New
Prognoza vremena
OBITELJ

EKOLOŠKI ODGOJ


kako razvijati ekološku svijest copyU današnje doba, ljudi su otkrili i naučili mnoge načine kako ovladati prirodom, kako je ukrotiti i iskoristiti. Upravo zbog toga, sve je više i onih koji su svoje djelovanje usmjerili na njezino očuvanje.

Svako dijete, svaki čovjek, samim svojim postojanjem ima pravo na čist i zdrav okoliš koji mu omogućuje skladan rast i razvoj. Ovo je temeljno pravo uvedeno i u Konvenciju o pravima djeteta.

Važan zadatak obitelji, ali i vrtića i škola, jest razvijanje zdravog odnosa prema prirodi. Ako djeca doživljavaju Zemlju kao svoju kuću o kojoj se trebaju brinuti, biti će im jasnije na koje je sve načine mogu zaštititi.

Kako djeca razvijaju ekološku svijest

Djetetova ekološka svijest razvijena je onoliko koliko je razvijena kod odraslih osoba koje ga okružuju. Dijete uči po modelu, tj. ako vidi odraslu osobu kako poštuje prirodu i ono će se željeti tako ponašati. Djeca često neće poslušati ono što od njih tražimo, ali nipošto neće propustiti priliku da nas oponašaju.

Malo dijete od najranije dobi pokazuje interes za istraživanje svijeta. Svoju okolinu istražuje svim svojim osjetilima - promatranjem, sluhom, njuhom, dodirom i okusom. Kako dijete postaje zrelije, to njegove istraživačke aktivnosti postaju složenije. Dijete zanimaju svojstva vode, zraka, tla..., želi i može sudjelovati u različitim aktivnostima koje pomažu razvoju ekološkog pristupa životu.

Ono što je najvažnije za razvoj ekološke svijesti jest - ljubav prema prirodi. Da bi se ta ljubav razvila, djeca trebaju doći u neposredan dodir s ljepotom i raznolikošću prirode. Najviše će uživati ako u tome sudjeluju i roditelji, koji jednostavnu šetnju prirodom mogu pretvoriti u pravu malu avanturu upoznavanja s pticama, šumom, životinjama, biljem...
 
Aktivnosti za djecu, koje doprinose razvoju ekološke svijesti
  • Igre izvan kuće: u šumi, na livadama, na obalama, u parkovima... Boravak na svježem zraku donosi višestruku korist.
  • Rekreacija u prirodi: obiteljski odlasci u prirodu putem kojih dijete vidi da njegova obitelj voli prirodu, da u njoj uživa i pritom pazi da je ne zagađuje.
  • Vožnja biciklom: porazgovarajte s djetetom od značenju Svjetskog dana bicikla (19.04.), Dana planete Zemlje (22. 04.) ili Dana bez automobila (22. 09.). Vožnja biciklom omogućuje uživanje u prirodi, zdravu slobodu kretanja, štedi gorivo i ne zagađuje okoliš.
  • Aktivna briga o prirodi i okolišu: briga oko biljaka u vrtu, cvjetnjaku, voćnjaku, na balkonu (sadnja, zalijevanje, čišćenje), briga oko životinja (kućnih ljubimaca, hranjenje ptičica), čišćenje ulice i dvorišta, pa i pospremanje igračaka.
  • Kreativne aktivnosti: uzgajanje i aranžiranje cvijeća, izrađivanje od prirodnih materijala (kore drveta, lišća, prešanog cvijeća i sl.) i otpadnih materijala (prazne ambalaže, čepova), uz razgovor o potrebi recikliranja.
  • Eko aktivnosti: svrstavanje otpada (stari papir, plastična ambalaža i sl.)
  • Maštovite igre: zamišljeni put oko svijeta uz opise i crteže krajolika, male eko predstave.
  • Mali projekti: potaknite dječju radoznalost i ljubav prema prirodi. Napišite pismo šumaru u kojem ćete mu postaviti različita pitanja, lovcu koji brine za životinje zimi...
  • Veseli razgovori: kakva je Zemlja kad se ljuti, kad je sretna, kad je žalosna, kako bi svijet izgledao bez šuma, kako se možemo brinuti o biljkama i životinjama iz šume, od čega se radi papir, kako možemo zaštiti Zemlju... Crtajte, slušajte, pjevajte o prirodi!
  • Čitanje slikovnica i knjiga o prirodi i brizi za prirodu i planetu Zemlju.

Preporuke za čitanje

"Pismo iz Zelengrada" - N. Videk
"Modra uvala", "Riječ je o otpacima" - N. Videk, grupa autora
"Drvo ima srce" - Silverstein
"Svojeglavi potočić" - Buljan
"Mala meteorološka početnica" - Sijerković
"Malo pomalo" - Canfield, Hansen 
Ekološke priče - N. Mihoković Kumrić
Pjesmice za Dan planete Zemlje

U suradnji s: DV Ciciban
Branka Biketa Caktaš, prof.

 
Baner

Newsletter

Želite li primati obavijesti o igrama darivanja i novim sadržajima na Lukinom portalu, predbilježite se na naš Newsletter.
KOLUMNE
Baner
Baner
Baner
Baner