New
Prognoza vremena
OBITELJ

KAKO NAUČITI DJECU DA NE OMETAJU RAZGOVORE ODRASLIH

kako_nauciti_djecu_da_ne_ometaju-a
Kad roditelji razgovaraju ili telefoniraju, manja djeca odjednom imaju neku neobjašnjivu potrebu ometati. Uključuju se u razgovor, nešto trebaju ili imaju nešto važno za pitati, jednom rječju - skreću pozornost na sebe. To je vrlo stresno i odrasli s vremenom gube volju i započinjati bilo kakve razgovore. Dnevna komunikacija između supružnika se svodi na razmjenu neophodnih informacija. A kad djeca zaspu, roditelji su često preumorni ili se više niti ne sjećaju o čemu su željeli razgovarati. Ne radi se o tome da ste previše razmazili svoju djecu, već o fazi koja će proći, ukoliko joj pravilno pristupite. I, važno: imajte realna očekivanja obzirom na dob svojeg djeteta.

Evo što se može učiniti da bi si olakšali dnevnu komunikaciju;

Djeca do 2 godine:

  • Pored telefona držite skrivene igračke

Kada poželite na miru porazgovarati, djetetu dajte skrivenu igračku koju ste čuvali posebno za ovakve prilike.

  • Pri telefoniranju koristite opcije "hold" i "mute"

Iskoristite funkcije koje sadrži većina novih telefona - "hold" i "mute". Ako prilikom razgovora vaše dijete postane nemirno i glasno, pritisnite opciju "mute". Na ovaj ćete način i dalje jasno moći čuti sugovornika, ali sugovornik neće čuti galamu. Opcija "hold" će vam omogućiti da pauzirate razgovor ukoliko trebate oko nečega pomoći djetetu.

  • Nemojte djetetu davati slušalicu dok telefonirate
Ako telefonirate s bliskim prijateljima ili rođacima koji žele čuti djetetov glas, naravno da ćete djetetu dati slušalicu fiksnog telefona. No, ako imate poslovni poziv, davati djetetu telefon je, u krajnju ruku, neumjesno.
  • Izbjegavajte ozbiljne i dugotrajne razgovore i prepirke
Djeca osjete tenzije u vašem glasu, djeca osjećaju vaše raspoloženje. Stoga će ukoliko ste nervozni i ona postati nemoguća. Želite li porazgovarati o nečemu, pripremite se na moguće ometanje. Stavite dijete u krilo, dajte mu neku igračku i maženjem mu pokažite da ste svjesni njegove prisutnosti. Pokušajte dijete nježno milovati po kosi i smireno porazgovarati sa svojim sugovornikom. Ne očekujte da dijete bude dugo mirno. U razgovorima nam se čini da je vrijeme proletjelo. Pogledajte na sat i vidjeti ćete da je vaše dijete zapravo bilo vrlo strpljivo.

Djeca starija od tri godine:
  • Ostanite smireni
Nastojte ne izgubiti živce i otresti se na dijete. Grubost će samo otežati situaciju. Smirenim glasom upozorite dijete, objasnite mu da trebate porazgovarati i zamolite ga da se stiša. Ako se radi o telefonskom razgovoru, pripremite dijete i recite mu da će vaš telefonski razgovor trajati kratko, npr. 5 minuta.
  • Učite dijete suosjećanju i obazrivosti prema drugima
Manja djeca nisu svjesna na koji se način njihovo ponašanje odražava na druge ljude. Pokažite djetetu kako to izgleda kad njega netko ometa i to učinite samo kroz igru na koju je dijete pristalo. Npr., recite mu neka vam pokuša nešto ispričati, a potom ga uz šalu ometajte. Igra se mora bazirati na smijehu, ne dopustite da se dijete iznervira. Nakon toga o tom primjeru porazgovarajte s djetetom i obećajte jedno drugome da ćete se međusobno uvažavati. Kroz sve djetetove aktivnosti, učite ga da ne čini drugome ono što samo ne bi željelo doživjeti.
  • Zdrava komunikacija
Kod verbalne komunikacije nije važno samo što kažemo nego i kako to kažemo. Jedan od puteva do ostvarivanja dobre komunikacije s vlastitom djecom je taj da komuniciramo s njima jezikom koji njima odgovara, a to je najčešće korištenje stilskih figura i žargona prilagođenih njihovom uzrastu. Specificirajte s djetetom ponašanje koje očekujete od njega, što točnije i konkretnije možete. Trebate pokušati osigurati da dijete razumije koje je ponašanje prihvatljivo, a koje nije. Budite iskreni i jasni i zamolite za suradnju umjesto da inzistirate na "poslušnosti".
  • Tajni signali

Zajedno smislite "tajni signal" uz pomoć kojiega ćete djetetu dati do znanja da treba biti tiho dok razgovarate. To može biti i jednostavno podizanje ruke u vis. Na ovaj će način dijete imati osjećaj da s vama sudjeluje u nečem važnom, a vi ćete dobiti mogućnost da na miru obavite razgovor. Naravno, još uvijek ne očekujte od djeteta bezgranično strpljenje.

  • Definirajte "važne" poruke

U slučaju da vam dijete ipak želi nešto reći dok razgovarate, naučite ga da tu svoju želju s vama podijeli na "tajni način". Ako zna crtati, neka svoju misao nacrta ili to napravi na neki drugi, sličan način. Objasnite mu da mama i tata imaju pravo na razgovor bez ometanja, a da vas može prekinuti samo u situacijama kada je to zaista neophodno, poput odlaska u toalet, osjećaja gladi, povreda...

  • Pohvalite dijete

Pohvalite dijete svaki put kad se držalo dogovora i nije vas ometalo pri razgovoru. Možete uvesti i sistem nagrađivanja, odlazak u park, jedan crtić više i slično.

  • Nađite vremena za sebe

Odgoj djeteta može biti iscrpljujući. Imajte na umu da je i vama potrebno vrijeme za odmor i druženje. Potrudite se naći to vrijeme bez grižnje savjesti. Ulažući u sebe, ulažete i u svoje dijete.

{lofimg src="/images/slike/kako_nauciti_djecu_da_ne_ometaju-rotir.jpg"}

 
Baner

Newsletter

Želite li primati obavijesti o igrama darivanja i novim sadržajima na Lukinom portalu, predbilježite se na naš Newsletter.
KOLUMNE
Baner
Baner
Baner
Baner