New
Prognoza vremena
ZDRAVLJE
















































































TIKOVI KOD DJECE


tikovi kod djece

Što su tikovi?

Prema stručnoj definiciji, tikovi su nenadani, ponavljajući, brzi, nekontrolirani pokreti ili zvukovi, koji se pojavljuju izvan uobičajenog konteksta.

Pojava tikova je naglašenija tijekom djetinjstva; prema nekim istraživanjima, čak 5-20% djece školske dobi razvija tijekom djetinjstva neki tik prolaznog karaktera. U većini slučajeva, tik je privremeno stanje koje će se riješiti "samo od sebe", ali u nekim slučajevima tikovi s vremenom postaju kompleksniji.

Kakvi sve tikovi postoje?
  • Jedna od uobičajenih podjela tikova je podjela na jednostavne (koji obuhvaćaju tek nekoliko mišića ili jednostavnih zvukova) i složene, tzv. kompleksne tikove (koji pak obuhvaćaju nekoliko mišićnih skupina ili pune riječi i rečenice).
  • Sljedeća podjela tikova je na motoričke i vokalne (zvučne) tikove:
Jednostavni motorički tikovi su naizgled beznačajni pokreti koji traju vrlo kratko, poput žmirkanja, trzanja glave, grimasa lica, oblizivanja usana, pokreta ramenima (tik se može pojaviti na bilo kojem dijelu tijela), a kompleksni motorički tikovi uključuju sporije i duže pokrete.

Jednostavni vokalni tikovi su zvukovi poput čišćenja grla, kašljucanja, šmrcanja, puckanja jezikom, a kompleksni vokalni tikovi uključuju slova, riječi, fraze, neobične tonove, ponekad uz neposredno ponavljanje vlastitih ili tuđih riječi.
  • Ovisno o vremenu i intenzitetu pojavljivanja, tikovi se mogu podijeliti na prolazne i kronične:
Prolazni tikovi javljaju se više puta dnevno tijekom najmanje 4 tjedna, ali ne duže od perioda od 12 mjeseci.

Kronični tikovi su tikovi koji traju duže od godinu dana, s posebnim naglaskom na uvjet da postoji ili motorički ili vokalni tik, a nikako oba istovremeno.

Što dovodi do razvoja tikova?

Još uvijek ne postoji potvrda konačnih uvjeta koji dovode do razvoja tikova. Razvoj tikova se najčešće pripisivao raznim emocionalnim faktorima, a unazad 15-ak godina, istraživanja se usmjeravaju na biološke, kemijske i okolinske faktore. Potvrđen je i utjecaj genetike na razvoja tikova; genetski faktori prisutni su u 75% slučajeva tikova.

U djetinjstvu se tikovi mogu pojaviti u raznim, po dijete stresnim, životnim situacijama poput polaska u vrtić ili školu, promjene mjesta stanovanja, iščekivanja i rođenja novog člana..., ali i u situacijama koje nisu naočigled tako stresne, ali u djetetu izazivaju osjećaje uznemirenosti i tjeskobe (npr. promjene u obiteljskoj dinamici, svađe između roditelja, itd). Neki od tikova se mogu pogoršati u situacijama u kojima se dijete osjeća pod stresom, tjeskobno ili nervozno, ili pak umorno.

Kako pomoći djetetu?

Kao što je već spomenuto, prolazni tikovi pojavljuju se kod velikog broja djece predškolske i školske dobi, a dosta tikova, zbog svoje slabe primjetnosti, prođe i nezapaženo. Ogromna većina takvih tikova prolazi sama od sebe, te u njihovom prevladavanju nije potreban nikakav stručni tretman.

Bitno je, dakle, promatrati dijete i procijeniti što je to u njegovom životu moglo dovesti do pojave tika i kako mu se ta stresna situacija može olakšati, te dijete eventualno naučiti nekim tehnikama prevladavanja i ovladavanja stresnom situacijom te smanjenja napetosti.

Važno je napomenuti kako je tik gotovo nemoguće zaustaviti svojom voljom, ili je ta voljna kontrola moguća u vrlo kratkom vremenskom periodu. Drugim riječima, dijete ne "tika" namjerno, iz inata, niti može dugoročno utjecati na svoj tik. Bitno je da se dijete zbog svog tika ne opominje niti kažnjava, niti mu je poželjno stalno svrtati pažnju na tik, jer će time dijete samo postati još tjeskobnije, niskog samopouzdanja, i tik će se još više "ukorijeniti", uz pojačan rizik da prestane biti prolazan.

Kada zatražiti stručnu pomoć?

Kod procjene je li zbog tika potrebno zatražiti stručnu pomoć, bitno je vidjeti u kolikoj mjeri tik utječe na djetetovo svakodnevno funkcioniranje, odnosno u kojoj mjeri tik utječe na njegov život. Ukoliko je utjecaj tika na djetetov život velik, ukoliko dijete zbog tika otežano funkcionira u socijalnoj sredini u kojoj živi ili ako zbog njega otežano komunicira, onda je stručnu pomoć potrebno potražiti neovisno o dužini trajanja tika.

Neki tikovi ipak ne prolaze sami od sebe, već su jače izraženi i pojavljuju se češće kroz duži vremenski period. Ipak, takvi dugotrajni, kronični tikovi su relativno rijetki, te se dijagnosticiraju tek kod 1% djece s tikovima.

Važno je, dakle, pratiti dužinu trajanja tika i njegov utjecaj na djetetovo svakodnevno funkcioniranje. Ukoliko tik traje duže od mjesec dana ili dijete ima istovremeno više vrsta tikova, bitno je potražiti stručnu pomoć (pedijatra, dječjeg psihijatra, dječjeg kliničkog psihologa, po potrebi i neurologa).
 
Baner

Newsletter

Želite li primati obavijesti o igrama darivanja i novim sadržajima na Lukinom portalu, predbilježite se na naš Newsletter.
KOLUMNE
Baner
Baner
Baner
Baner