New
Prognoza vremena
ZDRAVLJE
















































































ADITIVI U HRANI


prehrambeni aditivi

Dojenčad i mala djeca se nalaze u ključnom periodu razvitka. Iako pedijatri upozoravaju da bi industrijski prerađena i konfekcionirana hrana (naročito razni snack proizvodi i napitci), trebala biti izbačena iz dnevne prehrane djece, marketing nalazi načine distribucije u dječjoj hrani i lijekovima.

Što su prehrambeni aditivi?

Prehrambeni aditivi su tvari koje se dodaju hrani pri tehnološkoj proizvodnji, kako bi konačan proizvod mogao duže sačuvati osnovna svojstva okusa, mirisa i konzistencije. Aditivima se postiže ujednačena kvaliteta proizvoda, a ponudu namirnica čine neovisnom o godišnjem dobu. Zbog toga, aditivi omogućuju proizvodnju jeftinije hrane, te njezino dugoročno skladištenje.

Dodavanjem aditiva pri industrijskoj proizvodnji mijenjaju se neke osobine namirnica. Sve raznovrsnija ponuda prehrambenih proizvoda temelji se na razvoju tehnologije proizvodnje hrane ali i na primjeni aditiva: bez sladila i emulgatora ne bi bilo modernih "light" proizvoda, topljeni sir nije moguće proizvesti bez emulgatorskih soli, polugotova i gotova jela bez tvari za pojačavanje okusa, a ovisno o prirodi hrane i konzervansa, antioksidansa, stabilizatora i drugih dodataka.

Što je E broj?

Aditivi su označeni E - brojem, opće prihvaćnom oznakom u EU ali i ostalom dijelu svijeta, radi lakšeg označavanja i prepoznavanja i kao potvrda toksikološke analize i klasifikacije pojedinog aditiva.

Aditivi u prehrani djece

Dojenačka i dječja hrana koja se koristi do 3 godine, solidno su zaštićene odgovarajućim pravilnikom usklađenim s EU propisima koji zabranjuje boje i konzervanse, a sve ostalo poslije tog perioda zapravo je prepušteno roditeljima.

Istraživanja pokazuju da su kombinacije prehrambenih boja i konzervansa natrijskog benzoata povezani s pojavom hiperaktivnosti kod djece. Londonska nutricionistkinja Yvone Bishop-Weston koja vodi "Food and Mood Project" napominje da je lobi vezan uz aditive snažan koliko je snažan i lobi farmaceutske industrije.

EU je postavila upozorenja na proizvode koji sadrže sljedeće umjetne boje jer bi mogle imati negativno djelovanje na zdravlje, koncentraciju i ponašanje djece:

1. Žuta br. 5 (tartrazine) E-102
2. Žuta br. 10 (quinoline yellow, zabranjena u SAD-u) E-104
3. Žuta br. 6 (sunset yellow) E-110
4. Žuta br. 3 (carmoisine, zabranjena u SAD-u) E-122
5. Crvena br. 7 (ponceau 4R, zabranjena u SAD-u) E-124
6. Crvena br. 40 (allura red)
7. Zabranjena u Europi - E128 (Red 2G) - korištena u proizvodnji hrenovki i mesa
8. Briljant plava E-133

- Proizvodi koji ih sadrže su vrlo raznoliki: slatkiši, želei, kobasice, kiseli krastavci, grickalice, sokovi, sladoledi... Osobitu pažnju treba obratiti na proizvode neprirodnih boja.

Izbjegavajte proizvode koji sadrže sljedeće:
  • Natrij-benzoat E-211 (gazirana pića, voćni sokovi, marmelada, ukiseljeno povrće i začini)
  • Aspartam E-951 (dijetalni napitci, slatkiši, razni deserti i lijekovi)
  • Natrij-glutaminat E-621 (većina gotovih i polugotovih jela, slane grickalice i prerađeni sirevi)
  • Zaslađivači: E-950, E-951, E-952, E-954 i E-962 (nalaze se u bezalkoholnim napicima, bombonima, žvakaćim gumama, sladoledu, poslasticama, lijekovima)
  • Pojačivači ukusa: E-620 do E-633 (nalaze se u čipsu, kobasicama, konzerviranoj hrani, žvakaćim gumama, bezalkoholnim pićima, juhama, margarinu, umacima, gotovim jelima, začinskim mješavinama i senfu)

Svi gazirani napici najpoznatijih svjetskih marki sadrže boje i zaslađivače E-110, E-124, E-211 i E-951. Takvi aditivi nisu bili potrebni - industrija ih je proizvela te ih je trebalo negdje plasirati. Na ozbiljno upozorenje FSA, industrija gaziranih napitaka je reagirala uklanjanjem nekih boja i korištenjem raznih zamjena, ali ove su boje ostale u raznim medicinskim preparatima kako bi djeci bili "privlačniji".
  • Umjetna sladila su zabranjena za djecu do 3 godine, ali se ipak mogu naći u mnogim napicima, snack proizvodima i medicinskim preparatima.
Industrijska proizvodnja hrane bez aditiva i ostalih pomoćnih tvari - nije moguća. I ekološki proizvedena hrana sadrži aditive. Za razliku od konvencionalne proizvodnje hrane gdje je dopušteno više od tri stotine aditiva, u ekološkoj proizvodnji hrane koristi se pedesetak aditiva. Ipak, takva hrana ne smije sadržavati sintetska organska bojila, pojačivače okusa, umjetne arome, većinu konzervansa, umjetna sladila, ali smije prirodne arome te aditive prirodna bojila, modificirani škrob itd.

Zaključak

Roditeljii trebaju brinuti o prehrani svoje djece. Korištenje svježeg, ekološki uzgojenog voća i povrća, kuhanje kod kuće, izbjegavanje gotove, polugotove (konzervirane) hrane i edukacija djece od najranijih dana o nepotrebnosti konzumacije industrijskih slatkiša i grickalica te njihovo svođenje na najmanju moguću mjeru, dobra je zaštita djetetovog zdravlja.

Jednako važno je i obraćanje pažnje na etiketu proizvoda i pravilno iščitavanje sastava. Često će deklaracija sadržavati jednostavne i nedefinirane riječi kao što su "arome" i "boje" i u tom slučaju nemojte kupovati proizvod.

 
Baner

Newsletter

Želite li primati obavijesti o igrama darivanja i novim sadržajima na Lukinom portalu, predbilježite se na naš Newsletter.
KOLUMNE
Baner
Baner
Baner
Baner