New
Prognoza vremena

IGRE PO UZRASTU

ORIJENTACIJA U PRIRODI


Glavne strane svijeta su četiri smjera: sjever, istok, jug i zapad - u odnosu na neko mjesto na zemljinoj površini.

strane svijeta1

Orijentacija je snalaženje u prostoru, odnosno, određivanje glavnih strana svijeta u odnosu na naše stajalište. Nakon što smo odredili jednu stranu svijeta, jednostavno je odrediti ostale. To je važno stoga što ako znamo gdje smo, znamo i kako doći do nekog cilja. Danas ćemo na mnogim mjestima naići i na putokaze, ali što ako skrenemo s puta i nađemo se na mjestu gdje putokaza nema, a ne poznajemo kraj? Tada nam pomažu znanje, karta i sposobnost orijentiranja.

Riječ orijentacija potječe od francuske riječi orienter, prema latinskom oriens (izlazak Sunca, vidi Orijent) - što znači smjer prema istoku. Orijentirati se možemo na razne načine, a najpoznatiji načini su pomoću: kompasa (kojeg je, uz zemljopisnu kartu i sat, dobro imati uz sebe kad idemo na izlet u prirodu), pojava u prirodi, Sunca, tri štapa, sata, zvijezde Sjevernjače i Mjeseca.

Orijentacija pomoću kompasa

Kompas je instrument koji reagira na magnetizam Zemlje, a služi za određivanje strana svijeta. Pokretna magnetna igla uvijek se okreće prema sjeveru, odnosno, ne miruje sve dok kompas nije okrenut prema sjevernom polu. Dakle, osoba koja drži kompas treba se okretati sve dok se magnetna igla ne umiri. Kad se to dogodi, osoba je okrenuta prema sjeveru.

Orijentacija prema pojavama u prirodi

Strane svijeta možemo odrediti i prema nekim pojavama u prirodi iako takvo određivanje nije posve sigurno zbog osobitosti pojedinih područja (promjene uzrokovane vjetrom, prostor koji se nalazi iza brda):
  • Po panjevima: godovi (prsteni koji pokazuju godišnje naslage pri rastu drveta) uži su (gušći su) na sjevernoj, a širi na južnoj strani panja.
  • Po mahovini: na sjevernoj strani stabla su, u pravilu, jače obrasla mahovinom nego na južnoj. U obzir treba uzeti više drveća, a ne samo jedno, jer to smanjuje mogućnost pogreške.
  • Po kori stabla: na sjevernoj strani je hrapavija i tamnija, često i puna različitih gljivica, dok je južna strana glatka i svjetlija.
  • Četinjače (crnogorično drveće), s južne strane luče više smole nego sa sjeverne.
  • Po krošnjama: krošnje drveća su na južnoj strani obično bujnije nego na sjevernoj.
  • Po snijegu: snijeg uvijek brže kopni na južnim obroncima, a duže se zadržava na sjevernoj strani.

Orijentacija pomoću Sunca

Kod nas je Sunce svaki dan u godini: u 6 sati ujutro na istoku, u 12 sati na jugu, a u 18 sati na zapadu. Ako sunce izlazi prije 6 sati, onda je to nešto sjevernije od istoka, ali u 6 sati dođe točno na istok. Ako pak, sunce izlazi nešto kasnije od 6 sati – zimi, onda je to nešto južnije od istoka i u to vrijeme točan istok na ovaj način ne možemo odrediti. Isto je i sa zalazom sunca. Pri ovome moramo paziti na zimsko i ljetno računanje vremena. Po ljeti treba dodati jedan sat na sva vremena (sunce je u 7h na istoku, u 13h na jugu i u 19h na zapadu).

Orijentacija pomoću tri štapa
i Sunca

Koliko god se činilo čudno, ovo je najpreciznija metoda. Zahtijeva vedro nebo i puno vremena, a sav pribor se može naći u prirodi. Potreban nam je dugačak ravan štap, dva mala štapa ili kamena i nešto za crtanje kružnice (špaga, vezica za cipele, remen, drugi ravan štap...). S ovom metodom započinjemo ujutro.

Zabodite dugačak štap okomito u zemlju. Zemlja mora biti ravna. Sada jedan mali štap morate zabosti u zemlju točno tamo gdje završava sjena dugačkog štapa. Zavežite špagu ili sl. za veliki štap i ocrtajte kružnicu dužine malog štapa.

orijentacija pomocu 3 stapa



Sada treba čekati do podneva. Tijekom prijepodneva sjena će se skraćivati sve do podneva, kada će opet početi rasti. U podne, kada je najkraća, sjena pokazuje točno na sjever. No, nije lako odrediti kada je sjena najkraća, pa je dobro stalno markirati točke.

Orijentacija pomoću sata i Sunca

Za sunčanog vremena, pravac juga možemo sa sigurnošću odrediti ukoliko nam je pri ruci točan sat. Sat postavimo na dlan vodoravno i okrećemo ga sve dok mala kazaljka ne bude usmjerena u pravcu Sunca. Tada prepolovimo kut što ga mala kazaljka čini sa brojkom 12. Linija koja raspolavlja taj kut, kad je produžimo, pokazuje smjer juga. Na obratnoj je strani dakle sjever.

Primjeri:

- U šest sati ujutro, sunce je nad istokom. Ako malu kazaljku usmjerimo prema suncu i prepolovimo kut između male kazaljke i broja 12 dobijemo točni smjer juga.

orijentacija sunce i sat1- U pola dva popodne:

orijentacija sunce sat2

Isto kao i kod svih računanja strana svijeta povezanih sa satom i ovdje morate paziti na ljetno ili zimsko računanje vremena (po ljeti umjesto 12h gledamo 13h).

Orijentacija pomoću zvijezde Sjevernjače

Za vedrih noći, pravac sjevera lako se može odrediti po zvijezdi Sjevernjači (polarnoj zvijezdi). Ova sjajna zvijezda uvijek se nalazi na sjeveru. Najlakše je pronalazimo uz pomoć zviježđa Velikih kola (Velikog medvjeda). Ovo zviježđe nije teško uočiti na nebeskom svodu, jer se sastoji od sedam dosta jasnih zvijezda raspoređenih u obliku kola (četiri kotača i rudo – vidi sliku). Kad se to zviježđe pronađe, tada njegove zadnje dvije zvijezde spojimo zamišljenim pravcem kojega produžimo oko pet puta. U produženju ćemo naći Sjevernjaču (vidi sliku). Sjevernjača se nalazi u zviježđu Malih kola (Maloga medvjeda – slika) i najjasnija je njegova zvijezda.

orijentacija sjevernjaca
Orijentacija pomoću Mjeseca

Po vedroj noći, pravac sjevera se može odrediti pomoću Mjeseca.
Prva četvrt, svijetli polukrug nalik na ispunjeno slovo D, izlazi oko podne, a oko 18 sati je na jugu.
Pun mjesec, potpuno okrugla svjetla ploča, uvijek je nasuprot Suncu: izlazi na istoku odmah po zalasku Sunca, oko pola noći je na jugu, a ujutro je na zapadu.
Posljednja četvrt, nalik na ispunjeno slovo C, izlazi u ponoć na istoku, a oko 6 sati ujutro je na jugu.
Također trebamo obratiti pozornost na zimsko i ljetno računanje vremena.

 

KAKO RAZLIKOVATI LIJEVO I DESNO?

lijevo_i_desno

Odijevanje i obuvanje, korištenje noža i vilice, pjevanje pjesmica ili igranje igara samo su neke od aktivnosti koje djeca vole raditi, a pritom uče razlikovati lijevu od desne strane. Ta se razlika spoznaje tijekom predškolske dobi, iako se mnogi i u odrasloj dobi "bore" s razlikovanjem strana.

Kako čovjek razlikuje  lijevo i desno? Točan proces nije potpuno objašnjen, ali je svakako povezan s unutarnjom svijesti o lijevoj i desnoj strani tijela, te sa svijesti o sredini tijela ili nevidljivoj liniji koja dijeli naše tijelo na pola. To je važan koncept povezan s učenjem razlikovanja strana, jer upućuje da se koraci učenja trebaju usmjeriti prvo na vlastito tijelo, a tek onda na objekte  kao što su cipele.

Je li dijete svjesno središnje točke svojega tijela (ravnoteže), možemo doznati promatrajući ga dok trči. Kreće li uvijek s istom rukom i nogom ili se strane izmjenjuju? Kad dijete boja s bojicama, poseže li lijevom rukom za bojicama koje su lijevo i boja na lijevoj strani papira ili dodaje bojice desnoj ruci i boja na desnoj strani papira? To je normalna razvojna faza koju djeca obično prolaze u dobi od oko tri godine kada razvijaju dominaciju jedne ruke.

Pa kako naučiti dijete da razlikuje svoju lijevu i desnu stranu?

Istraživanja na području specijalnog obrazovanja, pokazala su da dob u kojoj podučavamo dijete razlikovanju strana, nije toliko važna kao sam koncept učenja. Preporuka je da se pojmovi lijevo i desno ne uče zajedno. Kao polazište trebate koristiti dominantnu stranu ruku i tijela djeteta, odnosno prepoznati je li dijete dešnjak ili ljevak. Ako niste sigurni koja je dominantna strana (dijete ima dominantno oko, uho i ruku), zatražite dijete da, primjerice, posluša morsku školjku. Gledajte na koje će uho prisloniti školjku. Zatim, zatražite dijete da prekriži noge i gledajte koja je noga na vrhu. Ovi načini se obično smatraju pouzdanim pokazateljima.

Vrijeme može pokazati i da je dijete ambidekster, odnosno da se podjednako dobro služi i lijevom i desnom stranom tijela.


Aktivnosti
kojima možemo naučiti djecu razlikovati lijevu i desnu stranu

  • Najzabavniji način je, naravno, uz pjesmu i ples. U tome će vam pomoći pjesmice poput Hokey Pokey. Pokreti mišića koje pokreće ova pjesmica, pridonijeti će razvoju potrebne memorije.
  • Škakljanje - ukoliko je dijete dešnjak, recite mu da podigne desnu ruku, a zatim ga nježno poškakljajte. Škakljanjem ispod dominantne ručice, dijete će naučiti naziv za tu stranu.
  • Kad dijete držite za ruku, u određenim situacijama nježno stisnite ručicu. Npr. kad prelazite cestu. Recite djetetu; "Kad prelazimo cestu, držati ću te za desnu ruku." Dijete će povezivati taj događaj i vaš nježan stisak s pojmom desnog.

 
Aktivnosti za učenje kinestetičkog (fizičkog) razlikovanja lijeve i desne strane

  • Obuvanje - Djeca vole biti neovisna. Obuvanje cipela je odlično za učenje razlikovanja strana. Ako dijete može prepoznati slova svojeg imena, pola imena napišite na lijevu cipelicu, a drugu polovicu na desnu. Tako će dijete znati jesu li cipelice u pravilnom položaju za obuvanje. Ako dijete još ne prepoznaje slova, na isti način nacrtajte smješka.
  • Pri kupnji cipelica, pokušajte pronaći one koje sa strane imaju neki ukras ili omiljeni lik iz crtića. Takve cipelice su korisne za prepoznavanje koncepta učenja. Objasnite djetetu da lik na cipelicama treba biti s vanjske strane, kako bi "vidio što se događa u svijetu", a ako je s unutrašnje strane, znači da je cipelica obuvena na krivu nogu. Općenito, djeca nemaju osjećaj za to koja cipela ide na koju nogu pa roditelji često mogu vidjeti svoje mališane kako sretno nose svoje cipelice obrnuto obuvene.
  • Odijevanje - Kad pomažete djetetu pri odijevanju, uvijek započnite s dominantnom djetetovom stranom. Npr.; Uvuci desnu nožicu u hlače, provuci desnu ručicu kroz rukav..." .
  • Vrtićkoj djeci koja još uvijek ne razlikuju lijevu od desne strane, ali razlikuju slova, pokažite zgodnu igru dlanovima. Neka dijete podigne dlanove ispred sebe, tako da se palčevi ruku dodiruju. Lijeva ruka izgleda kao slovo L i podsjeća dijete koja je lijeva strana.
  • Tjelesna obilježja - Starija djeca mogu imati pjegicu, madež ili ožiljak na određenoj strani tijela. Mnogi odrasli znaju da to može biti odličan podsjetnik pri razlikovanju lijeve i desne strane.
  • GPS - Danjašnja djeca mogu učiti razlikovati strane i uz pomoć navigacijskog uređaja u automobilu. Dijete će u vožnji primijetiti da nakon glasovne upute: "Nakon 100 m, skrenite udesno.", slijedi skretanje automobila na desnu stranu.

Učenje razlikovanja lijeve od desne strane je za dijete zbunjujuće i zahtijeva dosta strpljenja i ponavljanja. Važno je prepoznati koja je djetetova dominantna strana (je li dešnjak ili ljevak) te se tim saznanjem prvim koristiti pri učenju. Neka vaše tijelo bude primjer za pokazivanje i to tako da vi stojite pored djeteta, a ne obrnuto.

 

KAKO NAUČITI VEZATI CIPELE?


kako nauciti zavezati cipele

Oko djetetove šeste godine, odnosno, pred polazak u školu, trebalo bi naučiti kako vezati cipele. Neka djeca ovu vještinu svladaju u vrtiću kroz edukativne aktivnosti, a u drugom slučaju - pred vama je još jedan izazov u odrastanju vašeg mališana!


Iako je jednostavnije kupiti djetetu obuću na čičak, učenje vezanja vezica na obući je neophodno.
Učenje treba proteći kroz igru i zabavu, a dijete će istovremeno vježbati spretnost i koordinaciju pokreta.

Da biste bili sigurni da je pravo vrijeme za učenje, obratite pozornost na sljedeće:

1. Trebate biti sigurni da je vaše dijete spremno na učenje. Djevojčice su često zrelije od dječaka, stoga mogu par mjeseci prije biti spremne na pothvat vezanja cipela. Oko treće-četvrte godine, većina djece počinje "uočavati" svoju odjeću i obuću. Tu dolazi i do prvih pokušaja svladavanja vještine oblačenja čarapica na stopala. Ako je vaše dijete samostalno pri oblačenju čarapica, blizu je vrijeme učenja kako zavezati cipele ili barem upoznavanja s time.

2. Naučite dijete razlici između lijeve i desne strane, jer djeca trebaju naučiti koja cipela ide na koju nogu. Kako bi dijete lakše naučilo razliku između lijeve i desne, lijevu i desnu cipelu obilježite različitim znakićima.
Tek kad vaše dijete svlada "lijevo i desno", možete početi s učenjem vezanja cipela.

3. Odaberite jedan način vezanja vezica. Budite dosljedni i porazgovarajte s tetom u vrtiću i bližnjima o tome koju tehniku ćete koristiti. U početku je važno da dijete nauči jednu tehniku, više raznih tehnika će ga samo zbuniti i obeshrabriti.
Lakši način vezanja vezica je da se naprave dvije petlje nalik zečjim ušima, koje se svežu u čvor (niže možete pogledati postupak i pjesmicu koja može pratiti ovakvo učenje).

4. Kad dijete učite vezanju vezica na cipelama, uvijek budite na istoj strani. Tako će dijete lakše zapamtiti vaše pokrete.

5. Nikako nemojte forsirati dijete. Ako se djetetu "zamjerilo" učenje, postavite si duže vrijeme za svladavanje ove tehnike. Neka djeca uče brže od ostalih, stoga ako je vašem dijetu potrebno više vremena - nemojte navaljivati.

6. Djetetu je uvijek lakše ako se učenje pretvori u igru. Zabavljajte se uz pjesmice koje će pratiti učenje!

Tehnike vezanja vezica na cipelama

 

 

1. tehnika

Mašna

Prošla je vezica ispod mosta

zategni obje - bit će dosta.

Pola mašne viri, uzmi drugu vezicu

omotaj okolo, provuci kroz rupicu.

Pola je mašne prošlo ispod mosta

sada imaš cijelu - bit će dosta.


2. tehnika

Zečje uši

Vezice šaljivice

prekrižile ručice:

Zeko jedno uho ima

zeko drugo uho ima

Drugo uho se savilo

u rupu se sakrilo.

Gdje je? Tu je!

Uhvati ga!

Zeko ima uha dva!



Poigrajte se i izradite sami veseli predložak za učenje vezanja vezica na cipelama!


Kako se to radi pogledajte ovdje!


Za učenje možete nabaviti i gotovu slikovnicu. Jedna od slikovnica je i "Stanko Stonoga", u izdanju Mozaik knjige. Na naslovnici se nalaze prave vezice uz pomoć kojih možete vježbati i igrati se!

stanko.stonoga
{lofimg src="/images/slike/kako nauciti vezati cipele.jpg"}
 
 

KAKO NAUČITI NA SAT?


Kako nauciti na sat nova
Kad je pravo vrijeme za učenje na sat?

Oko šeste godine djeteta, kad dijete već donekle razumije pojam vremena i brojke. Do tada djeca žive u sadašnjem trenutku, a u vremenu se snalaze na osnovu svakodnevnih događaja. Upravo je zbog toga važan svakodnevni ritam hranjenja, spavanja, igranja..., u približno isto vrijeme. Taj im ritam donosi sigurnost i polako stvara osjećaj za vrijeme, koji je preduvjet za učenje gledanja na sat.

Kako pripremiti dijete za učenje na sat?

Kao i za sve druge stvari potrebne za život i osamostaljenje - kroz igru. Razgovarajte s djetetom. Ono već razumije brojke i kako ih može primijeniti. Prisjetite se zajedno koliko je otprilike imalo godina kad je naučilo brojiti, kad je prohodalo ili naučilo voziti bicikl bez pomoćnih kotačića. Pričajte o zajedničkim putovanjima i koliko vam je vremena trebalo da doputujete na neko odredište. Djetetu je lakše shvatiti vrijeme ako ga povezujete s njemu poznatim događanjima. Npr., jučer navečer smo išli spavati, a danas ujutro smo se probudili. Kad si bio/bila kod bake? Prekjučer? Znači, dva puta smo spavali i dva puta se probudili u novom danu. Pričajte priče o godišnjim dobima, podsjetite dijete što ste radili prošlog ljeta, zime...
Sekunde i minute možete jednostavno objasniti djetetu na način da kroz uobičajene stvari shvati njihovo trajanje.
Npr., kad trepneš ili pljesneš - prođe jedna sekunda, za minutu možemo otići u drugu sobu, za 10 minuta možemo pospremiti igračke...

ucenje_na_sat

Kakav sat koristiti za učenje?

U učenju koristite i klasičan sat s kazaljkama i digitalni sat. Klasičan sat pokazuje djetetu da je vrijeme kružno i da se ciklus ponavlja. Uči dijete da postoji vrijeme u kojemu je nešto bilo, vrijeme koje je sada i vrijeme koje dolazi.
Uz pomoć digitalnog sata, dijete će vidjeti da vrijeme protiče iz sekunde u sekundu. Tako će brže shvatiti da se vrijeme uvijek kreće prema naprijed i da se ne može vratiti.

Napravite svoj sat za učenje vremena!

Da bi dijete učenje na sat prihvatilo sa zanimanjem, treba mu biti zabavno. Sat možete izraditi vrlo jednostavno.

Potrebni su vam:
  • papirnati tanjur
  • flomasteri ili samoljepive brojke
  • škare
  • malo tvrđeg papira za kazaljke
  • čavlić u boji

Izrada:
  • nacrtajte ili zalijepite brojeve na papirnatom tanjuru
  • od tvrđeg papira izrežite dužu i kraću kazaljku
  • čavlićem probušite rupice pri dnu obje kazaljke
  • čavlićem probušite rupice u sredini papirnatog tanjura
  • provucite čavlić kroz rupicu na kazaljci za sate, potom na kazaljci za minute
  • pričvrstite kazaljke čavlićem kroz središnju rupicu na tanjuru

sat_od_papira

{lofimg src="/images/slike/sat-flash2.jpg"}
 

SLIJEDI ME

Kretanje, oponašanje, samosvijest i identitet; za djecu koja već hodaju, pričaju i pretvaraju se...

kids-playing

Kako se igrati:

  • Igre možete igrati s više djece.
  • Sjednite s djecom i objasnite im kako ćete se igrati.
  • U početku ste vi vođa, vi vodite igru.
  • Možete stajati, sjediti ili se kretati. Za početak sjednite i počnite s jednostavnim radnjama. Igrajte se rukama; ispružite ih pa ih spustite, ponovno ispružite pa ih stavite na glavu. Govorite što radite dok izvodite te jednostavne pokrete.
  • Sada pitajte neko dijete želi li biti vođa. Vjerojatno će djeca u početku izvoditi pokrete bez riječi.
  • Nemojte predugo izvoditi ovu igru.
  • Igrajte se "Slijedi me" uz neki glazbeni instrument. Doživljaj će biti potpuniji zbog ritma kojeg vođa daje pomoću instrumenta.

  • Igrajte se "Oponašaj me" malim kockicama na kojima pišu riječi, ili s figuricama životinja.
  •  
    Igrajte se "Slijedi me" vani, na otvorenom.

Dodatna ideja: Igrajte se s kockama različitih boja. Tražite od djeteta da slaže jednu na drugu. Npr.: "Plavu na žutu, crvenu na plavu..."


Individualne potrebe:
  • Sjednite nasuprot djeteta i igrajte se "Oponašaj me", koristeći jednostavne pokrete rukama.

  • Djeca koja govore drugi materinji jezik moraju vas jasno vidjeti dok se igrate.

  • U igru "Slijedi me" uključite i djecu s dodatnim potrebama čak i ako su u hodalici ili ih treba nositi.


Mali savjet: Budite strpljivi, pažljivo oponašanje zahtijeva dosta vježbe.


Roditelji mogu:

  • Igrati se "Slijedi me" oko kuće, u trgovini ili sl.

  • Igrati se pospremajući zajedno igračke prije spavanja.


Što djeca uče: Gledati, slijediti, oponašati, kretati se, pamtiti, držati ritam...


Ove igre potiču:

  • pamćenje
  • razvoj osjećaja za identitet
  • identificiranje unutar grupe
  • osjećaj samosvijesti i samopoštovanja
  • samopouzdanje
  • razvoj osjećaja pripadnosti

 
Više članaka...
Baner

Newsletter

Želite li primati obavijesti o igrama darivanja i novim sadržajima na Lukinom portalu, predbilježite se na naš Newsletter.
KOLUMNE
Baner
Baner
Baner
Baner