New
Prognoza vremena
ZDRAVLJE
















































































INTOLERANCIJA NA HRANU

intolerancija_na_hranu
Mnogi ljudi pate od intolerancije na hranu, a da toga nisu niti svjesni. Intolerancija se može očitovati simptomima vezanim uz probavni sustav (mučnina, zatvor, grčevi, proljev, nadutost...), a mogu se javiti respiratorni problemi, glavobolja, kožne promjene, vrtoglavica, umor, nemir, zadržavanje tekućine, debljanje.
Razlog tomu je nedovoljna količina određenih enzima neophodnih za potpuno probavljanje sastojaka hrane.
Reakcije se obično pojavljuju unutar nekoliko sati ili čak dana od konzumiranja hrane na koju postoji reakcija. Ta zakašnjela ili "skrivena" reakcija može uzrokovati kronične simptome, sve dok osoba ne otkrije i eliminira određenu namirnicu iz prehrane.

Često se intolerancija na hranu miješa s alergijom na hranu, jer simptomi mogu biti isti kao da se radi o alergiji.

- Intolerancija na hranu je zakašnjela patološka reakcija na hranu ili njezine sastojke, a nastaje uslijed nedostatka specifičnih kemijskih tvari ili enzima potrebnih za probavu hrane. Intolerancija na hranu ne uključuje imunološki odgovor našeg tijela i posredovana je protutijelima - IgG.
- Alergija na hranu je vrsta imunološke preosjetljivosti, karakterizirana prisutnošću IgE antitijela.

Nekad se intolerancija javljala uglavnom nakon konzumiranja mliječnih i pšeničnih proizvoda, a danas su negativne reakcije u sve većem porastu zbog industrijski proizvedene i genetički modificirane hrane koja sadrži konzervanse, aditive i umjetna sladila.

Zbog svega navedenog, intolerancija na hranu se može javiti već u najranijoj dobi, a obzirom da može izazvati oštećenja probavnih organa, važno je da roditelji na vrijeme prepoznaju moguće znakove intolerancije kod svoje djece:

  • Povraćanje
Povraćanje može biti posljedica intolerancije na kasein, jedan od mliječnih proteina. U tom slučaju potrebno je barem na tjedan dana izbaciti sve mliječne proizvode iz prehrane djeteta, kao i iz majčine prehrane ukoliko još uvijek doji. Na tržištu postoje mliječni proizvodi bez toliko teško probavljive forme kaseina, a za obranu i oporavak funkcije crijeva, obogatite prehranu djeteta probioticima.
  • Kronični proljev
Proljev može biti posljedica intolerancije glutena ili laktoze, a često je popraćen nadutošću i učestalim vjetrovima. Ukoliko se radi o intoleranciji laktoze, ne trebate izbjegavati fermentirane mliječne proizvode jer je udio laktoze u njima uglavnom vrlo nizak.
Ono što svakako trebate učiniti je testirati vaše dijete na celijakaliju, a potom izbjegavati hranu koja sadrži gluten.
  • Kronična upala ušiju
Stalne upale ušiju mogu biti posljedica intolerancije na mliječne proizvode i soju.
Istraživanja su pokazala da je kod 90% djece s učestalim upalama ušiju, to zapravo reakcija na određene prehrambene namirnice.
Potrebno je na nekoliko mjeseci iz prehrane izbaciti sve mliječne proizvode, kao i namirnice na bazi soje.
  • Ekcemi ili pojava osipa
Kožni problemi mogu biti reakcija na kombinaciju glutena, kaseina, jaja i određenog voća (naranče, grejpa, limuna, jagoda i ananasa).
Potrebno je obaviti alergološke krvne pretrage kako bi se eliminirale alergijske reakcije kao uzrok promjena na koži, odnosno ustanoviti radi li se o intoleranciji na navedene namirnice.
  • Hiperaktivnost
Hiperaktivnost može biti posljedica osjetljivosti na umjetna bojila ili čak sam šećer koji se u povećanim količinama dodaje velikom broju industrijskih namirnica. Jedna britanska studija iz 2007. godine, povezala je čak 6 različitih bojila za hranu s povećanom hiperaktivnošću kod djece. Zemlje Europske Unije stoga zahtjevaju da prisutnost takvih bojila bude istaknuta na deklaraciji proizvoda.
Najbolje rješenje za ovakve probleme je odabir organski proizvedenih namirnica koje ne sadržavaju nikakva umjetna bojila niti dodatke šećera.
  • Razdražljivost
Mogući uzrok razdražljivosti je intolerancija na gluten. Osjetljivost na gluten može uzrokovati i neke neurološke simptome, ne samo probavne smetnje. Neki od takvih simptoma su razdražljivost, glavobolja, ADHD i gubitak koordinacije.
Kako biste utvrdili povezanost glutena i promjena raspoloženja kod djeteta, potrebno ga je izbaciti iz ishrane na barem mjesec dana.
  • Izbirljivost u hrani ili mali stas
Prevelika izbirljivost kod djece kad se radi o hrani može biti uzrokovana intolerancijom na gluten ili deficitom cinka u organizmu. Osim toga, celijakalija općenito može uzrokovati poteškoću u rastu djece, te je mali stas jedan od njenih simptoma. Deficit cinka, s druge strane, utječe na smanjenje apetita kod djece što opet ima utjecaja na sam rast i razvoj čak i na hormonalnoj razini.

U ovom slučaju se savjetuje izbjegavanje glutena, te podvrgavanje krvnim pretragama kako bi se utvrdila razina cinka u tijelu. Uz pravilnu ishranu, cink se može nadomjestiti odgovarajućim dodacima prehrani.

Kako se dijagnosticira intolerancija na hranu?

Dijagnoza se postavlja na temelju osobne i obiteljske anamneze te kožnih i seroloških testova kojima se eliminira ostale uzroke. Nakon eliminacije "pravih" alergija na hranu, te drugih mogućih uzroka, pristupa se testu intolerancije na hranu. Ovim testom se dokazuje patološka prisutnost specifičnih IgG antitijala.

Znanstvenim istraživanjem je potvrđeno da u prosjeku 73,4% pacijenata kod kojih je dijagnosticirana intolerancija na hranu, promjenom načina prehrane i pridržavanjem naputaka dobivenih od strane liječnika i nutricionista, pokazuje značajno poboljšanje zdravstvenog stanja.

 
Baner

Newsletter

Želite li primati obavijesti o igrama darivanja i novim sadržajima na Lukinom portalu, predbilježite se na naš Newsletter.
KOLUMNE
Baner
Baner
Baner
Baner