New
Prognoza vremena
ZDRAVLJE
















































































KAKAV MED KUPUJEMO?


kakav med kupujemo

Med je po definiciji slatki, gusti, viskozan, tekući ili kristalizirani proizvod što ga medonosne pčele proizvode od nektara medonosnih biljaka ili od medne rose.

Sve drugo nije med!

Svjedoci smo sve većeg broja patvorina meda koje su prisutne na našem tržištu pa je potrebno posebnu pažnju posvetiti od koga i gdje kupujemo tu korisnu namirnicu.

Pod patvorenjem meda podrazumijeva se svako namjerno mijenjanje sastava meda, zbog čega je njegova prehrambena vrijednost smanjena, neprikladna, ili čak opasna za zdravlje.

Tako se umjetni med često sastoji od šećernog sirupa, kukuruznog sirupa, aditiva i boja, a patvoritelji meda, u cilju spuštanja cijena meda, pronalaze još "maštovitije" metode, poput one za recept "meda bez pčela".

"Med bez pčela" je, u potpunosti ili u određenom postotku, zamijenjen s visokofruktoznim sirupom različitog botaničkog podrijetla.

Tajnu proizvodnje pravog prirodnog pčelinjeg meda, pčele nose u svom tijelu i taj proizvod pretvaraju u visokovrijednu namirnicu.
U procesu nastanka meda, osim kvalitetne pasmine pčela i čovjeka koji će med pripremiti za tržište, od velike su važnosti i prirodne značajke određenog područja s kojega med dolazi. Hrvatska ima jedinstveno bogatstvo i veliki potencijal za proizvodnju meda, pa se uniflorni med (proizveden od jedne biljne vrste) svrstava u visokovrijednu kategoriju i time postiže višu cijenu.

Ako je moguće, kupite med izravno od pčelara. Mnogi pčelari prodaju med direktno na farmama pčela. Tu imate priliku postavljati pitanja o tome kako proizvode med.

Uz cijenu meda, obratite pozornost na oznake na deklaracijama originalno pakiranog meda; zemlja podrijetla, svi sastojci, karakteristična svojstva, rok upotrebe... Ako med nije čist, to treba pisati na deklaraciji, uključujući i postotak pravog meda, ako ga ima.

S obzirom da je prilkom kupovine meda gotovo nemoguće prepoznati pravi med od lažnog (potrebno je napraviti visokosofisticiranu analizu, koju za sada provodi samo Europski referentni laboratoriji za med), pogledajte kako u kućnim uvjetima možete doći do nekih zaključaka:
  • Protrljajte malo meda između kažiprsta i palca dok se ne raspadne. Ako ima meda, nešto meda će se apsorbirati u kožu.
  • Stavite nekoliko kapi meda na papir ili papirnati ručnik. Čisti med neće probiti papir duže vrijeme, jer ne sadrži veće količine vode.
  • Stavite malo meda u blizinu mrava. Mravi neće dirati prirodni med. Pčele u prirodi grade košnicu na drveću i postavljaju med kao zaštitu od npr. mrava.
  • Napunite čašu vode i dodajte 1 žlicu meda. Čisti med će se zgrudati i spustiti na dno, a lažni med će se brzo početi otapati.
  • Namažite med na krišku kruha. Prirodni med će otvrdnuti kruh za nekoliko minuta. Umjetni med će navlažiti kruh zbog velikog sadržaja vode.
  • Ako tkaninu uprljate pravim medom, nakon pranja neće ostati mrlja.
  • Gledajte hoće li se med kristalizirati tijekom vremena. Imitacija meda će ostati glatka kao sirup, bez obzira koliko dugo je pohranjena, dok će se pravi med kristalizirati.

Više:

O medu

 
Baner

Newsletter

Želite li primati obavijesti o igrama darivanja i novim sadržajima na Lukinom portalu, predbilježite se na naš Newsletter.
KOLUMNE
Baner
Baner
Baner
Baner