznenadit će vas pozitivni pomaci!

 

MALI "LJEVACI" I KAKO IM POMOĆI


ljevaci 2

Nije lako biti ljevoruko dijete u svijetu punom dešnjaka. Pogledajte kako jedna majka pomaže svojim "ljevacima", a ima bogato iskustvo!

Moj suprug je ljevak, pa nismo bili iznenađeni kad je naše prvorođeno dijete počelo davati znakove da je ljevoruko. Ali kada je kao ljevak rođeno i drugo, pa i treće dijete, zapitala sam se koliki utjecaj tu ima genetika.

Otprilike 10 posto populacije češće koristi lijevu ruku, ali čak i vodeći znanstvenici kažu da su razlozi za to kompleksni. Genetika može imati utjecaja, ali studije pokazuju da način na koji se ophodimo s djecom može također utjecati na korištenje lijeve ruke. Na primjer, moja djeca su, moguće, utjecala jedno na drugo.

Dok djeca već sa 6 ili 9 mjeseci počinju preferirati određenu stranu, normalno je za bebe da koriste obje ruke, podižući bojice s rukom koja im je bliža i slično. Dijete za koje ste mislili da je ljevak, vrlo se lako može ispostaviti kao dešnjak i obrnuto. Tek oko četvrte godine trebali bi zaista obratiti pažnju na ruku kojom dijete češće crta, piše ili drži šalicu.

Kako bi razvili motoričke vještine, dobro je dijete, u toj dobi, podsjetiti na ruku koja mu je dominantna. Vrlo je rijetko da su djeca ambideksteri, pa ako jednako koriste obje ruke, često su im obje strane podjednako motorički loše.

"Postoji puno ljevaka genijalaca." - šali se naš pedijatar. Rado bih mu vjerovala, ponekad kažu da su ljevaci rođeni vođe (mnogi predsjednici bili su ljevaci), ili da imaju smisao za kreativnost (Leonardo da Vinci bio je ljevak) - ali što se tiče svakodnevnih zadataka, to zna biti izazov. Većina stvari u kućanstvu dizajnirana je za dešnjake. Moj muž se sjeća kako je trčao na predavanja na fakultetu da bi zauzeo jedno od samo dva mjesta kod kojih je stol s lijeva.

Većina odraslih će vam reći da su se adaptirali. Ali za dijete, to može biti frustrirajuće. Moj sedmogodišnjak bori se s precrtavanjem, što je često, jer ljevaci moraju gurati olovku po papiru s lijeva na desno, umjesto da je povuku kao dešnjaci. Također teško im je koristiti škare za dešnjake, kao i većinu drugih stvari.

Ako imate ljevaka, važno je stvoriti mu okruženje u kojem su takvi izazovi smanjeni na minimum. Smjestite ga na lijevi rub stola kako se ne bi lupao s laktovima u druge, nakosite mu papir tako da mu donji desni kut pokazuje prema pupku (to smanjuje poziciju "kuke" kojom se obično koriste kako bi vidjeli što pišu). Možda ćete trebati osmisliti slične strategije (i donijeti škare za ljevake) za učiteljicu vašeg dijeteta.

Kad se radi o sportu, stručnjaci preporučaju da djeca eksperimentiraju s opremom, kako bi vidjeli što im najbolje odgovara. Ruka kojom pišeš nije uvijek indikacija tome kako ćeš držati palicu ili udarati loptu.

Bez obzira na izazove, moja djeca su ponosni ljevaci i znam da će, uz malu pomoć, shvatiti kako se snaći u svijetu dešnjaka.

SAVJET: Ljevaci koji uče pisati skloni su "zrcalnom pisanju", pa znaju početi s desne strane papira i pišu svaku riječ i slovo naopako. Stručnjaci kažu da se oko toga ne treba brinuti, iako treba nadgledati hoće li se to nastaviti dok rastu. Pokušajte staviti malu točkicu na papir, kako bi podsjetili dijete gdje započinje rečenicu.

 

7 "VRTIĆKIH" TIPOVA RODITELJA

vrticki tipovi roditelja

Svako jutro možemo vidjeti različite tipove mama i tata koji svoje dijete ostavljaju na čuvanju. Na primjer:1. Poslovni roditelj

Ovo je tip roditelja koji djeluje distancirano. Jedva pozdravlja druge roditelje, mehanički stavlja djetetove stvari u ormarić, dopraća dijete do sobe, na brzinu se saginje kako bi mu dao kratak zagrljaj i odlazi bez osvrtanja.

2. Neorganizirani roditelj

Roditelj koji očigledno kasni, djeluje smušeno s poluosmijehom na licu, često zaboravlja djetetove stvari pa se naknadno vraća.

3. Roditelj koji oklijeva

Ovaj roditelj nikako da se odvoji od djeteta, grli ga, ljubi i oteže, željelo to dijete ili ne. Obično još nešto mora pitati tetu i nekoliko se puta naviriti preko stakla u sobu. Zadržati će se još malo i kako bi proučio nije li što propustio s oglasne ploče.

4. Bučan roditelj

Pojavljuje se i postaje centar pozornosti. Glasno pozdravlja sve, uključujući osoblje, djecu i druge roditelje. Šali se sa svima i jednostavno je prepun energije.

5. Roditelj pod stresom

Ulazi čvrsta koraka i vuče dijete za sobom. Ovaj roditelj očigledno ima koješta na pameti i ostavlja dijete bez puno interakcije. Dijete, ili sretno utrčava u sobu, željno pozitivne energije, ili mu je roditelj već prenio svoj stres pa je uplakano.

6. Roditelj koji se žali

Čim stigne, hvata se ukoštac sa stvarima koje tu treba riješiti. Zašto u ormariću mojeg djeteta nema vješalice? Zašto je krevetić mojeg djeteta u kutu? Obraćaju li tete uopće pažnju na tu djecu?

7. Roditelj s manirima

Pristojno i mirno ulazi s djetetom, razgovarajući s njime o nekoj temi. Po potrebi pomaže djetetu pri presvlačenju. Potom slijedi zagrljaj, poljubac i "Vidimo se kasnije!", a zatim odlazi.


U nekom trenutku, svi smo mi bili svaki od ovih tipova roditelja. Dobro znamo kako je to biti roditelj koji oklijeva. Ako su djeca posve mala, početkom nove vrtićke godine im dajemo veliki zagrljaj i pusu, ali nakon toga bismo najradije još malo ostali.

Ostatak godine obično "vrludamo" između poslovnog i pristojnog roditelja. Ima jutara kad žurimo na posao, pa zagrlimo i poljubimo dijete, i vani smo. Drugo jutro možda imamo vremena duboko udahnuti i smjestiti dijete na način da mu čak malo pomognemo u povezivanju s prijateljima i tetama.

Jeste li ikad razmišljali o tome kako ostavljate dijete u vrtiću? Primjećujete li ponašanje drugih roditelja?

A možda je najbolje ponekad postaviti si samo jedno pitanje - Kakav "vrtićki" tip roditelja treba moje dijete?
 
 
Više članaka...
Baner

Newsletter

Želite li primati obavijesti o igrama darivanja i novim sadržajima na Lukinom portalu, predbilježite se na naš Newsletter.
KOLUMNE
Baner
Baner
Baner
Baner