New
Prognoza vremena
OBITELJ

POSTUPAK POSVAJANJA DJETETA


postupak posvajanja djeteta

Put k posvojenju nije lak!

Prije nego što krenete u postupak posvojenja treba znati da je posvojenje, kao poseban oblik obiteljsko-pravnoga zbrinjavanja i zaštite djece, regulirano Obiteljskim zakonom (Narodne novine 116/03, 17/04, 136/04, 107/2007 i 61/2011), i to člancima 123. do 148.

Navedenim odredbama Obiteljskoga zakona propisane su pretpostavke za zasnivanje posvojenja, postupak posvojenja te prava i dužnosti vezane uz posvojenje.

Osim tog zakona, drugi podzakonski akti uređuju postupak i način vođenja postupka posvojenja:

1.) Pravilnik o načinu vođenja očevidnika i spisa predmeta o posvojenju (Narodne novine 032/2005)

2.) Pravilnik o metodama utvrđivanja podobnosti za posvojenje, načinu izrade mišljenja o podobnosti za posvojenje i vođenju središnjeg očevidnika o potencijalnim posvojiteljima i posvojenjima (Narodne novine 079/2008)

3.) Pravilnik o načinu vođenja očevidnika o osobama lišenih prava na roditeljsku skrb (Narodne novine 077/2004).


Tko može biti posvojitelj


Posvojitelj može biti osoba u dobi od najmanje 21 godine, a starija od posvojenika najmanje 18 godina.

Ako postoje osobito opravdani razlozi, posvojitelj može biti i osoba mlađa od 21 godine. Ako posvojitelji posvajaju sestre i braću, polusestre ili polubraću, dovoljno je da jedan posvojitelj ispunjava dobnu pretpostavku samo za jedno dijete. Ako su posvojitelji posvojili dijete, a naknadno žele posvojiti njegovu sestru, brata, polusestru ili polubrata, mogu ga posvojiti bez obzira na svoju dob.

Ne može se posvojiti brat odnosno sestra ni dijete maloljetnih roditelja. Iznimno, može se posvojiti dijete maloljetnih roditelja nakon godinu dana od rođenja djeteta, ako nema izgleda da će se ono podizati u obitelji roditelja ili bake i djeda odnosno drugih bližih srodnika.

Dijete mogu posvojiti bračni drugovi zajednički, jedan bračni drug ako je drugi bračni drug roditelj ili posvojitelj djeteta te jedan bračni drug uz pristanak drugog bračnog druga. Dijete može posvojiti osoba koja nije u braku, ako je to od osobite koristi za dijete.

Posvojitelj može biti hrvatski državljanin, a iznimno i stranac ako je to od osobite koristi za dijete. Ako je posvojitelj stranac, posvojenje se može zasnovati samo uz prethodno odobrenje ministarstva nadležnog za poslove socijalne skrbi.

Roditelj djeteta, bračni drug osobe koja namjerava posvojiti dijete i dijete starije od 12 godina moraju dati pristanak na posvojenje pred centrom za socijalnu skrb svoga mjesta prebivališta, odnosno boravišta. Dijete daje pristanak bez nazočnosti roditelja i osoba koje ga žele posvojiti.

Posvojenje se može zasnovati do osamnaeste godine života djeteta.

Što sve treba obaviti

1. Osoba ili osobe koje žele posvojiti dijete obraćaju se centru za socijalnu skrb prema svojem prebivalištu (matični centar), od kojeg imaju pravo saznati sve obavijesti o posvojenju. Tomu centru podnosite zahtjev za posvojenje.

Dovoljna je jedna rečenica te svakako napišite kontakt (adresa, telefon, mobitel). U roku od nekoliko tjedana na adresu stiže poziv Centra za socijalnu skrb kojem pripadate prema mjestu stanovanja (npr. ako živite u Zagrebu na Trešnjevci, dolazi poziv Centra za socijalnu skrb Zagreb, Ured Trešnjevka). U pozivu se navodi datum i vrijeme kada i gdje potencijalni posvojitelji moraju pristupiti prvom od tri djela procjene.

2. Centar je, sukladno članku 135. st. 2. Obiteljskog zakona, dužan u roku od dva mjeseca od zaprimanja zahtjeva za posvojenje izraditi mišljenje o podobnosti za posvojenje za potencijalne posvojitelje koji su mu se obratili.

Centar za socijalnu skrb izrađuje mišljenje o podobnosti za posvojenje nakon tri povezana, ali vremenski podijeljena dijela procjene: psihološke procjene (testovi i razgovor sa psihologom - traje cca 4 sata), razgovora sa socijalnim radnikom (uzimanje socijalne anamneze te pregled stana - traje cca 1-2 sata) te završnog razgovora.

3. Nakon što centar izradi mišljenje o podobnosti za posvojenje potencijalni posvojitelji se mogu obratiti bilo kojem Centru za socijalnu skrbu RH s prijedlogom/molbom za posvojenje. (Adrese svih CZSS)

4. Udruga za potporu posvajanju ADOPTA savjetuje potencijalnim posvojiteljima da se telefonski jave i/ili javljaju centrima kojima su poslali prijedlog/molbu za posvojenje ili ih osobno posjete uz najavu.

5. Kada potencijalni posvojitelji uđu u postupak obradbe matičnoga centra za socijalnu skrb za pojedino dijete, centru se dostavljaju sljedeći dokumenti:
  • Domovnica
  • Izvod iz matične knjige rođenih
  • Izvod iz matične knjige vjenčanih
  • Uvjerenje da nisu lišeni roditeljske skrbi
  • Uvjerenje da nisu lišeni poslovne sposobnosti
  • Uvjerenje da nisu kažnjavani i da nisu pod istragom
  • Mišljenje o podobnosti za posvojenje (psihološka obradba i socio-anamnestički podatci)
  • Potvrdu da ne boluju od duševnih i zaraznih bolesti
  • Potvrdu o visini plaće

Obavijesti o tome gdje se koji dokument može nabaviti, potencijalni posvojitelji mogu dobiti u matičnome centru za socijalnu skrb.

6. Centar za socijalnu skrb koji se nalazi u mjestu prebivališta ili boravišta djeteta, donosi odluku o posvajanju i dostavlja je posvojitelju.

7. Protiv odluke o posvojenju, stranka može podnijeti žalbu u roku od osam dana od dana primitka odluke.

8. Ako žalba nije podnesena, nakon proteka roka žalbe od osam dana, POSTAJETE RODITELJ/I!

 
Uloga posvojitelja je odgovorna i zahtjevna. Pomoć pri pripremi za tu ulogu možete potražiti u ADOPTAonici - ADOPTinoj edukaciji i pripremi za posvajanje.

Izvor teksta:
Udruga za potporu posvajanju Adopta
 
Baner

Newsletter

Želite li primati obavijesti o igrama darivanja i novim sadržajima na Lukinom portalu, predbilježite se na naš Newsletter.
KOLUMNE
Baner
Baner
Baner
Baner