New
Prognoza vremena
ZDRAVLJE
















































































URTIKARIJA KOD DJECE


urtikarija

Na koži djeteta su se pojavile promjene u obliku uzdignutih, pločastih, crvenkastih ili blijedih mrlja, različitih veličina i oblika, koje izgledom podsjećaju na "opekline" od kopriva. Te promjene prati jaki svrbež.

Najvjerojatnije se radi o urtikariji (koprivnjači), reakciji koja se može pojaviti na bilo kojemu dijelu tijela.

Kad se urtikarijske promjene na koži stvore iznenada, tada je riječ o akutnoj urtikariji koja većinom nestaje u roku od 24 sata, ali može trajati i do 6 tjedana. Ako se urtike (osip) pojavljuju duže od šest tjedana, vjerojatno se radi o kroničnoj urtikariji.

Uzroci nastanka urtikarije

Kod male djece, urtikarija se može pojaviti kao alergijska reakcija ili nakon akutnih virusnih ili bakterijskih infekcija.

Najveći broj urtikarija nastaje unosom određenih živežnih namirnica. Najčešći nutrijenti koji mogu izazvati  urtikariju su jagode, maline, bademi, orasi, rajčice, šparoge, gljive, dinje, luk, ribe, rakovi, divljač, konzervirana hrana, čokolada, jaja, kava.

Vrlo često "okidač" za urtikariju mogu biti i tzv. inhalacioni alergeni, koji u organizam ulaze udisanjem. U tu skupinu spadaju pelud, dim od cigarete, razni parfemski mirisi i pare.

Urtikarije mogu nastati i s boravkom prirodi, nakon uboda insekta, prodora dlačica koprive (ili neke druge biljke) kroz površinu kože.

Postoje i urtikarije izazvane fizikalnim faktorima (pritisak, hladnoća, toplina sunčevih zraka). Tada, osobito u večernjim satima, na  licu, uškama i rukama izbijaju urtike koje prati svrbež.

Ako se na koži pojave urtike bez ikakve povezanosti s gore navedenim, valja razmisliti je li dijete izloženo stresu i je li umorno. Stres i umor mogu uzrokovati psihogenu urtiku.

Kad je potreban dodatan oprez

Osobit je oprez potreban kod urtikarija koje nastaju kao alergijska reakcija na lijekove.

Lijek koji najčešće izaziva urtikarijske promjene jest penicilin. Čak je 5 % pacijenata alergično na taj važan lijek. Česte su reakcije i na kodein, voltaren, sulfonamide, acetilsalicilne kiseline (aspirin) i neke druge lijekove.

Kako se liječi urtikarija?

Vrlo je važno otkriti uzrok i eliminirati ga, a terapija se temelji na antihistaminicima koji umiruju svrbež i žarenje, smanjuju osip i sprečavaju širenje urtika.

Ako se urtikarija pojavi prvi put, nakon unošenja neke namirnice, liječnik će prvih desetak dana najvjerojatnije uvesti poseban režim prehrane. Uz prehranu, propisati će potreban lijek; kod blažih reakcija, antihistaminik, te dati preporuku za njegovanje kože.

Važno:

Kod svake promjene na koži djeteta, koja bi se mogla povezati s alergijskom reakcijom, potrebno je zatražiti pomoć i savjet liječnika!

Urtikarija je načelno ograničena na kožu, ali postoji rizik prijelaza u sistemsku reakciju (anafilaktički šok).

Zanimljivosti:

- Oko 60% urtikarija, bilo da se radi o akutnim ili kroničnim urtikarijama, nemaju jasno utvrđene uzročnike.

- Prema istraživanjima, 15-25 % cjelokupne populacije, jednom u životu dobije urtikariju.

 
Baner

Newsletter

Želite li primati obavijesti o igrama darivanja i novim sadržajima na Lukinom portalu, predbilježite se na naš Newsletter.
KOLUMNE
Baner
Baner
Baner
Baner