New
Prognoza vremena

ŠETNJE SA PSOM


setnja sa psom 1

Psi uživaju u dugim šetnjama. Psa se ne izvodi samo radi obavljanja nužde, već i radi dobre forme i zdravlja psa, druženja i igre s drugim psima, druženja s vlasnikom... Mnogi će vlasnici potvrditi da ih šetnje s ljubimcem odmaraju, rasterećuju i potiču na fizičku aktivnost, pa takvi izlasci uvelike doprinose i zdravlju vlasnika.

Za zdravu i veselu šetnju sa psom postoje određeni preduvjeti:
  • Starost psa
Šetnje sa štenetom trebaju biti kratke (10-tak minuta) te jedna može biti nešto duža (20-tak minuta do pola sata). Prije nego pas napuni godinu dana, ne bi trebao ići na šetnje od sat vremena.

Odrasle pse bi nabolje bilo šetati 2-3 puta dnevno. Dužina šetnje ovisi o mogućnostima vlasnika i pasmini psa, ali vlasnik bi trebao odvojiti barem pola sata do 45 minuta za jednu kvalitetnu šetnju.
  • Adekvatna ogrlica
Za većinu pasa preporučuje se korištenje ogrlica koje se stavljaju oko vrata. Ogrlica oko vrata i povodac pružaju najbolju kontrolu nad psom. Ukoliko pas počne previše vući, lako možete povući povodac prema gore ili sa strane, a zatim ga popustiti.
  • Odgovarajući povodac
Stručnjaci za dresuru pasa preporučuju povodce dužine do dva metara, koji se vežu za ogrlicu oko vrata. Fleksi povodci mogu na različite načine ugroziti sigurnost psa. Ako pas na povodcu ima veliku slobodu kretanja, može se oteti kontroli ili zapetljati.
  • Priprema za šetnju
Uspostavite rutinu. Prije polaska, pričekajte da pas mirno sjedne prije nego što mu stavite ogrlicu i povodac.
  • Položaj psa
Tijekom šetnje, pas treba ići pokraj vlasnika ili iza njega. Onaj tko hoda ispred i prvi, za psa predstavlja vođu čopora. Ukoliko pas hoda ispred vas, obično i vuče povodac, a tako se gubi kontrola nad situacijom. Kada pas počne vući povodac, zaustavite se i zahtijevajte od psa da sjedne. Kad pas nauči da kada god vuče, mora stati i sjesti, prestat će to raditi.
  • Odvraćanje pažnje
Kad izađete u šetnju hodajte umjerenim tempom i sigurno. Pas osjeća vlasnikovo samopouzdanje i olakšanje povodca. Nastojte ostati pribrani ukoliko naiđe drugi pas. Krećite se naprijed i blagim trzajem vratite pažnju psa na šetnju.
  • Šetnja po kiši
Ponašanje psa i njegova želja za izlaskom ako pada kiša, ovisi o pojedinom psu. Neki psi ne vole izlaziti po kiši. Ukoliko moraju radi obavljanja nužde, napravit će to "brzinom svjetlosti" te odmah pohitati natrag u smjeru kuće. Ali, ima pasa kojima ni kiša ni vjetar neće smetati.
  • Šetnja po vrućini
Ljeti, kad je vruće, ni pas ne voli boraviti na jakom suncu i šetati po najvećoj vrućini. Zato pokušajte šetnje tempirati tako da su ona jutarnja i večernja nešto duže, a ona sredinom dana, kratka i učinkovita.
  • Šetnja bez povodca
Pas može šetati bez povodca isključivo na osiguranom mjestu. Pritom morate biti sigurni da vaš ljubimac poštuje naredbe. Uvijek motrite na psa, jer ga njuh može odvesti u drugom smjeru.
  • Kad djeca šetaju psa
To nije dobro rješenje. Prije svega, dijete i pas zajedno moraju biti sigurni. Ako je pas veći, dijete će ga teško kontrolirati, a manji pas opet može biti napadnut od strane nekog većeg psa. Preporuka je da u šetnju sa psom odlaze odrasle osobe ili stariji školarci koji su pokazali odgovornost te šetnje sa psom već izvježbali uz pratnju odraslih.

 
Baner

Newsletter

Želite li primati obavijesti o igrama darivanja i novim sadržajima na Lukinom portalu, predbilježite se na naš Newsletter.
KOLUMNE
Baner
Baner
Baner
Baner