New
Prognoza vremena

MAMIN KUTAK

ŠTO SE NE BI SMJELO REĆI UČITELJIMA


roditelji-uciteljica

Roditelji uvijek trebaju zagovarati interes djeteta, ali kod razgovora s osobom koja ima velik utjecaj na vaše dijete - učitelja, treba biti oprezan pri izboru riječi.

Suzanne Tingley, bivša učiteljica i ravnateljica te autorica knjige "Kako se nositi s teškim roditeljima" kaže: "U roditeljskom je interesu izbjegavati preveliku kritičnost prema učiteljima svoje djece. Izražavanje briga na neutralan način je ono što obično vodi do konstruktivnijeg razgovora i boljeg ishoda za vaše dijete."

Evo rečenica koje je bolje izbjegavati:

1. "Moje dijete kaže da mu ne dajete dovoljno vremena da dovrši test. Volio bih čuti vašu stranu priče."

Iako se izraz "vaša strana priče" čini diplomatski, on za učitelje zvuči kao napad. Umjesto toga, pokušajte istu misao formulirati ovako: "Moja kćer ima poteškoća u rješavanju testova. Što vi mislite?"

Na taj način učiteljima pristupate s perspektive prikupljanja informacija, a ne onime što zvuči poput napada.

2. "Marko je neposlušan jer mu je na satu dosadno."

Kada to netko kaže, izgleda kao da ne radite svoj posao, iako se cijelo vrijeme trudite da djeci škola bude zanimljiva, kaže Carolyn Bower učiteljica u Bagoru. Radije pristupite s konkretnim problemom: "Čini se da je Marko svladao tablicu množenja, mislite li da je spreman za teže zadatke?"

3. "Moje dijete nikada ne bi lagalo. Ako on kaže da je predao zadaću, onda ju je predao!"

Na ovaj način insinuirate da je učitelj izgubio zadaću vašeg djeteta i da laže. Koliko god je to teško priznati, djeca ponekad lažu, naročito kada su pod pritiskom. U trenucima kada nije poznato što se uistinu dogodilo, bolje je predložiti rješenje: "Ivan je rekao da je predao zadaću. Ne bih voljela da dobije jedinicu, može li je napisati ponovo i predati sutra?"

4. "Odlazimo na odmor na tjedan dana. Možete li sastaviti popis lekcija koje ćete obrađivati sljedeći tjedan, tako da moje dijete ne zaostane u nastavi?"

Iako vam se čini da ste na ovaj način odgovorni, nažalost ovaj zahtjev je pomalo uvredljiv. Na taj način sugerirate da rad učitelja možete zamijeniti listom lekcija koje treba obraditi, rekla je učiteljica Jan Copithorne dodajući kako, ukoliko to nije uistinu potrebno, bolje da ne povlačite dijete iz škole jer se na nastavi nauči mnogo više od onoga što je napisano u školskim knjigama. Umjesto takvog pristupa, upitajte učitelje da vam kažu što dijete može pročitati da što manje zaostane u nastavi.

5. "Zašto dajete toliko puno zadaće?"

Rečenicama poput ove, učiteljima govorite da ne znaju raditi svoj posao te da ih nije briga za dobrobit vaše djece. Umjesto toga, na roditeljskom sastanku recite: "Marta ne može sve napraviti na vrijeme. Imaju li i druga djeca poteškoća s tim?" Ako se većina roditelja požali, učitelj će vidjeti da su njegova očekivanja prevelika.

6. "Moja kćer i njezine prijateljice ne razgovaraju s Antonijom jer ona više nije u njihovom razredu. To nije nasilje. One imaju pravo birati svoje prijatelje."

Ni jedan roditelj ne želi vjerovati da je njihovo dijete okrutno prema drugoj djeci. Ali, kada učitelji reagiraju na optužbe o "bullyngu", o tome su dobro razmislili i uistinu, kažu, trebaju vašu pomoć. S djevojčicama je to varljivije nego s dječacima jer one nisu toliko očite kada to čine. Stoga pitajte učitelje kakvo su ponašanje u razredu zamijetili i razgovarajte s djetetom o tome zašto je šaputanje o drugom učeniku ili prosljeđivanje ceduljica na kojima se neki učenik trača, pogrešno.

 

VRATITE ENERGIJU I DOBRO RASPOLOŽENJE


vratite dobro raspolozenje

U trenucima kad osjetite umor i neraspoloženje, iskušajte sljedeće prijedloge, ili barem neke od njih:
  • Izađite na zrak
Dovoljno je samo 15 do 20 minuta na otvorenom, i osjećat ćete se puno bolje. Sunce će vam dati potrebnu energiju i popraviti vam raspoloženje.
  • Pojedite jabuku
Kad osjetite manjak energije, umjesto da posegnete za npr. čokoladom, zagrizite jabuku. Neka vam ona uvijek bude nadohvat ruke jer stabilizira šećer u krvi, daje energiju, puna je vlakana, složenih ugljikohidrata i vitamina C.
  • Popijte malo vode
Najčešći uzrok umora je dehidracija. Ako u organizmu nema dovoljno tekućine, tijelu je potrebno više snage za opskrbu stanica kisikom i hranjivim tvarima. Dehidracija može biti i uzrokom vrtoglavice i umora, pa povećajte unos vode.
  • Ustanite
Probudite svoje tijelo tako što ćete ustati! Nastojte ne sjediti predugo. Krvne žile imaju prirodnu tendenciju sužavanja tijekom dugog perioda neaktivnosti, zbog čega se možete osjećati umorno čak i ako ste dovoljno spavali. Samo ustanite i "protegnite" noge na nekoliko minuta da bi se vaše srce i mišići pokrenuli. Nakon toga ćete biti produktivniji i u poslu.
  • Dišite duboko
Disanje doista okrijepljuje ako znate kako udahnuti duboko i nakon toga potpuno izdahnuti zrak. Pravilno disanje vas može regenerirati.
  • Sjedite uspravno
Umjesto da vam glava, vrat i ramena idu prema naprijed i tako utječu na arterije odgovorne za dotok krvi u mozak, dovoljno je da se uspravite i puno toga će se promijeniti. Protok krvi je bolji kad su leđa uspravna, a mišići manje opterećeni.
  • Popijte šalicu zelenog čaja
Zamijenite šalicu vašeg uobičajenog popodnevnog napitka zelenim čajem. On sadrži male doze kofeina i osigurava osvježenje ubrzavanjem metabolizma.
  • Trepćite
Kad osjetite da vam se spava dok čitate na kompjuteru ili gledate televiziju, trepćite češće umjesto da počnete širiti oči i pokušavate ne treptati. Vaš mozak se odmara svaki put kad trepnete.
  • Družite se s vedrim ljudima
Okružite se ljudima koji vas motiviraju i pomažu vam da oživite tijelo i duh. Povežite se s prijateljima koji šire dobru energiju i entuzijazam, s njima ćete se osjećati puno bolje.

 

4 TEHNIKE ZA BOLJE UČENJE

4 TEHNIKE ZA BOLJE UČENJE

tehnike za bolje ucenje-mala copy
Da bismo nešto naučili, potrebne su nam dvije vrste već usvojenog znanja; ono koje se odnosi na znanje predmeta i ono koje...
 

NOVI PRAVILNIK O PEDAGOŠKIM MJERAMA


Novi pravilnik o pedagoskim mjerama

07. rujna 2015. godine, na snagu stupa novi pravilnik o pedagoškim mjerama u sustavu obrazovanja. Mjere kažnjavanja učenika ostaju iste; u osnovnim će se školama za neprimjerena ponašanja dobivati opomena, ukor, strogi ukor i preseljenje u drugu školu, a u srednjima idu po redu – opomena, ukor, opomena pred isključenje i isključenje iz srednje škole.

Pravilnik propisuje da su u postupku izricanja pedagoških mjera učitelji, nastavnici, stručni suradnici i ravnatelj dužni voditi računa o dobi učenika, njegovoj psihofizičkoj razvijenosti i osobinama, ranijem ponašanju, okolnostima koje utječu na učenikov razvoj, okolnostima u kojima se neprihvatljivo ponašanje dogodilo te drugim okolnostima.

Svrha Pravilnika nije kažnjavanje samo po sebi već utjecanje na promjenu ponašanja učenika, poticanje učenika na odgovorno ponašanje i usvajanje pozitivnog odnosa prema školskim obvezama i okruženju, kao i ujednačavanje kriterija koji će vrijediti za sve škole, što dosad nije bilo slučaj.

Povrede ponašanja su detaljno razrađene i svrstane u skupine – lakše, teže, teške i osobito teške. Na osnovu težine prijestupa izriču se i mjere:
  • Lakši prijestupi
Bacanje smeća po školi ili po dvorištu, korištenje mobitela tijekom sata, prepisivanje...
  • Teži prijestupi
Omalovažavanje kolega, širenje neistina, uništavanje imovine, unošenje droge, alkohola, krađa.
  • Teški oblici neprihvatljivog ponašanja
Izazivanje nasilja, krivotvorenje ispričnica, poticanje govora mržnje, unošenje oružja u školu.
  • Osobito teški prijestupi
Krivotvorenje dokumentacije škole, teške krađe, ugrožavanje sigurnosti učenika, nasilno ponašanje.


Što se neopravdanih izostanaka iz škole tiče, najblaža kazna je za izostanke 0,5 posto sati, a kod dva posto neopravdanih od ukupnog broja sati u školskoj godini prijeti isključenje, odnosno, u osnovnoj školi - premještaj u drugu školu.

Ukoliko učenik ima ukor pred isključenje i napravi neki drugi lakši prekršaj, neće ga se isključiti iz škole. Ali, ako napravi težak ili osobito težak prekršaj, a već ima ukor pred isključenje, isključit će ga se.

Opomena i ukor se učeniku izriču u roku od 15 dana, a strogi ukor i opomena pred isključenje - 30 dana od počinjenja prekršaja, a 60 dana za isključenje.

Ista pedagoška mjera može se izreći najviše dva puta tijekom školske godine. U slučaju da se učenik ponovno neprihvatljivo ponaša, izriče se pedagoška mjera sljedeće težine.

 

NJEMAČKI JEZIK


njemacki jezik

Njemački jezik, koji pripada grupi zapadnogermanskih jezika, spada među svjetske jezike. Njime govori 90 milijuna ljudi, u 38 država svijeta.

Od svih stranih jezika, djeca najčešći kontakt imaju s engleskim, pa ga doživljavaju bliskim jezikom.

Njemački jezik djeca čuju rjeđe, uglavnom na putovanjima. Ipak, to djecu ne udaljava od jezika jer je kod njih usvajanje jezika spontano, a time i znatno uspješnije u odnosu na odrasle.

Odrasim osobama, njemački jezik često zvuči hladno i pomalo grubo. To je stoga što su odrasli opterećeni pravilima i određenim predrasudama (npr. talijanski i španjolski su melodični, francuski je jezik ljubavi, njemački je jezik naredbe). Djeca ta pravila ne prepoznaju, ona nemaju predrasuda, pa ih to ne ometa u učenju. Tako njemački jezik, kao i druge svjetske jezike, djeca usvajaju s lakoćom.

Iako pjesmice na njemačkom možda nisu tako melodične kao one na engleskom ili španjolskom, djeca ih vole i lako ih pamte. Kada čuju riječ koja je teža za izgovor, djeci to može biti zanimljivo i predstavljati izazov. Tada neće odustati dok riječ ne izgovore točno.

Uz to, zbog postojanja velikog broja germanizama u hrvatskom jeziku, djeca često prepoznaju riječi na njemačkom.

Kad djeca počnu učiti njemački jezik, kod njih se razvija ljubav prema ovom jeziku, kao i prema bilo kojem drugom stranom jeziku. U ranoj dobi, djeca spontano usvajaju strani jezik, po istom principu po kojem usvajaju materinski jezik. Spoznavajući predmete iz svoje okoline, djeca te iste predmete imenuju na jeziku koji čuju, ne razmišljajući pritom o kojem se jeziku radi.

Stoga, ukoliko je njemački jezik opcija za vaše dijete, ne brinite, zasigurno će mu dobro doći. Osim što se radi o najrasprostranjenijem materinskom jeziku u Europi, njemački je jedan od tri radna jezika Europske unije.

Više:
 
Više članaka...
Baner

Newsletter

Želite li primati obavijesti o igrama darivanja i novim sadržajima na Lukinom portalu, predbilježite se na naš Newsletter.
KOLUMNE
Baner
Baner
Baner
Baner