New
Prognoza vremena
ZDRAVLJE
















































































DISLEKSIJA - POJEDNOSTAVLJENO


disleksija3

Znate li onog dječaka po imenu Marko? Marko se jako trudi naučiti čitati, no jednostavno mu ne ide. Zna da je pametan, ali ipak ne može čitati kao njegovi prijatelji. Zašto? Marko, nažalost, ima disleksiju.

Disleksija je danas sve češći problem. Radi disleksije neka djeca (i roditelji) imaju velikih poteškoća s usvajanjem čitanja (i pisanja). Problem jest lociran u mozgu, no mnogo je pametnih i talentiranim ljudi s ovim problemom, a uz dosta truda i rada, dijete s disleksijom usvojit će čitanje i pisanje.

Kako bismo razumjeli disleksiju, potrebno je razumjeti kako se odvija aktivnost čitanja. Čitanje je aktivnost koja aktivira naše moždane stanice. U isto vrijeme, mi trebamo razumjeti glasove govora i riječi, koncentrirati se na napisano (slova i riječi), izgovarati slova kao glasove i glatko ih spajati u riječi, kontrolirati pokrete oka po stranici teksta, usporediti nova saznanja s onim što već znamo, "pohraniti" pročitane ideje u pamćenje. Uh, puno posla, zar ne?

Djeca koja imaju disleksiju bore se s prvih nekoliko koraka, tako da su im oni sljedeći vrlo teški za izvođenje. Stoga nije iznenađujuće da je "borba" s disleksijom i čitanjem vrlo zamorna za dječji mozak.

Većina djece počinje učiti čitati učeći na koji način glasovi tvore riječi. Oni te glasove povezuju sa slovima (svako slovo je jedan glas). Nauče da je A kao AAAA-uto.

Zatim uče kako se ti glasovi spajaju u slogove, a slogovi u riječi. Na primjer, riječ kuća: k-u-ć-a -> ku-ća -> kuća! Nakon nekog vremena, djeca više neće "slovkati", već će moći pročitati riječ u sebi, bez slovičanja i razdvajanja riječi na slogove. U tome im najviše pomaže iskustvo.

No, djeci s disleksijom tu stvari zapinju. Njima je teško zapamtiti "sliku" riječi i teško im je pročitati riječi s više slogova.

Zašto je to tako teško?

Disleksija pojednostavljeno znači da mozak ima poteškoća u obrađivanju slova i glasova. To otežava rastavljanje riječi na slogove/glasove i slova. S obzirom da je teško "rastavljati" riječi, teško ih je i "sastavljati". Stoga će dijete koje ima disleksiju čitati sporo i često griješiti. Ponekad će pomiješati slova unutar riječi, pa će pročitati vrata umjesto vatra. Također, može im se učiniti da se neke riječi spajaju, pa im rečenice mogu izgledati i ovako: "Ana jedala Luki li zaljku, a on je njojpo klonio cvijet.", ili čak ovako: "AnajedalaLukilizaljku,aonjenjojpokloniocvijet."

Kako je to imati disleksiju?

Čak i prije vrtića ili predškole, dijete s disleksijom će imati nekih poteškoća s glasovima ili slovima. Kasnije, učitelji mogu ukazati roditeljima da je dijete pametno, ali da jednostavno ne može naučiti čitati. U nekim slučajevima su baš roditelji ti koji zapaze poteškoće. U oba slučaja, najbolje je potražiti mišljenje stručnjaka koji će utvrditi o čemu se točno radi.

Logoped će znati dijagnosticirati problem, koristeći posebno osmišljene dijagnostičke alate. Točno postavljena dijagnoza je najbolji temelj uspješne terapije.

Većina djece s disleksijom može naučiti čitati koristeći tehniku učenja koja im odgovara. Djecu se uči novim načinima pamćenja glasova i njihovom povezivanju u slogove. Npr., mi-š, mi-r, mi- t... Zapamtimo kako izgleda slog MI, te nam ostaje samo prepoznati slovo, i pročitati to zajedno.

Logopedi koriste različite pristupe i aktivnosti tijekom usvajanja čitanja. Često će u terapiju biti potrebno uključiti i roditelje, a suradnja između terapeuta i škole je neizbježna. Djetetu s disleksijom je nužno dozvoliti više vremena za pismene testove, kako bi rezultati objektivno bili odraz znanja, a ne odraz poteškoće djeteta.

U današnje doba informatičke tehnologije, postoji još više mogućnosti za pomoć.
Jeste li ikad razmišljali kako se osjećaju djeca s disleksijom? Nerijetko su takva djeca isfrustrirana, bijesna, pa čak i tužna jer im je jedna svakodnevna aktivnost (što čitanje jest), otežana. Često se osjećaju odvojena od vršnjačke grupe, moraju ići stručnjaku koji im pomaže u svladavanju vještine čitanja... To naročito dolazi do izražaja u pubertetu.

No, rješenja postoje i stoga je važno da ih znamo pravovremeno potražiti i pomoći razvoju onih na kojima svijet ostaje.


Više:
Hrvatska udruga za disleksiju

 
Baner

Newsletter

Želite li primati obavijesti o igrama darivanja i novim sadržajima na Lukinom portalu, predbilježite se na naš Newsletter.
KOLUMNE
Baner
Baner
Baner
Baner