MAMIN KUTAK
SLUŠANJE I GOVORNeka djeca malo sporije "upijaju" jezične zakonitosti, te im je potreban poticaj kako bi do maksimuma razvili vlastite sposobnosti jezičnog razumijevanja i izražavanja. No, čak i kod one djece kod kojih nema odstupanja od urednog razvoja, poticanje razvoja jezika, kreativnosti i maštovitosti će znatno uvećati mogućnosti boljeg postignuća. Osnova za usvajanje čitanja i pisanja jest razvoj vještine slušanja i fonematskog sluha te slušne analize i sinteze. Ovom razvoju uvelike pomažu vježbe koje kroz igru možete početi provoditi s djetetom od njegove četvrte, pete godine, a neke igre i ranije.Te "igre" ne moraju prestati s polaskom djeteta u školu. Dapače, korisne su i zabavne i u nižim razredima osnovne škole, kad se mogu igrati i u razredima.
Npr.: "Što sve počinje slovom/glasom K u parku? Klupa, koš, klackalica..."
Uvijek počnite s jednostavnijim zadacima, jednosložnim kratkim riječima, pa s razvojem sposobnosti djeteta, povećavajte zahtjeve. Motiviranost djeteta uvelike ovisi o uspješnosti svladavanja zadatka.
Npr.: "Koje životinje imaju zadnji glas Š? Kokoš, miš..." ![]()
"Čuješ li glas R u riječi - miš?" i slično.
"Koja riječ počinje slovom/glasom P? Pas/Bas?"
Npr.: "Šetala sam šumom i srela sam seca."
U toj igri cilj je navesti dijete da pljesne kad čuje određeni glas.
![]() Tek kad su vještine izdvajanja prvog i zadnjeg glasa usvojene, krenite još dalje.
Prvo ponudite odgovore - na početku, u sredini ili na kraju. Kasnije će dijete samo znati što treba odgovoriti, a s vremenom, znat će točnu poziciju slova/glasa u riječi, npr. Č je treće po redu u riječi "mačka".
Rastavite riječ na slova/glasove, a dijete neka ih pokuša povezati u riječ. I ovdje počnite manjim i jednostavnijim riječima. Nakon toga zamjenite uloge, neka vama dijete "zadaje" riječi slovo/glas po glas, a vi ćete pogoditi o čemu se radi. Vjerujemo da će vam ovi savjeti koristiti i da ćete uživati sa svojim mališanima tijekom ovih aktivnosti, koje su i zabavne i korisne. |
||
|