New
Prognoza vremena

ŠAH


kid chess 3

O ŠAHU


Drevna igra, šah, poznata kao igra kraljeva, zabavljala je igrače stotinama godina. Šah je jedna od najpoznatijih igara na svijetu, rasprostranjena od Srednjeg Istoka, Azije, Europe, do Sjeverne Amerike. Ako ste oduvijek željeli naučiti ovu igru, no bili pokolebani  pravilima, opustite se. Mnogi mise da je šah vrlo kompliciran, no istina je da nije ni malo teži od mnogih drugih igara za savladati.

Ovdje vam nudimo kratke upute i sva pravila kako biste uspješno savadali igru.

Što nam je sve potrebno:


  • Ploča za šah (64 polja, crne i bijele boje).
  • Set bijelih i crnih figura. Svaka uključuje jednog kralja, kraljicu, dva lovca, dvije kule, dva konja (viteza) i osam pijuna.
Potpun set šaha može koštati od desetak kuna do desetaka tisuća kuna za kolekcionarske primjerke.
 

Potrebno vrijeme:
Jedan sat kako biste savladali pravila, te od 15 minuta do 2 sata za odigranu partiju šaha.
 

Krenimo...


Jedan od igrača bira bijelu, dok drugi bira crnu boju. Tradicionalni način biranja, tko će biti koje boje je slijedeći: Neka jedan od igrača uzme u jednu ruku bijelog, a u drugu ruku crnog pijuna, te zatvorenih šaka ponudi protIvniku da izabere ruku. Prednost bijelog šahovnika je što on započinje igru.

Korak 1. : Pripremite ploču za igranje

Većina početnika vrlo brzo zapamti kako se slaže ploča. Jednostavno je ako zamisite da figurice postaju niže, kako idu dalje od kralja i kraljice. Lovac je najviši, zatim konj (skakač, vitez), pa kula. Pijuni zauzimaju drugi red vašeg bojnog polja. Ponekad igrači ne mogu zapamtiti kojim redosljedom idu kralj i kraljica. Samo zapamtite: bijeli kralj stoji na bijelom, a crni na crnom polju.

Korak 2. : Upoznajte osnove

Sada kada je ploča spremna za igru, vrijeme je da naučimo osnove igre.
Cilj igre je postići šah-mat na protivničkom kralju. Šah-mat se događa kada se kralj više ne može pomaknuti, bez da je ugrožen. Uvijek se igra naizmjence, prvo jedan igrač, pa nakon njega drugi.
U svakom slijedu, igrač može pomaknuti jednu figuricu za jedno polje koje je ili slobodno ili zauzeto suparničkom figuricom.
U jedno polje stane samo jedna figurica. Kad svojom figuricom uđemo na mjesto protivničke, tada je ona uhvaćena i miče se sa ploče. Figurice se ne mogu preskakati, osim vitezova.

Korak 3. : Upoznajte figurice i njihova kretanja

sah figurice

Postoji 6 različitih vrsta figurica u šahu.

Kralj: Ova figurica je ciljana od strane vas i vašeg protivnika. Dok vi pokušavate uhvatiti protivničkog kralja, i protivnik pokušava matirati vašeg. Kreće se u svim smjerovima, uključujući dijagonalno, za jedno polje.

Kraljica: Kreće se u svim smjerovima, kao i kralj, no ima jednu ključnu prednost. Može se kretati za koliko god polja poželimo, dok god ne naiđe na prepreku. Kraljica je najjača figura u šahu, te njezin gubitak stavlja igrača u vrlo nepoželjnu poziciju, tako da ju je potrebno zadržati što je dulje moguće.

Lovac: Kreće se dijagonalno prema naprijed i nazad u bilo kojem broju polja. Svaka strana ima lovca na crnim i a bijelim poljima.

Kula: Može se pomicati horizontalno i vertikalno, te u neograničenom broju slobodnih polja.

Konj ili Vitez: Ovo je najposebnija figura. Može se pomicati isključivo vertikalno ili horizontalno za jedno polje, te se i dalje kretajući, za još jedno polje niže ili više, te zatim ulijevo ili udesno, slično slovu L. Može preskakati figurice da bi došao do traženog polja, no te, preskočene figurice pritom nisu uhvaćene, već samo ona na čije polje naposlijetku stiže.

Pijun: Pomiče se za jedno polje, uvijek unaprijed i nikada unazad, no ako se ispred njega nalazi figurica, on je blokiran, pošto suparničku figuricu može uhvatiti smo dijagonalno lijevo i desno, na polje ispred.

Korak 4. : Razmislite o svojim prvim potezima

Bijeli igrač kreće prvi. Možete u prvom potezu za svakoga pijuna odlučiti hoćete li ga pomaknuti za 1 ili 2 polja, nakon toga, pijun se može kretati samo za jedno polje unaprijed. Kao svoj prvi potez možete povući i viteza u slovo L. Nakon bijelog, kreće crni igrač, i tako naizmjence. Ponekad je korisno pomaknuti pijune prema sredini ploče, kako bi si očistili put za ostale figure, one jače.

Korak 5. : Naučite utvrđivati kralja pomoću kula
 

Utvrđivanje je poseban potez koji omogućuje kretanje kralja i kule odjednom. To je jedini potez koji se može učiniti samo jednom u igri. Kako biste se utvrdili, prvo pomaknete kralja, dva polja ulijevo ii udesno od njegovog prvotnog postava. Tada možete zamijeniti mjesta kralja i kule. Taj se potez naziva ROKADA.
Rokada nije dozvoljena:
- ako su kralj ili odabrana kula već bili pomicani u igri.
- ako su između kralja i kule druge figure. Prostor između njih mora biti u potpunosti prazan.
- ako je kralj u "šahu" ili ako bi kralj na bilo kojem od tih mjesta kojima mora proći bio u "šahu".

Korak 6. : Zapamtite posebne pokrete pijuna

Mogli biste odigrati dosta igara šaha prije nego će Vam zatrebati ova lekcija, no lijepo je znati više.

Prvi puta kada pomičete pijuna, imate ga pravo pomaknuti za 2 polja. To vrijedi samo za prvi put pomicanja svakog od pijuna.
Pijuni hvataju protivničke figure isključivo dijagonalno.
Kada se pijun pomakne na 5. polje ploče i kada se protivnički pijun pomakne na istoj dužini, samo 2 polja dalje, tada se proglašava "en passant" hvatanje i pomiče se dijagonalno iza protivničkog pijuna koji se uklanja sa ploče.
Ako se pijun pomakne na zadnje polje ploče, na sam kraj, tada se mijenja za bio koju figuru po želji, tada je moguće npr. imati obje kraljice.

Korak 7. : Upoznajte razliku između "šah" i "šah-mat" situacije

Šah je pozicija prijetnje, dok je šah-mat pobjeda. Svaki put kada dovedete protivničkog igrača u "šah" morate to naglasiti. Tada protivnik mora kralja pomaknuti na područje bez prijetnje ili uhvatiti prijeteću protivničku figuru.

Kada je izlaz za kralja nemoguć, tj. ne postoji polje oko kralja bez prijetnje, niti način da se ona ukloni, tada se proglašava "šah-mat" i igra je gotova.

Kralj se nikada ne smije pomaknuti u područje prijetnje svojevoljno.

Kada je igra gotova i "šah-mat" je postignut, tada se pokorenog kralja ne uklanja sa ploče, već ga se sruši i polegne na mjesto gdje je pao.

Korak 8. :  Naučite kako pobijediti

Igra je gotova kada se proglasi "šah-mat". Rezultat je izjednačen kada kralj nije u šahu, no ne može se pomaknuti jer bi tada bio u "šah-mat" poziciji.
Neriješen rezultat može isto tako biti dogovoren u bilo kojoj etapi igre.

Happy Kids Chess Pictures 2010 014

(DN)
{lofimg src="/images/slike/kids_playing_chess.jpg"}
 
Baner

Newsletter

Želite li primati obavijesti o igrama darivanja i novim sadržajima na Lukinom portalu, predbilježite se na naš Newsletter.
KOLUMNE
Baner
Baner
Baner
Baner