New
Prognoza vremena
ZDRAVLJE
















































































EGZOTIČNO VOĆE


egzoticno voce

U većim supermarketima sve su dostupnije neobične vrste egzotičnog voća u svježem obliku. Doznajte od kuda potječu, kako se konzumiraju, kakvog su (ili bi trebale biti) okusa i koje nam nutrijente osiguravaju:

  • Zmajsko voće ili Pitaya
zmajevo voce copy

Prema legendi, tko pojede "zmajsko voće" postaje snažan kao zmaj. Radi se o plodu kaktusa, a nazivaju ga i "kraljevskim voćem". Porijeklom je iz Meksika i dijelova Južne i Srednje Amerike, no uzgaja se i u mnogim azijskim zemljama.

Postoje različite vrste ovog voća i može ih se naći u slatkoj i kiseloj sorti. Plod teži do 600 grama, a unutar njega se nalazi sočna i vrlo ukusna bijela pulpa s mnogo jestivih sjemenki.

Zdravlje:


Zmajsko voće, zbog svoje bogate nutritivne vrijednosti, povoljno djeluje na zdravlje kože očiju, kostiju, zubiju, probave, smanjenje masnoća i regulaciju šećera u krvi, poboljšanje metabolizma... Zmajsko voće je proglašeno supernamirnicom.

Kakvog je okusa:

Zmajsko voće okusom neke podsjeća na kombinaciju kruške i kiwija, dok neki tvrde da više asocira na dinju ili jagodu.

Kako se jede:


Kora ploda koja može biti i žute boje, nije jestiva. Plod se prereže na pola i unutrašnjost se pojede žličicom, ili se nareže na kriške kao lubenica. Meso ploda se može pripraviti u sok.

  • Mango
mango

Mango je jedno od najstarijih i najkultiviranijih južnih voća na svijetu. Uzgaja se već više od 5000 godina, a porijeklom je s indijskog potkontinenta. Kruškolikog je oblika, a boja mu varira od žute pa sve do ljubičaste.

Zdravlje:

Mango je bogat kalcijem, željezom, kalijem, magnezijem, vlaknima, aminokiselinama, te cijelim nizom vitamina.

Kakvog je okusa:

Okus nedovoljno zrelog manga podsjeća na kombinaciju mrkve ili tikve, ali zreo mango ima sladak, tropski okus i miris, poput breskve.

Kako se jede:

Najuobičajeniji način je konzumacija svježeg voća. Mango se može razrezati se na pola i izvaditi koštica, ili se može narezati na kriške. Ako je zreliji, njegovu srž možete jesti i pomoću žlice. Od manga se spravlja sok, može ga se posoliti i kuhati kao dodatak jelima.
   
  • Papaja
papaja

Papaju (Carica papaya), često nazivaju i "anđeoskim voćem". Raste u tropskim krajevima Srednje i Južne Amerike. Plodovi papaje su veliki, 15-45 cm dugi te promjera 10-30 cm. Po obliku razlikujemo okrugle, kruškaste, duguljaste i jajolike papaje. Kad sazriju, plodovi su žućkasti ili tamnocrveni.

Zdravlje:

Zbog sastava bogatog vitaminima A i C, kalcijem i enzimima te prehrambenim vlaknima, papaja pospješuje probavu, poboljšava stanje kože, te ima veliku ulogu u detoksikaciji organizma te očuvanju imunološkog sustava. Koristi se i kao ljekovito sredstvo protiv malarije, posjekotina, osipa kože i opekotina.

Kakvog je okusa:

Papaja okusom podsjeća na kombinaciju dinje, ananasa i breskve.

Kako se jede:

Papaja se jede oguljena, bez kore i sjemenki, sirova, kuhana ili kao sušeno voće. Od papaje se rade pekmezi, nadjevi za kolače, a za slatkast okus ga se može dodati kuhanoj riži. Sjemenke se obično koriste kao začin jer imaju okus sličan papru.

  • Maracuja
marakuja

Maracuja ili Passion fruit (voće strasti), često je nositelj tropskih aroma u različitim prehrambenim proizvodima. Porijeklom je iz Srednje i Južne Amerike. Oblik maracujina ploda može biti okrugao i ovalan, a kora mu može biti žuta, zelena, crvena ili ljubičasta. Unutarnji dio ploda je sočan i pun sjemenki.

Zdravlje:

Ova voćka sadrži prehrambena vlakna, vitamin C, beta-karoten i željezo. Ublažava nesanicu, nervozu i stres.

Kakvog je okusa:

Marakuja ima intenzivan, pomalo "parfemast okus", nešto između banane, dinje i limete.

Kako se jede:

Kora nije jestiva. Zreli plod je dobro ostaviti nekoliko dana radi povećanja razine slatkoće i poboljšanja okusa. Maracuja se najčešće prereže na pola, pa se njezin zreo plod vadi žličicom i jede. Ipak, od marakuje se najčešće radi sok, koji se može pomiješati s limunom ili vodom. Idealan je "saveznik" osvježavajućih voćnih salata i sladoleda.

  • Avokado
avokado copy

Avokado je voće koje stručnjaci smatraju jednim od najnutritivnijih u prirodi. Naziv za avokado je i "aligatorska kruška", zbog oblika i grube površine kore. Postoji više od 80 sorti avokada. Podrijetlom je iz Središnje i Južne Amerike, gdje se počeo uzgajati 8000 g. pr. Kr. i gdje je oduvijek bio kraljevsko voće. Legende Maja kažu da je avokado davao magične moći njihovim princezama.

Zdravlje:

Avokado ima najviše masnoća od bilo kojeg drugog voća. Prepun je zdravih monozasićenih masnoća koje su dobre za srce, magnezija i kalija koji smanjuju krvni tlak. Avokado je sjajan izvor vlakana koja ubrzavaju probavu i daju osjećaj sitosti. Otklanja loš zadah i odličan je za kožu jer je hidratizira, liječi opekline od sunca te smanjuje bore.

Kakvog je okusa:

Meso avokada je kremasto, okusom podsjeća na kombinaciju tvrdo kuhanog bjelanjka i maslaca, okus je pomalo i orašast.

Kako se jede:

Avokado prije rezanja dobro operite pod tekućom vodom. Nožem ga, po dužini, prerežite napola i zaokrenite polovice kako biste ih lakše odvojili. Košticu odvojite tako da pod nju lagano podvučete dršku žlice i podignete je njome. Unutarnji mesnati dio okrenite prema dolje, a zatim nožem povucite koru od užeg prema širem kraju ili žlicom izvadite sočni dio avokada. Avokado odmah dobro pokapajte sokom limuna ili limete kako ne bi promijenio boju.

Sirov avokado se koristi za pripremu različitih namaza, juha, maštovitih salata i slastica, može ga se nadijevati i kuhati. Izvrsno se slaže s povrćem, voćem, mesom i ribom u raznim kombinacijama.

  • Kaki ili Japanska jabuka
kaki

Kaki je slatko i ukusno voće koje originalno potječe iz Kine, a naziv mu u prijevodu znači "hrana bogova". Tijekom svake sezone sazrijevanja, voćke mogu mijenjati oblik, te variraju i u veličini (od 50-ak do 500 grama). Boja voća varira od svijetlo žute do tamno narančaste.

Zdravlje:

Kaki obiluje antioksidansima, sadrži vitamine (pogotovo A, B i C), minerale, kalij, magnezij, bakar i fosfor. Kaki se preporučuje kod konstipacije, gastroenteritisa, poremećaja probave i crijevnih upala.

Kakvog je okusa:

Okusom je blizak vrlo slatkoj marelici.

Kako se jede:

Cijela voćka je jestiva osim sjemenke i peteljke. Jede se kad je skroz dozrio i intenzivne je boje. Tada mu je konzistencija mekana poput želea. Od ploda kakija se može pripremiti sok i džem, ili se može koristiti u voćnim salatama, sladoledima, kolačima... Kaki se može sušiti, oljušten ili s korom.

  • Pomelo
pomelo

Smatra se da je pomelo predak grejpa, koji potječe iz Azije (nazivaju ga i tajlandskim ili kineskim grejpom). Plod može težiti od 1 do pet kilograma, a dolazi u tri varijacije: bijeli, rozi i crveni (rozi i crveni su slađi od bijelog). Kora je znatno deblja nego kod ostalih agruma.

Zdravlje:

Pomelo ne sadrži masti, a samo jedna voćka sadrži dnevnu dozu vitamina C. Tu su i drugi vrijedni vitamini i minerali, kao i brojni antioksidansi koji spriječavaju bolesti srca, snizuju krvni tlak, pročišćavaju arterije te preveniraju kancerogene bolesti.

Kakvog je okusa:

Nije kiselo poput grejpa, slatkast je i malo čvršći. Bijeli sloj ispod kore je spužvast i gorkast.

Kako se jede:

Pomelo se najčešće koristi svjež, odnosno, od njega se spravljaju sokovi. Kora se može koristiti za izradu džemova, slatkih jela i deserata. Dobar je za voćne salate i kao dodatak salatama od povrća. U raznim receptima, pomelo može zamijeniti grejp, naranču i ananas.

  • Karambola ili Zvjezdano voće
karambola

Karambola je plod koji raste u Indoneziji, Indiji i Šri Lanki, a uzgaja se i u Južnoj Americi te Australiji. Koža je zelena do žuta, malo voštana i jestiva. Veličine je paprike babure. Narezane kriške imaju 5 krakova i izgledaju kao zvjezdice. Sočno meso je žuto, prozirno, s jednom crnom jestivom sjemenkom.

Zdravlje:

Karambola sadrži različite vitamine i minerale, no najviše vitamina C i kalija. Bogata je ugljikohidratima, vlaknima i vodom. Međutim, ovo voće krije zdravstvene zamke za osobe koje boluju od poremećaja rada bubrega.

Kakvog je okusa:

Okus ovog voća je svjež, sočan i osvježavajući. Usporediv je s mješavinom okusa papaje, naranče i grejpa. Žuto voće ima kiseliji okus, a zeleno slađi.

Kako se jede:

Carambola se jede svježa i potpuno je jestiva. Koristi se u salatama, kolačima, marmeladi, želeima, koktelima, ili kao ukras jelima.

  • Liči ili Azijska trešnja
lici
Liči je vrlo omiljeno voće u Kini, gdje se uzgaja već preko 4000 godina. Prva knjiga napisana o voću bila je posvećena upravo ličiju. Na Tajlandu postoje čak i festivali posvećeni ovom voću. Ako vam netko u toj zemlji pokloni liči, znači da vas voli i spreman je ponuditi brak.

Plodovi ličija su oblika malog jajeta, veličine oko 3-5 cm. Njihova gruba, hrapava i krhka ljuska je crvena ili ružičasta, obrasla dužim dlačicama, a meso ploda je bijelo. U sredini ploda je velika koštica.

Zdravlje:

Liči sadrži veliku količinu vitamina C i B, kalija, bakra, fosfora i magnezija. Bogat je dijetalnim vlaknima, ima antioksidativna i antivirusna svojstva, poboljšava cirkulaciju.

Kakvog je okusa:

Liči je slatko-kiselkastog okusa.

Kako se jede:

Kada se ovo voće priprema za jelo, treba nožem zasjeći koru i napraviti mali rez. Potom je koru lako oljuštiti prstima. Prozirno meso se prepolovi i iz njega se izvadi koštica. Liči je najbolje jesti kad je svjež, a izvrstan je za voćne salate.
  • Guava
guava

Guava je malo tropsko voće, porijeklom iz Srednje i Južne Amerike. Oblikom može biti okrugla, ovalna ili kruškolika, te zelene ili žute boje kože, ovisno o vrsti. Meso guave može biti u rasponu od bijele do tamno ružičaste boje i sadrži male tvrde sjemenke.

Zdravlje:

Guava je bogata bakrom, vlaknima, folnom kiselinom, željezom, manganom, kalijem, i vitaminima A i C. Guave sadrže više antioksidansa likopena od bilo kojeg drugog voća ili povrća. Likopen štiti zdrave stanice od slobodnih radikala koji mogu uzrokovati sve vrste oštećenja, uključujući i blokirane arterije, degeneraciju i probleme sa živčanim sustavom.

Kakvog je okusa:

Guava je slatkog ili kiselog okusa, kao kombinacija kruške i jagode. Ima tipičan miris, sličan kori limuna, ali manje oštar.

Kako se jede:

Guave se mogu jesti sirove kao voće, ili rezane sa sjemenkama u salatama. Također se mogu termički obrađivati i koristiti u pitama, džemovima, želeima, umacima, sokovima i čajevima.

  • Peruanska jagoda ili Physalis
peruanska jagoda

Peruanska jagoda (Physalis peruviana), znana je i kao "ljubav u kavezu", divlja trešnja i "Inka voće".  Nakon cvatnje, na mjestu cvijeta se formira zeleni lampion unutar kojeg se razvija plod. Kad lampion požuti, plod je zreo i narančaste je boje.  

Zdravlje:

Peruanska jagoda sadrži vitamine A, C, B1, B2, B6, B12, puno fosfora, te 16% proteina, što je vrlo visok postotak za voće. Posjeduje protuupalna i antioksidativna svojstva. Blagotvorno djeluje na jetru i bubrege.

Kakvog je okusa:

Pomalo reska, kiselkasta, no ipak vrlo ugodnog okusa. Pripada istoj botaničkoj porodici kao i rajčica, pa joj je i okus sličan okusu rajčice.

Kako se jede:

Peruanska jagoda se može jesti sirova samostalno ili kao sastavni dio voćne salate, a može se i kuhati kao umak, marmelada... Omiljeno je voće latinsko-američke kuhinje, gdje je koriste za pripremu umaka koji se poslužuje uz tortilje ili zelene čili papričice pržene u tijestu.

  • Goji bobice
goji

Goji (Lycium barbarum), potječe iz Kine i zasluženo nosi naziv "crveni dijamant". Plodovi su narančasto-crveni, veličine 1-2 centimetra, i sadržavaju 10-60 sjemenki.

Zdravlje:


Goji se naziva i "supervoćem", s obzirom na svoja antioksidativna i terapijska svojstva. Preporučuje se za bolesti cirkulacijskog, imunološkog, probavnog i mokraćnog sustava. U ovom voću se nalazi pravo bogatstvo vitamina C, E, B1, B2, B6, 18 aminokiselina, te 21 element popu željeza, cinka, bakra, kalcija, fosfora...

Kakvog je okusa:

Sušeni goji okusom i teksturom podsjeća na grožđice.

Kako se jede:

Goji najčešće na police dolazi kao sušeni plod, ali dostupan je i u obliku sokova i čaja, te kao dodatak nekim vinima. Goji bobice ulaze na jelovnike kao sastojak mnogih recepata s rižom, piletinom i svinjetinom.

  • Kiwano
kiwano

Kiwano je porijeklom iz Afrike, i poznat je više od 3000 godina. Nazivaju ga još i "rogata dinja". Izgledom podsjeća na kiwi, zbog čega je i dobio naziv. Ima sjajno zlatnožuto-narančastu koru i bodlje. Iznutra je želatinasto meso koje je ispunjeno jestivim sjemenkama, i sjajne je, limeta zelene boje.

Zdravlje:

Kiwano je vrlo bogat mineralima (najzastupljeniji je kalij), ugljikohidratima i vitaminima.

Kakvog je okusa:

Osvježavajuća aroma nježnog okusa, podsjeća na kombinaciju banane, dinje, limete i maracuje.

Kako se jede:

Kiwano se prereže na polovice, a zatim se zelene sjemenke odvajaju uz pomoć žlice. Može se jesti samostalno, piti kao sok, no najukusniji je u voćnim salatama, te u sklopu drugih slatkih ili slanih jela.

  • Azijski kumkvat
kumkvat

Kumkvat je maleno narančasto voće, porijeklom iz Kine, veličine od 2 do 5 cm. Kumkvat u prijevodu znači "zlatna naranča". Unutarnji dio kumkvata, njegovo meso, podijeljeno je na četvrtine.

Zdravlje:

Poput ostalih agruma, kumkvat jača imunitet te podiže otpornost organizma na bolesti poput sezonske gripe, respiratornih viroza i prehlada. Redovita konzumacija kumkvata spriječava bolesti usta, ždrijela, jednjaka i želuca. Zbog svojeg svježeg, aromatičnog mirisa, kumkvat je izvanredan borac protiv lošeg zadaha. Kumkvat sadrži ugljikohidrate, vlakna, brojne vitamine i minerale, ubrzava metabolizam, snižava povišeni kolesterol i trigliceride u krvi.

Kakvog je okusa:

Radi se o citrusu koji se jede zajedno s korom koja je slatkastog okusa, dok je unutrašnjost sočna i kiselkasta. Kora je bogata eteričnim uljima zaslužnim za specifičnu aromu.

Kako se jede:

Ova voćka je bogata pektinom pa se često upotrebljava u pripremi marmelada i želea. Može ga se rezati i u salate, može biti dodatak koktelima te zelenom i crnom čaju.

  • Indijska smokva ili Opuncija
indijska smokva

Iako se naziva indijska smokva, radi se o voćki koja je porijeklom iz Meksika. Ovo voće nema veze niti sa smokvom kakvu mi poznajemo. Naziv smokva dobila je samo zbog oblika ploda. Indijska smokva je zapravo plod kaktusa!

Zdravlje:

Indijska smokva izvor je vitamina C i E, karotenoida i prehrambenih vlakana. Sadrži mnogo fosfora, kalcija, kalija te vitamina C i B. Djeluje antioksidativno te ubrzava metabolizam.

Kakvog je okusa:

Plod opuncije ima ugodan i osvježavajuć, kiselkasti okus, koji pomalo podsjeća na okus dinje.

Kako se jede:

Potrebno je ukloniti koru (kao kod smokve). Plod indijske smokve se potom može jesti svjež, a mogu se spravljati sirupi i razni napitci, marmelade i džemovi.


Doznajte više:
 
Baner

Newsletter

Želite li primati obavijesti o igrama darivanja i novim sadržajima na Lukinom portalu, predbilježite se na naš Newsletter.
KOLUMNE
Baner
Baner
Baner
Baner