New
Prognoza vremena
ZDRAVLJE
















































































KAKO ZAŠTITITI DIJETE OD DUHANSKOG DIMA


zastita od duhanskog dima

Jeste li znali da dijete koje provede 1 sat u zadimljenoj prostoriji s nekoliko pušača ili u zatvorenom automobilu s jednim pušačem, udahne toliko štetnih kemikalija kao kad pušač sam popuši 10 ili više cigareta.


Svjetska zdravstvena organizacija procjenjuje da je skoro svako drugo dijete na svijetu izloženo pasivnom pušenju odraslih.

Svaki dan, djeca nemaju izbora već udišu duhanski dim: u obiteljskom domu, automobilu, na javnim mjestima, u kafićima i restoranima.

Samo 15% duhanskog dima udišu sami pušači. Ostalih 85% odlazi u zrak kao "dim iz druge ruke" ("second hand smoke"). Iz svake zapaljene cigarete, u zrak odlazi duhanski dim iz dva izvora:
  • Prvi izvor je tzv. glavna struja dima koju pušač udahne i opet izdahne.
  • Drugi, mnogo opasniji izvor, je sporedna struja dima, koja odlazi direktno u zrak s vrha goruće cigarete.
Dim koji udišu djeca, "dim iz druge ruke", predstavlja kombinaciju glavne i sporedne struje dima i sadrži: dva puta više katrana, koji se taloži u plućima i dišnim putevima, i pet puta više ugljikovog monoksida, koji smanjuje količinu kisika u krvi.

Dim se zadržava u prostoriji idućih 4-5 sati, ulazi u zavjese, odjeću i zidove.

Bebe i mala djeca imaju mali respiratorni sustav, brže dišu i nedovoljno im je razvijen imunološki sustav. Iz tih razloga, u isto vrijeme udahnu znatno više dima od odraslih i podložniji su štetnim utjecajima kemikalija iz cigaretinog dima.

Istraživanja su pokazala da djeca i mladi, koji su često izloženi dimu cigareta, imaju povećani rizik od mnogih bolesti. Pasivno pušenje može izazvati ozbiljne probleme respiratornog sustava djeteta, te ubrzani rad srca. Ako roditelji puše tijekom trudnoće i nastave nakon rođenja djeteta, ovaj rizik se udvostručuje.

Izlaganje duhanskom dimu prvih 18 mjeseci života, povećava rizik oboljevanja dišnih puteva i do 60%.

Djeca koja su izložena duhanskom dimu, dva puta češće oboljevaju od infekcija dišnih puteva kao što su bronhitis ili upala pluća, sklonija su upalama srednjeg uha (glavni uzrok gluhoće u male djece), razvoju astme, imaju smanjeni kapacitet pluća te veći rizik razvoja srčanih tegoba, meningitisa i drugih teških bolesti.

Ujedno su česte poteškoće s osjetom mirisa i niskim vrijednostima vitamina C u organizmu.

Kako zaštititi dijete od duhanskog dima?

Najbolji način da zaštitite svoje dijete od štetnog utjecaja duhanskog dima jest da, ako ste pušač, prestanete pušiti i time ujedno budete primjer svojem djetetu.

Također je važno inzistirati da se u prostorijama u kojima dijete boravi - ne puši, odnosno potrebno je izbjegavati takva mjesta.

Ukoliko ste još uvijek pušač, pušite izvan doma, na balkonu, terasi ili drugdje gdje dijete ne ulazi. To isto zahtijevajte i od drugih članova obitelji i prijatelja. Prisjetite se da se dim zadržava u prostoriji idućih 4-5 sati, ulazi u zavjese, odjeću i zidove.

Nemojte pušiti u automobilu u kojem vozite dijete. Otvaranje prozora na vratima automobila, nije zaštita od štetnog utjecaja dima. Opasne čestice duhanskog dima ostaju raspršene u zraku.

Insistirajte na ovim pravilima, jer djeca imaju pravo na zdravlje i čist zrak.

 
Baner

Newsletter

Želite li primati obavijesti o igrama darivanja i novim sadržajima na Lukinom portalu, predbilježite se na naš Newsletter.
KOLUMNE
Baner
Baner
Baner
Baner