New
Prognoza vremena

NOVO U POLIKLINICI HELENA!


Poliklinika Helena - fotografija

Prim. dr. Alemka Jaklin Kekez, uži specijalista pedijatrijske gastroenterologije


Za djecu s poremećajem regulacije stolice - novo u Poliklinici Helena!

Od 1. rujna 2014., u Poliklinici Helena, započela je s radom Ambulanta za anorektalnu manometriju i biofeedback s novom suvremenom aparaturom, a pod vodstvom prim.dr. Alemke Jaklin Kekez, dječje gastroenterologinje.

Anorektalna manometrija je pretraga koja pomaže u dijagnostici poremećaja defekacije, bilo da se radi o opstipaciji ili inkontinenciji (nevoljno ispuštanje) stolice. Pretraga omogućava procjenu funkcije završnog debelog crijeva, doprinosi određivanju uzroka poremećaja regulacije stolice te usmjerava liječenje.

Tom se metodom, pomoću balončića plasiranog u završno debelo crijevo i spojenog na manometar, mjere tlakovi, ispituju refleksi kao i postojanje osjeta potrebnih za normalno zadržavanje i istiskivanje stolice. Podaci se zatim kompjuterski pretvaraju u digitalni i grafički zapis.

Pretraga nije bolna i djeca ju dobro podnose, jer se balon uvodi putem kojim inače normalno prolazi stolica, tj. u fiziološki otvor (anus). Dodatno ispitivanje osjeta omogućuju mali senzori u vidu naljepnica koje se postavljaju oko samog anusa, odakle se također impulsi pretvaraju u elektronski zapis.

Biofeedback je terapijska metoda koja se koristi u raznim poljima medicine, a bazira se na prepoznavanja signala iz vlastitog tijela i vježbicama kojima se utječe na poboljšanje fizioloških funkcija. Tako u konkretnom slučaju poremećaja defekacije, dijete uči pravovremeno zamjećivanje signala dolaska stolice u završno debelo crijevo, vježba koordinaciju mišića male zdjelice i postizanje uredne evakuacije stolice. Ako se radi o inkontinenciji, vježba se zadržavanje stolice.

Kako se izvode vježbe? Uz balončić u završnom debelom crijevu koji simulira dolazak stolice i/ili samoljepive senzore oko anusa, dijete pokušava pravilno odraditi vježbe mišića koji sudjeluju u aktu defekacije. Pokreti vježbi pretvaraju se u digitalni zapis, koji onda putem programa ide u animaciju, tako da dijete vidi crtane likove na ekranu koji se pokreću, ako je vježbu pravilno odradilo. Tako dijete zapravo ispravlja poremećaj uz igru. Zbog zabavnog sadržaja koji prati vježbe, djeca su dobro motivirana te ne čude dobri rezultati biofeedback metode. Uz to, kad dijete savlada vježbe, iste može ponavljati i kod kuće.

Više o temi možete pročitati ovdje.

 
Baner

Newsletter

Želite li primati obavijesti o igrama darivanja i novim sadržajima na Lukinom portalu, predbilježite se na naš Newsletter.
KOLUMNE
Baner
Baner
Baner
Baner