New
Prognoza vremena
PRIRODA I LJUDI



































































































ČINJENICE O OKU


cinjenice o oku

Iako možemo funkcionirati bez vida, vid nam omogućuje veću svijest o našem okruženju i ima veliku ulogu u našem svakodnevnom životu. Oči nam otkrivaju svjetlost i omogućuju nam vidjeti.

Informacije koje naše oči primaju, šalju se našem mozgu putem optičkog živca, a potom nam pomažu donositi odgovarajuće odluke. Na primjer, ako vidimo predmet koji leti u našem smjeru, tada ćemo se vjerojatno brzo skloniti na drugu stranu.

Oko 95% životinja ima oči. Neke su vrlo jednostavne i samo razlikuju svjetlost od tame, dok su druge složenije - omogućuju raspoznavanje oblika, boja i osjećaj dubine.

Poput ljudi, neke životinje imaju oči koje su postavljene blizu jedno uz drugo, što omogućuje bolju percepciju dubine. Druge imaju oči šire razdvojene (često na suprotnim stranama glave, kao u konja), kako bi se omogućilo veće vidno polje koje upozorava na potencijalne opasnosti.

Tkivo osjetljivo na svjetlost na unutrašnjoj površini oka, poznato je kao mrežnica. Funkcionira na sličan način kao film u tradicionalnoj kameri. Ćelije u mrežnici zvane čepići otkrivaju boju, dok ćelije zvane štapići otkrivaju niske svjetlosne kontraste.

Dio oka koji nam omogućuje da se fokusiramo na različite stvari, poznat je kao leća. On mijenja oblike, tako da se možemo fokusirati na objekte na različitim daljinama.

Prozirna rožnica pokriva dužicu i zjenicu, zajedno s lećom prelama svjetlost, tako da se lik može formirati na mrežnici.

Centralni otvor oka je poznat kao zjenica. Ona mijenja veličinu ovisno o količini svjetlosti.

Obojeno područje oko zjenice se zove dužica, kontrolira veličinu zjenice, a može biti smeđe boje, plave, zelene ili druge boje i nijanse, tj. ovisno o količini pigmenta.

Ljudske oči sadrže malu slijepu točku, gdje optički živac prolazi kroz mrežnicu. Naš mozak koristi informacije iz drugog oka da bi popunio tu prazninu vida, tako da se rijetko primijeti.

Ljudi često koriste naočale i drugu zaštitnu opremu kako bi zaštitili oči od UV zraka ili tijekom raznih opasnih aktivnosti kao što je zavarivanje.

Naočale i kontaktne leće se nose kako bi korigirali česte probleme sa vidom kao što je kratkovidnost i dalekovidnost.

Pripremila: M. Muratović, mr.sci fizike

 
Baner

Newsletter

Želite li primati obavijesti o igrama darivanja i novim sadržajima na Lukinom portalu, predbilježite se na naš Newsletter.
KOLUMNE
Baner
Baner
Baner
Baner